• Konya5 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Şekerin üretimi iki katına çıkıyor
12 Ekim 2011 Çarşamba 16:12

Şeker'in üretimi iki katına çıkıyor

Türkiyede dondurulmuş parmak patates pazarına Pratiko markasıyla girmesinden hemen sonra pazarda % 25lik paya ulaşan Konya Şekere ait Seydibey Tarım Ürünleri Entegre Tesislerinde kapasite artırımı
Türkiye’de dondurulmuş parmak patates pazarına Pratiko markasıyla girmesinden hemen sonra pazarda % 25’lik paya ulaşan Konya Şeker’e ait Seydibey Tarım Ürünleri Entegre Tesisleri’nde kapasite artırımına gidiliyor.
 
Sektörde kalitesiyle fark oluşturan Seydibey Tesislerindeki mevcut üretim hatlarına yenilerinin eklenmesine kararı verildi.
2011-2012 yılı üretim sezonunda mevcut üretim hattını %100 kapasite ile çalıştıran Konya Şeker şimdiden üreteceği mamul ürünün satış bağlantılarını büyük oranda tamamlarken, pazardan gelen ilave taleplere olumlu cevap veremiyor. Seydibey Tesislerinde üretilen dondurulmuş parmak patates, patates kroketi ve soğan halkasına yönelik artan talebi karşılamak ve kaliteli ürün segmentindeki boşluğu doldurmak için kapasite artırımı kararı alan yönetim, kapasitenin 2 katına çıkarılması konusunda proje çalışmalarını hızlandırdı.
 
Sektöründe lider olan Konya Şeker’in donuk gıda üretiminde kapasite dar boğazına girmesini önlemek amacıyla yönetim tarafından başlatılan çalışmalar sonunda, bugüne kadar entegre tesisler için gerçekleştirilen 70 milyon dolarlık yatırımın ilave yatırımla birlikte iki katına çıkarılması planlanıyor.
 
Seydibey Tarım Ürünleri Entegre Tesisleri’nde gerçekleştirilecek kapasite artırımı ile birlikte yeni innovatif ürünlerin de üretimi gerçekleştirilirken, kapasite artırımının en büyük etkisi üreticiye olacak. Son yıllarda yaptığı tarımsal sanayi yatırımlarıyla tarım sektörüne yön veren Konya Şeker’in kapasitesini iki katına çıkarmasıyla sözleşmeli olarak bölge üreticisine ürettirilen patates üretimi de ikiye katlanacak.

Geçen yıl bölge üreticileri ve bölge dışındaki üreticilerden onbinlerce ton patates alımı gerçekleştiren Konya Şeker, üreticilere şeker pancarı, buğday ve arpa dışında 3'üncü bir münavebe ürünü kazandırarak, üreticilerin “ne ekeceğim” kuşkusunu da ortadan kaldırmıştı.  Sektörün lideri konumundaki Konya Şeker, geçen yıl yaklaşık 25 bin ton mamul ürün üretimi gerçekleştirirken, kapasite artırımıyla birlikte bu üretim 50 bin tona çıkacak.
Pankobirlik Genel Başkanı Recep Konuk, Seydibey Tesislerinde kapasite artışı kararı verildiğini ve bu yatırım kararının istihdama olumlu etkisinin olacağını vurgularken, Seydibey Tarım Ürünleri Entegre Tesisleri’ndeki kapasite artırımının ardından hem tarım sektöründe istihdamın artacağını hem de doğrudan ek istihdam fırsatlarının ortaya çıkacağını söyledi.
Seydibey Tarım Ürünleri Entegre Tesisleri’nde 3 yıl önce üretimine başlanılan dondurulmuş parmak patates ürünleri pazarda kısa zaman içerisinde büyük ilgi görmüş ve dünyaca ünlü hızlı yemek zincirleri şirketi Mc Donalds da Türkiye’deki tüm fast-food’larında Seydibey'de üretilen Pratiko markalı ürünleri kullanmaya başlamıştı. Tedarikçileri ile kalite standardı yüksek üst segment ürün tedariki konusunda uzun süreli anlaşmalar yapan, büyük zincirlerin de kalite yaklaşımı ile gözdesi haline gelen Konya Şeker, Seydibey Tarım Ürünleri Entegre Tesisleri’nde dondurulmuş patates çeşitlerinin dışında soğan halkası ve patates kroketi üretimi de yapıyor.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
  • Konya'da parasız kalınca tornavida ve eldiven alıp, hırsızlığa başlamış
  • Konya nüfusunun 3'te 1'ini çocuk nüfus oluşturuyor
  • Konya’da Bedesten bölgesi tarihi yeraltı katlı otopark ile nefes aldı
  • Konya'da soyguncuyu etkisiz hala getiren çalışanını maaşla ödüllendirdi
  • Konya'da köylülere bedava at dağıttılar

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA