• Konya23 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Selçuka Muhteşem Performans ödülü
07 Şubat 2011 Pazartesi 15:26

Selçuk'a 'Muhteşem Performans' ödülü

Dünya Kültürleri Halk Dansları Festivali'nde Türkiye'yi temsil eden Selçuk Üniversitesi (SÜ) Halk Oyunları Topluluğu, 'Muhteşem Performans' (The Most Amazing Performance) ödülünü kazandı.
Tayland'da düzenlenen ve 4 kıtadan 20 ülkenin katıldığı Dünya Kültürleri Halk Dansları Festivali'nde Türkiye'yi temsil eden Selçuk Üniversitesi (SÜ) Halk Oyunları Topluluğu, "Muhteşem Performans" (The Most Amazing Performance) ödülünü kazandı.
 

Tayland Surin Rajabhat Üniversitesi'nin ev sahipliğinde 15-30 Ocak tarihleri arasında düzenlenen "Dünya Kültürleri Halk Dansları Festivali'ne Türkiye'yi temsilen Selçuk Üniversitesi Halk Oyunları Topluluğu katıldı. 2008 yılında Dünya birinciliği bulunan Selçuk Üniversitesi Halk Oyunları Topluluğu'nun yanı sıra festivale ABD, İsrail, İtalya, Çin başta olmak üzere 20 ülkeden yaklaşık 500'e yakın dansçı katıldı. Selçuk'un dansçıları 15 gün süren festivalin sonunda organizasyonun en büyük ödülü olan "Muhteşem Performans" ödülünü almayı başardı. Festivalde Selçuk Üniversitesi olarak Türkiye'yi başarı ile temsil ettiklerini belirten Sağlık-Kültür ve Spor Daire Başkanı Üzeyir Durmuş, "Organizasyon, halk oyunları gösterilerinin yanı sıra ülkelerin kültürel anlamdaki birliktelikleri ve paylaşımları açısından büyük önem arz ediyor. Biz de bu noktada kültürümüzü farklı yörelere ait oyunlarımızla, müziğimizle ve kıyafetlerimizle en iyi şekilde anlatırken, aynı zamanda diğer ülkelerle kurduğumuz güçlü iletişim sayesinde örnek bir Türk kimliği ortaya koymaya çalıştık" dedi.

37 kişilik dansçı, müzisyen ve akademisyenlerden oluşan bir kadroyla festivale katıldıklarını belirten Selçuk Üniversitesi Halk Oyunları Topluluğu Başkanı Öğretim Görevlisi Kadir Ersan Bilgin ise, "30 dakikalık final sahnesinde aşuk-maşuk, roman, halay, horon ve kaşık oyunlarını sahneledik. Ülkemizin kültürel zenginliklerini yöresel danslarımızla en iyi şekilde tanıttığımızı düşünüyorum. Festival sonunda ise organizasyonun en prestijli ödülü olan 'Muhteşem Performans' ödülünü almayı başardık. Bu yılki gösterimizde en büyük ilgiyi ilk kez sahnelediğimiz roman oyunu çekti. Öğrencilerimizden Bilge Güner'in sahneye koyduğu oyun, gerek renkli kostümü, gerekse dans figürleri ile organizasyona katılan tüm ülkelerin beğenisini kazandı. 10 yıldır düzenli ve sürekli yapılan çalışmaların geri dönüşünü almak bizleri gerçekten çok mutlu ediyor. Bünyemizdeki bin 500'e yakın dansçısıyla ülkemizin en büyük üniversite dans topluluğu olma özelliğine sahip Selçuk Üniversitesi Halk Oyunları Topluluğu, her geçen yıl hedeflerini daha da büyütüyor. Üniversite yönetimimizin böylesine önemli projelere büyük destekler vermesi hiç şüphe yok ki bu başarıların gelmesindeki en büyük etkenlerden biri. Bu noktada destekleri nedeniyle Rektörümüz Prof. Dr. Süleyman Okudan'a müteşekkiriz. Polonya'da elde edilen dünya birinciliğinden sonra Tayland'da 2 yıl üst üste kazanılan ödüller, üniversitemizin başarısının istikrarlı bir şekilde devam ettiğini gösteriyor. Avrupa'dan sonra Asya'da da atalarımızın hakim olduğu bölgelerde izlerinin silinmesi mümkün olmayan bir medeniyetin mirasçıları olduğumuzu yeniden gösterdik. Topluluğumuz, geleceğimizin teminatı Türk gençliğiyle barışa dayalı bir dünya düzenine öncülük etme yolunda ilerlemektedir" şeklinde konuştu.

Festivalde yöresel oyunların yanı sıra farklı motif ve desenlerdeki yöresel kostümleri de sergilediklerini belirten Bilgin, organizasyonda katılımcı ülkelere ait toplam 600 kostüm sergilendiğini, bu yıl da organizasyonun en çok ilgi gören ekibinin gerek kostümleri, gerekse sahnedeki danslarla Selçuk Üniversitesi olduğunu kaydetti.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA