• Konya19 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Selçuk Veteriner fakültesi AB ye üye oldu
01 Kasım 2009 Pazar 13:31

Selçuk Veteriner fakültesi AB' ye üye oldu

Konya Selçuk Üniversitesi Veteriner Fakültesi, 2000 yılında başvurduğu Avrupa Veteriner Eğitim Kurumları Birliği'ne (EAEVE) koşullu olarak kabul edildi.
Konya Selçuk Üniversitesi Veteriner Fakültesi, 2000 yılında başvurduğu Avrupa Veteriner Eğitim Kurumları Birliği'ne (EAEVE) koşullu olarak kabul edildi.

Üç gündür fakültede incelemelerde bulunan Avrupa Veteriner Eğitim Kurumları Birliği'nde görevli 9 kişilik heyet, incelemelerin tamamlanmasının ardından Veteriner Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Hüdaverdi Erer, Akreditasyon Kurulu Başkanı Prof. Dr. Mustafa Arıcan ve Rektör Prof. Dr. Süleyman Okudan ile de görüştü.

Veteriner Fakültesi'nin özellikle 2001 yılı sonrasında büyük gelişmeler kaydettiğini vurgulayan heyet sözcüsü Prof. Dr. Antonio Fernandez, fakültenin üniversite ve Konya için önemli olduğunu, tespit edilen eksiklikler tamamlanana kadar fakültenin AB'ye koşullu üyelik için kabul edilmesi yönünde karar aldıklarını açıkladı.

İncelemelerde fakültede kısmi de olsa bir takım eksiklikler fark ettiklerini belirten Prof. Dr. Fernandez, "Bunların başında personel yetersizliği, öğrencilerin teşhis ve tedavi sürecinde daha aktif rol alması, hayvan üretimi çiftliğinin aktif çalışması ile hayvanların daha rahat ortamlarda yetiştirilmesi geliyor." dedi.

Rektör Prof. Dr. Okudan, ziyaretten duyduğu mutluluğu dile getirerek özellikle veteriner fakültesine maddi anlamda çok büyük destekler verdiklerini, eksikleri de kısa sürede tamamlayacaklarını söyledi.

Öğrenci merkezli bir yönetim anlayışı benimsediklerini ifade eden Rektör Okudan, "Veteriner Fakültesi'ni Avrupa Birliği'nde tanınan ve başvurulan bir merkez haline getirmeye çalışıyoruz. Buradaki tüm çabamız fakültemizin Avrupa Veteriner Eğitim Kurumları Birliği'ne üye olması. Eksikleri kısa sürede tamamlayarak tam üyeliğe geçmek istiyoruz." diye konuştu.

Rektör Okudan, kendisini ziyarete gelen heyet üyelerine İngilizce mesnevi seti ile çini tablo hediye etti.

Veteriner Fakültesi'nde çok büyük gelişmeler kaydedildiğini aktaran Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Kürşat Turgut ise, "Birliğe üyelik için olmazsa olmaz 12 maddenin yanı sıra uygulanması gereken 117 şart var. Sürekli iyileşmeyi gerektiren bir süreç yaşıyoruz. Heyetin bu yılki ziyaretinde eksikliklerin ve olmazsa olmaz şartların büyük oranda tamamlandığı görüldü. Birliğe şuan için koşullu olarak akreditasyon olduk. 3 yıl içerisinde eksikliklerimizi tamamlayarak tam üyeliğe kabul edileceğiz." şeklinde konuştu.

Üyelikle Avrupa Birliği'nde tanınır hale geleceklerini belirten Prof. Dr. Turgut, uluslararası standartlarda eğitim veren bir konuma geleceklerini, bunun da akademisyen, öğrenci, üniversite ve Konya'ya pek çok faydası olacağını kaydetti.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA