• Konya10 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Selçuklu, açık oto pazarlarına ruhsat vermediklerini bildirdi
07 Ocak 2010 Perşembe 15:06

Selçuklu, açık oto pazarlarına ruhsat vermediklerini bildirdi

Selçuklu Belediyesi tarafından yapılan yazılı açıklamada belediyenin sorumluluk alanı içinde Açık Oto Pazarı bulunmadığı bildirildi. İçişleri Bakanlığı genelgesi ile şehir merkezlerinde...
Selçuklu Belediyesi tarafından yapılan yazılı açıklamada belediyenin sorumluluk alanı içinde Açık Oto Pazarı bulunmadığı bildirildi. İçişleri Bakanlığı genelgesi ile şehir merkezlerinde oto alım satımı yapılmasının yasaklandığının hatırlatıldığı açıklamada şu görüşlere yer verildi.
 
“İçişleri Bakanlığının 19.11.2008 tarih ve 29579 sayılı genelgesine istinaden şehir içlerinde bulunan oto alım satımı yasaklanmıştır.
 
13.11.2008 tarih ve 1138 sayılı Selçuklu Belediyesi Encümen Kararı ile Selçuklu ilçemiz sınırları içinde yer alan Açık Oto Pazarı müsteciri ile kira sözleşmesi fesh edilmiştir. 12.10.2009 tarihinde işletmeci söz konusu yerden tahliye edilmiştir. Bu tarihten sonra Selçuklu ilçesi sınırları içinde Belediyemizin sorumluluk alanında Açık Oto Pazarı açılmamıştır.
 
Son günlerde OSB (Organize Sanayi Bölgesi) içinde Açık Oto Pazarı kurulduğu ve bu işletmenin Selçuklu Belediyesi izni ile açıldığı haberleri doğruyu yansıtmamaktadır.
 
4562 sayılı Kanunun ilgili maddelerinde “OSB sınırları içinde yapılacak mevzii imar ve parselasyon planları ve değişiklikleri OSB tarafından yönetmeliğe uygun olarak hazırlanır ve Bakanlığın onayına sunularak İl İdare Kurulu kararı ile yürürlüğe girer. OSB İmar planları ilgili kurumlara bilgi için gönderilir” denilmektedir.
 
(Değişik 6. fıkra: 3/72005-5393/85 md) “Yürürlüğe giren mevzi imar planına göre arazi kullanımı, yapı ve tesislerin projelendirilmesi, inşası, kullanımıyla ilgili ruhsat ve izinler ile işyeri açma ve çalıştırma ruhsatları OSB tarafından verilir ve denetlenir. İşyeri açma ve çalışma ruhsatının verilmesi sırasında işyeri açma ve çalışma ruhsatına ilişkin harçlar, OSB tarafından tahsil edilerek ilgili belediye veya il özel idaresi hesabına yatırılır” denilmektedir.
 
İlçemiz sınırları içinde yer alan OSB bünyesinde açılan Açık Oto Pazarı’nın açılması belediyemizin iznine tabi değildir. Adı geçen pazarın kontrol, denetim ve altyapısı belediyemiz tarafından yapılmamış, işletme ruhsatı da belediyemiz tarafından verilmemiştir.
YORUMLAR
iyi de olmuş
halil
selçuklu oto pazarı diye bişey olmadı zaten. halk değil galericiler mafya gibi ele geçirmişler halka izin bile vermiyorlardı. iyi de oldu...
88.254.29.228
rant
konyalı
konyamızın büyük şehir olduğunu unutan bazıları açık oto pazarını kendilerinin tekelinde sanıyorlar halbuki selçukluda ikamet eden birisi olarak mecbur degilimki karatay bölgesindeki açık oto pazarına gitmeye selçuklu bölgesinde geniş ğüzel bir açık oto pazarı yapılmış emegi geçen herkeze teşekürler saygılarımla.
88.250.27.76
Yeni otopazarı
Furkan Aşkan
Konyamız kendisine yakışan yeni bir otopazarına kavuştu rant korkusuyla galericiler yalan haberlerle gündemi meşgul ediyorlar öncelikle yeni pazara öncü olan tüm kişi ve kuruluşlara teşekkür ederim.
88.226.52.158
Senin Şehrin, Senin Siten
  • "Tarihi dizilerin ürünlerimize faydası çok"
  • Konya'daki feci kazadan kötü haber! Yaralı kadın hayatını kaybetti
  • Kiraz üreticileri "don" nöbetinde
  • Seydişehir'de "sulama sezonu" açıldı
  • Beyşehir'de yurtta kalan öğrencilere doğa gezisi

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA