• Konya18 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Selçuk Üniversitesi kadınlar günü programı
08 Mart 2012 Perşembe 17:40

Selçuk Üniversitesi kadınlar günü programı

Dünya Kadınlar Günü etkinliği kapsamında Selçuk Üniversitesi Mesleki Eğitim Fakültesi tarafından bu yıl ikincisi düzenlenen Gönlümüzdeki İnciler adlı 2. Ulusal Kadınlar Günü Etkinliği yoğun katılı
Dünya Kadınlar Günü etkinliği kapsamında Selçuk Üniversitesi Mesleki Eğitim Fakültesi tarafından bu yıl ikincisi düzenlenen “Gönlümüzdeki İnciler” adlı ‘2. Ulusal Kadınlar Günü Etkinliği” yoğun katılımla gerçekleştirildi.
 
Süleyman Demirel Kültür Merkezi’nde düzenlenen programa Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu’nun eşi Sare Davutoğlu, Vali Aydın Nezih Doğan’ın eşi Hatice Doğan, Selçuk Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Hakkı Gökbel’in eşi Hatice Gökbel, Selçuk Üniversitesi Rektör Yardımcıları Prof. Dr. Tahir Akgemci ile Prof. Dr. Mustafa Şahin, Kız Teknik Öğretmenler Derneği Genel Başkanı Rüksan Kara, Mesleki Eğitim Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Kadircan Özkan, öğretim üyeleri ve çok sayıda davetli katıldı.
 
 “KADIN DEMEK TOPLUM DEMEKTİR”
 Kadınlar günü etkinlikleri kapsamında düzenlenen programda Konya’da ve Selçuk Üniversitesi’nde olmaktan dolayı büyük mutluluk ve onur duyduğunu belirten Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu’nun eşi Sare Davutoğlu, “Bilindiği gibi dünya nüfusunun yarısını kadınlar oluşturmaktadır. Böylesi anlamlı günlerin de kadınların sorunlarını dile getirme, paylaşma ve çözüm üretme konusunda bir fırsat olduğunu düşünüyorum. Kadınların sahip oldukları dinamik güç sayesinde inanıyorum ki kadınların sorunları adalete dayalı bir şekilde çözüm bulacaktır. Çünkü kadın demek, aile demek, toplum demektir. Konya’da da bu anlayışın çok yaygın olduğunu biliyorum. Bu açıdan tüm Konyalılara teşekkür ediyorum.” dedi. 
 Selçuk Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Tahir Akgemci ise, Mesleki Eğitim Fakültesi tarafından hazırlanan bu programın Selçuk Üniversitesi ev sahipliğinde gerçekleşiyor olmasından büyük mutluluk duyduklarını belirterek katılımcı hanımefendilerin kadınlar gününü kutladı.
 
“TARİHİN HER DÖNEMİNDE KADINA ÖNEM VERİLMİŞTİR”
Açılış konuşmalarının ardından Selçuk Üniversitesi Dilek Sabancı Konservatuarı Öğretim elemanı Elif Bilge Kurtuldu yönetiminde katılımcılara Türk Müziği konseri verildi. Beğeniyle izlenen konser izleyenlerden büyük alkış aldı. Daha sonra Selçuk Üniversitesi İletişim Fakültesi Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Aşina Gülerarslan moderatörlüğündeki panele geçildi. Panelde konuşan Hz Mevlana’nın 22. Kuşak torunu Esin Çelebi Bayru, ‘Tarihte Kadına Bakış ve Mevlevilikte Kadın’ konulu bir sunum yaptı. Bayru, “Gerek İslamiyet’te gerekse Mevlevilikte önce annelerin sonrada kadınların önemine vurgu yapılır. Peygamber efendimiz de her zaman için kadının bilgili olması, kadına önem verilmesi ve güzel sözler söylenmesi gerektiğini belirtmektedir. Bizim dinimizde kadın-erkek ayrımı yapılmaz. Kadınlar ve erkekler elmanın iki yarısı gibidir. Birbirinden ayrı düşünülemez. Kadın erkeğin nezdinde en güzel yere konur ve birbirlerine emanet edilir. Mevlevilikte de Hz. Mevlana her zaman kadınları önemsemiştir. Eserlerinde kadının önemine vurgu yapmıştır. Eşlerine, kızlarını ve gelinlerine her zaman saygı duymuştur. Yalnız İslamiyet’te ve Mevlevilikte değil Türk beyleri de her zaman için kadınlara önem vermişlerdir. Yine Cumhuriyet döneminde Atatürk çıkarttığı bir kanunla kadınlara seçme ve seçilme hakkı vererek onlara verdiği değeri göstermiştir.” diye konuştu.

 Ünlü Mutasavvıf-Yazar Cemalnur Sargut ise konuşmasında, “Bizler İslam alemindeki kadınlar olarak dünyanın her yerinde el üstünde tutulan kişileriz. Diğer dinlere baktığımızda kadına yönelik şiddetler, kadına layık olmayan kötü davranışlar varken bizim dinimiz kadına verilen değerin en yüksek mertebede olduğu bir dindir. İslam alemi, kadını gökyüzüne çıkarmıştır ve Peygamberimiz de öyle bir peygamberdir ki ‘kadın’ demiş başka bir şey dememiştir. Ömrü hayatı boyunca kadına verdiği değeri anlatmış ve bunu çevresine çok güzel yansıtmıştır. Kadını sevginin bir temsili olarak görüp hayatını bu sevgiyle beslemiştir.” dedi.

Emekli Mimar Hale Kürklü ve Güler Gökyener İnce de programda kadın konulu sunumlarını dinleyicilerle paylaştı. Kız Teknik Öğretmenler Derneği Konya Şubesi açılışının da gerçekleştirildiği programda son olarak Selçuk Üniversitesi Mesleki Eğitim Fakültesi öğretim elemanları Yrd. Doç. Dr. Miyase Çağdaş ile Öğr. Gör. Sema Öz tarafından hazırlanan “Türkiye’de Kadın” ve “Gönülden Göze” adlı tasarım ve nakış sergisi açıldı. Sanatseverler tarafından ilgi gören sergi büyük beğeni topladı.
 
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
  • Kaldırımda beklediği sırada bacağından vuruldu
  • Gürbüzoğulları sektöre yön veriyor
  • Konya'da bir şahıs polisten kaçarken kalp krizi geçirdi
  • “Konut almakta acele edin”
  • Konya'da trafik kazası: 2 yaralı

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA