• Konya20 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Selçuk Üniversitesinden YÖKe cevap
06 Aralık 2011 Salı 14:30

Selçuk Üniversitesi'nden YÖK'e cevap

Selçuk Üniversitesi Senatosu, bazı fakültelerinin Konya Üniversitesi'ne bağlanması konusunda tavsiye kararı alan Yüksek Öğretim Kurulu'na cevap verdi.
Selçuk Üniversitesi Senatosu, bazı fakültelerinin Konya Üniversitesi'ne bağlanması konusunda tavsiye kararı alan Yüksek Öğretim Kurulu'na cevap verdi.
Selçuk Üniversitesi’ne bağlı Meram Tıp Fakültesi, Ahmet Keleşoğlu Eğitim Fakültesi ve İlahiyat Fakültesi’nin Konya Üniversitesi’ne bağlanması konusunda oy çokluğuyla tavsiye kararı alan YÖK'e cevap gecikmedi.
 
Selçuk Üniversitesi Senatosu'nun oybirliğiyle aldığı kararlara ilişkin yapılan açıklamada, YÖK'ün tavsiye kararının, adaletsiz ve kabul edilemez olduğu bildirildi.
Açıklamada, Yükseköğretimle ilgili kanunda üniversitelerin ve fakültelerin program ve hedef dahilinde YÖK'ün görüş ve önerisiyle kurulduğu hatırlatılarak, konuyla ilgili teknik ve fizibilite çalışması yapılmadan, bilimsel bir dayanağı olmadan alınan tavsiye kararının kabul edilemez olduğu kaydedildi.
 
Selçuk Üniversitesi'nin en büyük ve en köklü üç fakültesinin başka bir üniversiteye bağlanmasının hem fakültelere hem de Selçuk Üniversitesi'ne ciddi zarar vereceği belirtilen açıklamada, "Üniversitemizin lokomotifi konumunda olan bu üç fakültemizin ayrılması bugün 175 üniversite içerisinde sekizinci sıraya yerleşmiş olan Selçuk Üniversitesi’nin gelişme ve büyüme ivmesini geriye döndürecektir." denildi.
 
Söz konusu fakültelerde 13 bine yakın öğrenci, 500'e yakın öğretim üyesi ve 500'e yakın öğretim elemanı bulunduğu hatırlatılarak, Selçuk Üniversitesi'nin görüşü alınmadan, üç fakültenin başka bir üniversiteye bağlanması yönündeki tavsiye kararının tartışmalı hale geldiği kaydedildi.
 
Açıklamada, üç fakültenin bağlanmak istendiği Konya Üniversitesi'nin 2010 yılında, İstanbul Medeniyet, Kayseri Abdullah Gül, Ankara Yıldırım Beyazıt gibi bazı üniverisitelerle birlikte aynı tarihe kurulduğu, ancak bu üniversitelerden hiçbirisine bulundukları kentten ve bölgeden bir fakülte ya da yüksekokul bağlanmadığı ifade edildi.
 
Üç fakültenin ve özellikle Meram Tıp Fakültesi'nin koparılmasının, Selçuk Üniversitesi'ndeki yükselen başarı grafiğini olumsuz etkileyeceği belirtilen açıklamada, üniversitede bilimsel araştırmalardaki finansmanın % 80'inin Meram Tıp Fakültesi'nden karşılandığı dile getirildi.
Selçuk Üniversitesi Senatosu, sonuç olarak bazı fakültelerin Selçuk Üniversitesi'nden ayrıştırılarak bir başka üniversiteye bağlanmasının bilimsel dayanaktan yoksun olduğunu, adil ve demokratik olmadığını, Selçuk Üniversitesi’ne önemli zarar verecek bu karardan bir an önce dönülmesi gerektiğini bildirdi.
 ...
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
  • Konya'da parasız kalınca tornavida ve eldiven alıp, hırsızlığa başlamış
  • Konya’da Bedesten bölgesi tarihi yeraltı katlı otopark ile nefes aldı
  • Konya'da soyguncuyu etkisiz hala getiren çalışanını maaşla ödüllendirdi
  • Tek isteği, kızını elinden tutup okula götürmek
  • Konya nüfusunun 3'te 1'ini çocuk nüfus oluşturuyor

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA