• Konya6 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Selçuk Üniversitesinde rektörlük kulisleri!
23 Mart 2009 Pazartesi 12:37

Selçuk Üniversitesi'nde rektörlük kulisleri!

Süleyman Okudanın Final Operasyonu ile tutuklanması ile birlikte boş kalan rektörlük makamına seçim için çalışmalar başladı.
Selçuk Üniversitesi Rektörü Süleyman Okudan’ın Final Operasyonu ile tutuklanması ile birlikte boş kalan ve şu anda Rektör yardımcılarından Dinçer Bedük'ün vekaleti ile yürütülen rektörlük makamına seçim için üniversite içinde kıpırdanmalar başladı.
 
Üniversite çevresinde şu anda, tüm gözler, iddianamesi 3 Şubat 2009 da mahkemeye sunulmuş ve ilk duruşması 4 Mayısta Adana 8. Ağır Ceza Mahkemesinde başlayacak, yargılamaya çevrilmiş durumda. Eğer bu duruşmada veya 17 Mayısa kadar yapılacak sonraki duruşmalarda tutuklu rektör Okudan için bir tahliye kararı çıkmazsa Okudan’ın rektörlüğü kanunen düşmüş olacak ve hemen rektörlük seçim süreci başlayacak. Zira Yüksek Öğrenim Kanunun 13/a-6. maddesi:” Göreve vekâlet altı aydan fazla sürerse yeni bir rektör atanır” hükmünü öngörüyor.
 
Okudan’ın rektörlüğünün düşmesi durumunda, acilen başlayacak seçim sürecinde kendilerini öğretim üyelerine tanıtımında geç kalmamak veya daha avantajlı olabilmek için, rektör adayı olmayı düşünen Profesörler şimdiden yakın çevreleri ile kulis faaliyetine başlamış durumda.
 
Bu bağlamda üniversite içinde adaylıkları yüksek sesle zikredilmeye başlanan ve öğretim üyelerini ziyaret eden profesörlerden bazıları şunlar: Prof. Dr. Tahir Yüksek, Prof. Dr.Sefa Kapıcıoğlu, Prof. Dr. Dinçer Bedük (Mevcut rektör vekili), Prof. Dr. Şaban Çalış, Prof. Dr. Mustafa Pehlivan, Prof. Dr. Mustafa Şahin, Prof. Dr. Muzaffer Şeker, Prof. Dr. Kağan Karabulut, Prof. Dr. Giray Karalezli.
 
                                    
Prof. Dr. Şaban Çalış Prof. Dr. TahirYüksek Prof.Dr. Muzaffer Şeker     
 
2007 Ekim ayında yapılan seçimde rektör Süleyman Okudan 746, Ferruh Yıldız 263, Sefa Kapıcıoğlu, 67, Giray Karalezli 63, Neyhan Ergene 48, Mustafa Pehlivan 26 ve Nazmi Zengin 1 oy almış, 11 oy da geçersiz sayılmıştı.

 

 

 

YORUMLAR
Rektörlüğe kendini layık görmeyenler
Editör
Haberde aday olarak ismi geçen şahıslardan bazılarının "tekzip", "suç" tabirlerini kullanarak tepki göstermelerini anlamkta zorluk çekiyoruz. Haber metninde " üniversite içinde adaylıkları yüksek sesle zikredilmeye başlanan ve öğretim üyelerini ziyaret eden profesörlerden bazıları şunlar: " denilmektedir. Belki bu şahıslar öğretim üyesi ziyareti yapmamışlardır. Ama adaylıklarının konuşulduğuna dair bilgiler mevcuttur. Kendilerini bu makama layık görmemelerine elbette sözümüz olamaz
85.110.85.164
medya nın görevi
Muzaffer Şeker
Medyanın görevi doğru bilgilendirmek olmalı, dedikodular ve yalan yanlış bilgiler ile hareket ederek toplumu yanıltıcı, yönlendirici yanlış bilgi vermek hem ahlaki değildir, hemde suçtur. Aslında yorum yazmak bile gereksiz ama yanlışa ortak olmak istemediğim için yazma gereği hissettim. saygılarımla...
88.228.110.225
Tekzip
Mustafa Şahin
Haberde adımın geçmiş olmasına üzüldüm. Bizim böyle bir çalışmanın içinde olmamız Sayın Rektörümüz Süleyman Okudan'a saygısızlık olur. Sanırım listede adı olmayan muhtemel adaylardan birileri planlı bir çalışma içindedirler. Bizi bu hesapların dışında tutsunlar lütfen. Saygılarımla.
193.255.247.30
Senin Şehrin, Senin Siten
Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA