• Konya18 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Selçuk Üniversitesi nde AB standardında eğitim
18 Mart 2010 Perşembe 15:03

Selçuk Üniversitesi' nde AB standardında eğitim

Selçuk Üniversitesi (SÜ) Diş Hekimliği Fakültesi, öğrencilerin klinik öncesi pratik eğitim yapabilmeleri ve hasta korkusunu yenebilmeleri amacıyla Avrupa Birliği standartlarında...
    Selçuk Üniversitesi (SÜ) Diş Hekimliği Fakültesi, öğrencilerin klinik öncesi pratik eğitim yapabilmeleri ve hasta korkusunu yenebilmeleri amacıyla Avrupa Birliği standartlarında oluşturduğu Fantom Laboratuvarı'nda uygulamalı eğitim veriyor.

    Nitelikli diş hekimi yetiştirmeyi amaçladıklarını belirten Diş Hekimliği Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Tamer Ataoğlu, öğrencilerin hasta eğitimine geçmeden önce uzun süreli uygulamalı eğitim alarak, fantom maketler üzerinde kendilerini yetiştirme fırsatı bulduklarını söyledi. Yetişkin bir insanın ağız yapısı gibi açılıp kapanabilen, normal ölçülerde dişler ve yanaklara sahip olan fantom maketlerin, diş hekimliğine aday öğrenciler için ideal bir eğitim imkanı sağladığını söyleyen Prof. Dr. Ataoğlu, “Diş hekimliği öğrencilerinin ideal çalışma pozisyonları ve yöntemlerini gerçeğe en uygun şekilde öğrenmeleri, fantomlar aracılığıyla olmaktadır. Fakültemizde 2005 yılında kurduğumuz ve tanesi 5 bin TL'yi bulan 34 fantom kafa simülatörü bulunmaktadır. Diş hekimi adayı öğrencilerimiz, öğretim üyeleri nezaretinde fantomlar üzerinde çalışarak, hasta korkusunu üzerinden atıp, ağrısız diş çekme, protez ölçümü, kanal, dolgu tedavileri başta olmak üzere her türlü diş tedavisi ve bakımını uygulamalı olarak yapabiliyor. Öğrencilerimizin 3'üncü sınıfta fantom laboratuvarında haftada 16 saat eğitim alma zorunluluğu bulunmaktadır. Bu eğitimin ardından 4'üncü ve 5'inci sınıflarda klinik eğitimine başlayan öğrencilerimiz, hasta tedavisine geçebiliyor” dedi.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA