• Konya11 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Selçuk Urfa evlerine hayat veriyor
15 Kasım 2010 Pazartesi 13:50

Selçuk Urfa evlerine hayat veriyor

Şanlıurfa Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Sabri Ertekin'i ziyaret eden Konya Selçuk Üniversitesi Mimarlık ve Mühendislik Fakültesi Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Bahtiyar Eroğlu, Tarihi Urfa evlerine Selçuk
Şanlıurfa Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Sabri Ertekin'i ziyaret eden Konya Selçuk Üniversitesi Mimarlık ve Mühendislik Fakültesi Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Bahtiyar Eroğlu, Tarihi Urfa evlerine Selçuk Üniversitesi öğrencilerinin hayat verdiğini söyledi.
Şanlıurfa'da bulunma gerekçelerini ŞUTSO Başkanı Ertekin ile paylaşan Yrd. Doç. Bahtiyar Eroğlu, geçtiğimiz hafta başında Şanlıurfa Valiliğinin davetiyle tarihi Urfa evlerinin röleve çalışmaları için 60 öğrenci, 4 asistan ve 3 öğretim üyesiyle kente geldiklerini ifade etti. Bir evin roleve çalışmasının 50 bin lira olduğunu ancak kendilerinin bunu ücretsiz yaptıklarının altını çizen Eroğlu, Urfa'nın tarihi evlerine de hayran kaldıklarını söz konusu evlerin kıymetinin bilinmesini istedi.
 
Şanlıurfa'nın geleneksel tarihi evlerinin gelecek kuşaklara aktarılması için Konya Selçuk Üniversitesi Mimarlık Bölümü öğrencilerinin hem dersleriyle ilgili bir projeyi yürüttüğünü hem de tarihi evlerin gelecek kuşaklara aktarılması için çalıştığını belirten Yrd. Doç. Bahtiyar Eroğlu, ŞUTSO Başkanı Ertekin'e çalışmaları hakkında şu bilgiyi verdi;."Toplam 13 tarihi Urfa evinin restorasyonu yapacağız. Bunu Konya Selçuk Üniversitesi Mimarlık Mühendislik Fakültesi Mimarlık Bölümü öğrencileri ve öğretim üyeleri yürütüyor.
 
EL RUHA Otelinin çevresinde iki tarihi Urfa evi ile 11 Nisan İlköğretim Okulunun bulunduğu bölgede de 11 tarihi Urfa evinin roleve çalışmalarına başladık ve tamamlamak üzereyiz. Selçuk Üniversitesi Mimarlık Bölümü dördüncü sınıf öğrencilerinden oluşan 60 öğrenci hafta başında Şanlıurfa'ya geldi. Bu öğrenciler arasında iki tanesi de Urfalı. 4 asistanın ve 3 Yardımcı Doçent Doktor öğretim üyesi de çalışmaların içerisinde yer alıyor. Benim ile birlikte Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Osman Nuri Dülgerler ve Yrd. Doç. Mehmet Emin Başar da bulunuyor. Öğrencilerimiz bu proje çalışmasıyla aynı zaman da ders notu alacaklar. 5 günlük çalışmamızı tamamladık. Rolevlelerin ardından hazırlayacağımız projelerin sonunda gerekli görülen resteresyon yapılacak. Restorasyon çalışması da 2 ay sürecek."
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
  • Kiraz üreticileri "don" nöbetinde
  • Konya'da üniversite öğrencilerinden örnek davranış
  • Konya'daki feci kazadan kötü haber! Yaralı kadın hayatını kaybetti
  • Beyşehir'de yurtta kalan öğrencilere doğa gezisi
  • Seydişehir'de "sulama sezonu" açıldı

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA