• Konya7 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Selçuklu Tıpta obeziteye çare
02 Nisan 2012 Pazartesi 10:09

Selçuklu Tıp'ta obeziteye çare

Konyada uzun yıllardır kilo vermeye çalışan ve çeşitli müdahalelere rağmen kilo veremeyen 35 yaşındaki Mehmet Efe, Selçuk Üniversitesi Selçuklu Tıp Fakültesi Hastanesi Genel Cerrahi Polikliniğinde...
Konya’da uzun yıllardır kilo vermeye çalışan ve çeşitli müdahalelere rağmen kilo veremeyen 35 yaşındaki Mehmet Efe, Selçuk Üniversitesi Selçuklu Tıp Fakültesi Hastanesi Genel Cerrahi Polikliniğinde mide küçültme operasyonuyla bir haftada 8 kilo verdi. 236 kilodan 218 kiloya düşen Efe’nin 6 ay sonra 150 kiloya ardından da 90 kiloya düşürülmesi hedefleniyor.
 
 Öneri Üzerine Geldi, 8 Kilo Verdi
 Mahalledeki imamın ameliyattan sonra 1.5 ayda 35 kilo vermesi ve önerisi üzerine  hastaneye geldiğini belirten Mehmet Efe, “Çocukluktan beri kiloluyum. Son 7-8 yıldır daha fazla kilo almaya başladım.Özellikle çevremdeki insanların bakışı beni çok rahatsız ediyordu. Psikolojim de bu durumdan olumsuz etkileniyordu. Ameliyattan sonra bir haftada 8 kilo verdim. Doktorlar, aşama aşama zayıflayacağımı söylediler. 90 kiloya düşünceye kadar doktor kontrolünde zayıflamaya devam edeceğim” dedi.
 Eşinin tedavi için bir aydır işyerine gitmediğini ve kendisinin de bu durumdan olumsuz etkilendiğini belirten Mehmet Efe’nin 33 yaşındaki eşi Ayşe Efe, eşinin kilo vermesine sevindiğini söyledi.
 
 Ameliyatla Mide Küçültüldü
 Selçuk Üniversitesi Rektör Yardımcısı ve Selçuklu Tıp Fakültesi Genel Cerrahi Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Mustafa Şahin, mide küçültme operasyonunu başarıyla gerçekleştirdiklerini belirterek, “Gastrik by-pass denilen mide küçültme yöntemi obezite cerrahisinde son yıllarda en fazla kullanılan yöntemlerden birisidir. Dünya Sağlık Örgütü de bu yöntemi onaylamıştır. Ameliyatla mideye by-pass yapıyoruz. Bu yöntemle midenin büyük bölümünü devre dışı bırakarak küçük hacimli bir mide bölümü hazırlıyoruz. Bu yeni mideyi doğrudan ince bağırsaklara dikip, arada kalan bölümü ise devre dışı bırakıyoruz. Böylelikle midenin hacmi küçülmüş oluyor ve alınan besinlerin bir kısmının emilmeden atılması sağlanıyor. Bu ameliyattan sonra hastaların mideleri küçüldüğü için küçük bir yemekle bile doyabiliyorlar.” dedi.
 
 “Hastayı Aşama Aşama Zayıflatıyoruz”
Son yıllarda ülkemizde de artan obezitenin çağın hastalığını olduğunu söyleyen Prof. Dr. Şahin,“Obezite çağımızın hastalığıdır. Ülkemizde obezite oranı arttığı gibi bu tür cerrahi tedavi gerektirecek obezite sayısı da artmaktadır. Dünya Sağlık Örgütü tarafından onaylanan mide küçültme operasyonu bazen tek seçenek haline gelebiliyor. Cerrahi müdahale dışında diğer yöntemleri deneyipte en az 2 yıl kilo vermeyen hastalara bu yöntemi uyguluyoruz. Ameliyattan sonra hastayı sürekli takip ederek, hastanın aşama aşama kilo vermesini sağlıyoruz” diye konuştu.
 
“Ameliyatı Hastanemizde Güvenle Yapıyoruz”
 Selçuklu Tıp Fakültesi Hastanesi’nde 2 yıldır mide küçültme ameliyatını başarıyla yaptıklarını belirten Prof. Dr. Şahin, “Obezite hastalığının tedavi ve ameliyatı çok zahmetlidir. Obezite kliniğimizde bu işlemi başarıyla yapıyoruz. Başarı oranımız bu tür ameliyatlarda yüzde 80-90’lara ulaştı. Kalıcı kilo vermede iyi bir yöntem olan mide küçültme ameliyatını hastanemizde güvenle yapıyoruz.” dedi.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA