• Konya14 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Selçuk Üniversitesinden uluslararası imza
21 Mayıs 2013 Salı 17:44

Selçuk Üniversitesi'nden uluslararası imza

Malaya Üniversitesinin ev sahipliğinde gerçekleştirilen Uluslararası Eğitim Teknolojileri Konferansına katılmak üzere Malezyanın başkenti Kuala Lumpura giden Selçuk Üniversitesi Rektörü...
Malaya Üniversitesi’nin ev sahipliğinde gerçekleştirilen Uluslararası Eğitim Teknolojileri Konferansı’na katılmak üzere Malezya’nın başkenti Kuala Lumpur’a giden Selçuk Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Hakkı Gökbel ve beraberindeki heyet, burada uluslararası üniversitelerle de görüşmelerde bulunarak işbirliği anlaşmaları imzaladı.
Anlaşmalar kapsamında ilk olarak Selçuk Üniversitesi ile Malaysia Pahang Üniversitesi arasında kısa adı MOU (Memorandum of Understanding) olan ortak işbirliği mutabakat zaptı imzalandı. Akademik ve araştırma işbirliklerini geliştirme anlamında önemli bir belge olan MOU’nun imza törenine YÖK Yürütme Kurulu Üyesi Prof. Dr. Durmuş Günay, Selçuk Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Hakkı Gökbel, Malaysia Pahang Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Daing Mohd Nasir Daing İbrahim, Sakarya Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Muzaffer Elmas, Karabük Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Burhanettin Uysal, Süleyman Şah Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Hüseyin Ekiz, Selçuk Üniversitesi Rektör Danışmanı ve Sosyal Bilimler Enstitüsü Müdürü Prof. Dr. Hasan Kürşat Güleş katıldı. Üç kampüse sahip, otomotiv ve kimya başta olmak üzere teknoloji konusunda uzmanlaşmış bir üniversite olan, uluslararası öğrenciler ve öğretim elemanlarının sayısını artırma konusunda başarılı girişimleri bulunan Malaysia Pahang Üniversitesi ile yapılan anlaşma ile gerek iki ülke arasındaki ilişkilerin geliştirilmesi gerekse üniversitelerarası işbirliklerinin arttırılması noktasında büyük katkı sağlaması hedefleniyor. Üniversiteler arasında imzalanan Memorandum of Understanding belgelerinin akademik ve araştırma konularında işbirliklerini geliştirerek daha rekabetçi bir üniversite olabilmeleri için önemli bir adım olduğunu söyleyen Selçuk Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Hakkı Gökbel, “Malezya’nın en iyi üniversiteleri arasında yer alan Malaysia Pahang Üniversitesi ile araştırma, akademisyen, post doktora, kısa süreli lisansüstü programları konularında işbirliğini amaçlayan bu anlaşma, personel ve öğrenci değişimi, kültürel etkinlikler ile ortak araştırma yapılması konularını da kapsamaktadır. Malezya üniversitelerinin dünya ile sıkı işbirlikleri bildiğimiz ve bu ziyaretimizde bizzat gözlediğimiz bir noktadır. Gelişmekte olan ülke üniversitelerinin gelişmeleri bu tarz işbirliklerine bağlıdır. İki ülkenin üniversitelerinin beraber hareket edecek olması, üniversitelerimiz ve ülkemiz açısından önemlidir. Bu bağlamda bu töreninin gerçekleşmesinde emeği geçen herkese teşekkür eder, imzaladığımız mutabakat zaptının üniversitelerimiz ve ülkelerimiz adına hayırlı olmasını dilerim” dedi.
Ayrıca Rektör Gökbel ve beraberindeki heyet, ziyaretler kapsamında University of Malaya ve University of Putra Malaya Üniversiteleri ile iyi niyet mektubu da imzaladı. Mektup, akademik araştırma, geliştirme ve işbirliklerini ilerletme anlamında bir ön belge niteliğini taşıyor. Son olarak heyet, Dünyanın en iyi 200 üniversitesi arasında yer alan Malaya Üniversitesi ve ülkenin bir diğer büyük üniversitesi Putra Malaya Üniversitesi kampüslerine ziyaretlerde bulunarak çeşitli incelemeler gerçekleştirdi.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA