• Konya14 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Sektörel dağılım iyi organize edilmeli
14 Nisan 2013 Pazar 14:56

Sektörel dağılım iyi organize edilmeli

MÜSİAD Konya Şubesi Cuma Toplantılarında TOKİ Organize Sanayi Projesi masaya yatırıldı.
MÜSİAD Konya Şubesi Cuma Toplantılarında TOKİ Organize Sanayi Projesi masaya yatırıldı.
MÜSİAD Konya Şubesi’nde gerçekleştirilen toplantıya çok sayıda iş adamı katıldı. Toplantının açılış konuşmasını yapan MÜSİAD Konya Şube Başkanı Dr. Lütfi Şimşek, “Orta ölçekli işletmeler bina yatırım maliyetlerden dolayı zor duruma düşüyor. Bu projede biz sektörlerin belirli alanlarda kümelenmelerini önemsiyoruz. Projenin karar vericisi biz olmayacağız ancak, karar verici mekanizmalara ilham kaynağı olacak çalışma yapma arzusundayız. Biz sektörel dağılımın iyi organize edilmesini, sosyal donatılar ve alt yapı olanaklarının ekonomik yapılabilmesini, mülk sahibi olacak sanayicilerimizin kira öder gibi mülk sahibi olup, paralarını yapacakları işe ayırmalarını istiyoruz ” dedi.
 
 
Açılış konuşmasının ardından toplantıya geçildi. Projenin hakkında bilgi veren MÜSİAD Konya Şube Başkan Yardımcısı Ömer Saylık, “TOKİ Organize Sanayi Projesi konusunda yaklaşık 6 aydır çalışma yapıyoruz. Bu projeyi ilgili tüm kurumlarımızla paylaştık. Proje çok sıcak karşılandı. Konya’da şu anda birçok sanayi projesi var. Belki de hepsi tam kapasitesinde kullanılamıyor. Alt yapısı yetersizliği var, sosyal alan yetersizliği var. Sanayicilerimiz yeni iş yeri yapımında yüksek faizlerle kredi kullanıyorlar bu yüzden ciddi kaynaklar sanayicinin elinden çıkmaktadır. Doğru bir şey yapmak adına yapılacak işlerin istişare ile yapılmasını arzu ediyoruz ve çalışmalarımızı şehrimizdeki bütün sanayicilere açmak istedik” dedi.
Konya’nın 2023 yılında önüne koyduğu 15 milyar dolarlık ihracat hedefine ulaşmak için mevcut sanayi alanlarının teknik olarak yeniden yapılanması gerektiğini belirten Ömer Saylık, “Konya Sanayilerinde yaklaşık 1.Organize sanayinde 3 bin 500 kişi, 2. ve 3. Organize sanayinde 15 bin kişi, Büsan Sanayinde 10 bin kişi istihdam edilmektedir. Bu istihdam oranının yükseltilmesi, Üretim gücümüzün yükselmesi ve yeni yatırımların uygulanabilirliği açısından Konya’nın daha nitelikli sanayi bölgelerine ihtiyacı var” dedi.
Konya’da faaliyet gösteren KOBİ’lerin başlıca sorunlarına değinen Saylık, “Mevcut üretim ve satış alanlarının küçük, vasıfsız ve yetersiz olması, pazarlama ve ihracat tecrübelerinin yok denecek kadar az olması, tasarım ve AR-GE eksikliğinden dolayı marka değerlerinin oluşmaması, rekabet öncesi işbirliği (Kümelenme) tecrübelerinin olmaması, KOBİ’lerin ulusal ve uluslararası tanıtım ve pazarlama faaliyetlerini yapamaması, vasıflı veya teknik eleman istihdam edememesi ve  yüksek banka kredileri ile mücadele etmesi firmalarımız için ciddi problemler oluşturmaktadır” şeklinde konuştu.
Planlı, nitelikli, ekonomik, mevcut sanayi bölgelerine yakın ve sosyal donatı imkânları olan sanayi projesi isteklerinin olduğunu ifade eden MÜSİAD Konya Şube Başkan Yardımcısı Ömer Saylık, “Biz bu projenin doğru yerde, doğru zamanda, doğru şekilde yapılmasını, birlikte istişare edilmesini istedik. Yapılması istenilen bu sanayi projesi sadece işyeri topluluğu olmayacak ve birçok sosyal projeyi de içinde barındıracaktır. Bu proje üretim kapasitesinin artması, dolayısıyla da ülkemizin ve Konya’mızın önüne koyduğu 2023 hedeflerine ulaşmasında önemli bir basamak olacaktır” dedi.
Toplantının sonunda katılımcılarla projede olması gerekli konular üzerinde istişare yapıldı. Sanayiciler tarafından beğeni toplayan proje için çalışma ve istişarelerin devam edeceği belirtildi.
 
 
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA