• Konya14 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Selçuk Tıpta çocuklara özel masal uygulaması
27 Ocak 2014 Pazartesi 14:02

Selçuk Tıp'ta çocuklara özel masal uygulaması

Selçuk Üniversitesi (SÜ) Tıp Fakültesi Hastanesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Kliniği’nin Hastane Sınıfı’nda çocuk hastalar için “Masal Günleri” uygulaması başlatıldı.

Selçuk Üniversitesi (SÜ) Tıp Fakültesi Hastanesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Kliniği’nin Hastane Sınıfı’nda çocuk hastalar için “Masal Günleri” uygulaması başlatıldı. 
“Masal Günleri” uygulaması kapsamında haftanın belirli günlerinde tedavisi süren çocuk hastalara hastane personeli tarafından sınıfta masal ve hikaye anlatılıyor. Ayrıca yatarak tedavi görmek zorunda kalan hasta çocuklara bu hizmet hastane personeli tarafından yatak başında veriliyor. Sınıf ortamında çocukları bir araya getirerek masal günlerini gerçekleştirdiklerini ve çocukları birbiriyle tanıştırıp arkadaşlık ortamının gelişmesine de katkıda bulunmayı amaçladıklarını belirten SÜ Tıp Fakültesi Hastanesi Başhekimi Doç. Dr. Yaşar Şen, “Daha önce hastanemizde bütün servislerimizin gündüz odalarına oluşturduğumuz kütüphanelerle hastaların ve hasta yakınlarının okuması için kitap, dergi ve gazete desteği sağlamıştık. Şimdi de hastanemizdeki hasta çocuklarımıza ve tedavisine yatarak devam eden çocuklarımız için yeni bir etkinlik başlattık. Hastane personelimizin özverili çalışmalarıyla ‘Masal Günleri’ düzenlemeye başladık. Personelimiz Hastane Sınıfı’nda ve tedavisine kendi odasında yatarak devam etmek zorunda olan çocuk hastalarımıza masal ve hikaye anlatıyor. Önümüzdeki günlerde haftada bir gün çocukların yaş grubuna uygun filmler seçilerek sinema günleri düzenleyeceğiz. Böylece çocuklarımız, tedavi sürecinde uzak kaldıkları okul ve sosyal çevrelerine bir nebze olsun yakınlaşmış olacak” dedi.
Etkinliklerin çocukların hayal gücünün gelişmesine de katkı sağladığını söyleyen Hastane Başhekimi Doç. Dr. Şen, “Masal anlatımı sırasında çocuklara boyama kitapları da veriyoruz. Çocukların masalları kendi dünyasında canlandırdığı şekilde resmetmeleri veya hazır çizimi gönüllerince boyamalarını istiyoruz. Böylece çocuklara masal dinlerken hayal ettikleri perspektiften bir yol açarak, kısa süreliğine de olsa farklı duygular yaşatıp tedavi sürecine katkı sağlamayı amaçlıyoruz” diye konuştu.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA