• Konya10 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Selamlaşma boşanmayı azaltır
06 Mart 2013 Çarşamba 18:49

Selamlaşma boşanmayı azaltır

Karı-koca arasındaki selamlaşmanın boşanmaları azalttığını, erken evliliklerin de fuhşu önlediğini savunan Yrd. Doç. Dr. Yılmazçoban, Flört, evliliğin temeline atılmış bir dinamittir dedi.
Konya Aydınlar Ocağı’nın Mart ayının ilk Salı Sohbetleri’nde, 8 Mart Dünya Kadınlar Günü münasebetiyle “Toplumsal Cinciyet, Flört, Kadın ve Aile” ele alındı.
KTO-Karatay Üniversitesi Sosyal Hizmet Bölümü Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Muhsin Yılmazçoban, Sille kültür Evi’nde gerçekleşen sohbetinde, günümüz modern hayatında karşımıza çıkan kadın ve erkek arasında hoşça vakit geçirmek için birbirini sever gibi görünme esasına dayanan flörtü gündeme getirerek “Flört, evliliğin temeline atılmış bir dinamittir” dedi. Selamlaşmanın, komşuluk ilişkileri ile misafirperverliğin önemine değinen ve yetişkinlerde cinsiyet ile psiko-sosyal farklılaşmalar üzerinde de duran Yrd. Doç. Dr. Muhsin Yılmazçoban, şu öneride bulundu: “Bir erkek bir kadını nasıl anlamalı? Birbirlerinin sosyal ve kültürel farklılıklarını nasıl gözlemlemeli? şeklinde İslâm ve Kur’an kaynaklı, kendi kültürümüzü ve ahlâk anlayışımızı ön planda tutarak okullarda cinsiyet eğitimi verilmelidir. Cinsel değil, “Cinsiyet Eğitimi” dersleri liselerden itibaren ve öğrencilerin seviyelerine göre verilmeli.” Eğitim sisteminin tekrar gözden geçirilmesi gerektiğini ve çocukların, yarış atı gibi o sınavdan bu sınava koşturulmamaları gerektiği konusuna özellikle dikkati çeken Yılmazçoban, “Böyle bir eğitim sistemi dünyada görülmüş değildir. Çocuklarımıza büyük kötülük yapılmaktadır. Ve çocuklarımız İslâm’ı bilmeden, komşuluğu bilmeden, akrabalığı bilmeden, misafirperverliği bilmeden yetişmesinler. En büyük sevgi de, merhamet de, şefkat de İslâm’dadır” diye konuştu.
SELAMLAŞMA BOŞANMAYI AZALTIR
Kendisinin “Ne kadar çok selamlaşırsanız o kadar az boşanırsınız” şeklinde bir  formül geliştirdiğini ve selamlaşmanın, insanlar üzerinde çok olumlu ve birbirlerine güven, barış ve sevgi gibi insanlar arasındaki beşeri münasebetleri geliştiren bir özelliğe sahip olduğunu kaydeden Yılmazçoban, şu ifadelere yer verdi: “Flört, evlilik, boşanma gibi problemlerin temel kaynağı da burada yatıyor. Eğer yeniden ortak davranış kalıplarımızı oluşturabilirsek ve yeniden asgari müştereklerimizde birleşirsek toplum ve cemiyet olarak ancak kurtulabiliriz. Müslümanlar olarak kendi aramızda hiçbir ayrım gözetmeksizin selamı yaygınlaştırmalıyız. Komşuluk münasebetlerimizi ve akrabalık bağlarımızı sıkı tutarak yeni bir toplum inşa etme, bir milleti yeniden ayağa kaldırma neticesine ulaşmış olacağız. Şimdiden önlemini alarak ve 20-30 seneyi gözönüne alarak yeni bir nesli ancak inşa etmiş, yetiştirmiş ve yeni bir medeniyet anlayışı tasavvur etmiş oluruz.”
EVLİLİK ADAYI YETİŞKİN OLMALI
Yetişkin evlilik adayı olan erkek ve kadının; bedensel, bilişsel, sosyal ve duygusal gelişimini tamamlamış, olgun yetişkin kişiler olarak görüldüğünü ve evlilik adayının, yetişkin olduğunun bilincinde olması gerektiğini belirten Yılmazçoban, “Evleneceklerin psikolojik özelliğini belirleyen biyolojik yaş değil, yetişme tarzı, eğitim durumu, yetiştiği aile gibi unsurlardır. Evlilikte önemli olan kişilerin biyolojik değil, psikolojik yaşlarıdır. Aynı yaşta olup da eşlerden birinin çocuk karakterli, diğerinin ise olgun kişilikte olması mümkündür. Kişinin ileri yaşlarda olması değil, yaşının gerektirdiği olgunlukta olması gerekmektedir” dedi.
ERKEN EVLİLİK FUHŞU ÖNLER
Türkiye’de evlilik yaşının gecikerek orta yaşa yaklaştığına dikkati çeken Dr. Muhsin Yılmazçoban, “Flört, aile ile evliliklerin temeline konulmuş bir dinamittir. Bizler Müslüman aileler olarak ve toplum olarak evlilik yaşının erkene alınmasında aramızda mutabakata varmamız lâzım. Evlilik yaşı kızlarda 13-16, erkeklerde ise 15-20 olmalıdır. Kadın ve erkek arasında 8-10 yaş fark olabilmelidir. Erken evlilikler teşvik edilmeli, kız ve erkek kendi aralarında anlaşarak ailelerini de ikna etmek suretiyle her iki taraf da evlilik şartlarını basitleştirmeli ve sadeleştirmelidir. Erken yaşta evlilikler desteklendiği taktirde bu aynı zamanda fuhşu da azaltacaktır” dedi.
Erken yaşlarda evliliklere örnek olarak Kulu ilçesi ile Meram ilçesindeki şimdi mahalle olan Pamukçu, Gödene, Hatıp ve Çayırbağı köyleri gösterildi.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
  • 30 bin Selçuklu torun ecdadla buluşuyor
  • Konya'daki kazada yürek burkan görüntü! Yaralanan annesinin elini bırakmadı
  • Konya'daki köfte kavgasının 14 sanığı hakim karşısında
  • Konya basını Ereğli’yi ziyaret etti
  • Meram’dan 23 Nisan’da anlamlı etkinlik

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA