• Konya10 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Selçuklu medeniyeti Dünyaya ışık olmuştur
27 Kasım 2011 Pazar 15:02

'Selçuklu medeniyeti Dünya'ya ışık olmuştur'

Selçuklu Belediyesi ve İngiltere Exeter Belediyesi, karşılıklı kurumsal işbirliği yapacak.
Selçuklu Belediyesi ve İngiltere Exeter Belediyesi, karşılıklı kurumsal işbirliği yapacak.
           
Selçuklu Belediye Başkanı Uğur İbrahim Altay, Başkan Yardımcısı Ayhan Gürbüzer, Exeter Belediye Başkanı Councillor Stella Brock, Ekonomi ve Turizm Yöneticisi Richard Ball, Meclis Başkanı Rete Edwards ve İdari Başkan Philip Bostock, S.Ü. Öğretim Üyesi ve Exeter Üniversitesi Misafir Öğretim Üyesi Prof. Dr. Önder Kutlu, İngiltere’nin Exeter kentinde bir araya geldi.
           
Exeter Belediyesinin daveti ile gerçekleşen görüşmelerde her iki şehrin turizm ve kültürel değerlerinin tanıtılması, yerel hizmetlerin ve kurumsal kapasitenin etkin kullanımı ile eğitim konularında iyi niyet ve işbirliği yapma gibi konularda ortak fikir birliğine varıldı.
           
Exeter Belediye Başkanı tarafından onuruna verilen yemeğe katılan Selçuklu Belediye Başkanı Uğur İbrahim Altay, “Selçuklu Medeniyetinin izlerini taşıyan ve bu medeniyetten ismini alan ilçemiz, tarih, kültür ve medeniyetlerin buluşma noktası olmuştur. Beylikler, Osmanlı ve Selçuklu dönemlerinden günümüze kadar gelen tarihi eserler ve medeniyet kültürü Dünya’nın farklı coğrafyasındaki bilim ve kültür adamlarına ışık olmuştur. Selçuklu Medeniyeti denince akla ilk gelen isimlerden olan Mevlana, günümüzün hoşgörü mihengidir. Selçuklu Belediyesi olarak, medeniyetimizin tanıtılması için bu güne kadar yaptığımız çalışmaları bundan sonra da artırarak devam ettirmeyi planlıyoruz” dedi.
           
“Davetimizi kırmayarak bizlerle birlikte olan Türk heyetine teşekkür ediyorum” diyen Exeter Belediye Başkanı Councillor Stella Brock iki şehrin önümüzdeki dönemde kültür ve tarih başta olmak üzere farklı konularda iyi ilişkilerinin devam etmesi ve işbirliğinin artırılması dileğinde bulundu.
           
Heyet ayrıca Exeter’de İslam Konferansı Teşkilatı Genel Sekreteri Ekmeleddin İhsanoğlu tarafından açılışı yapılan Exeter Cami ve Kültür Merkezinde de incelemelerde bulundu.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
  • 30 bin Selçuklu torun ecdadla buluşuyor
  • Konya'daki kazada yürek burkan görüntü! Yaralanan annesinin elini bırakmadı
  • Konya'daki köfte kavgasının 14 sanığı hakim karşısında
  • Konya basını Ereğli’yi ziyaret etti
  • Meram’dan 23 Nisan’da anlamlı etkinlik

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA