• Konya11 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Şeker’e de kömüre de talibiz
14 Haziran 2010 Pazartesi 18:34

Şeker’e de kömüre de talibiz

Pankobirlik Genel Başkanı ve Konya Şeker Yönetim Kurulu Başkanı Recep Konuk, binlerce kişinin katıldığı Büyük Türkmen Kurultayında Hotamış ve Havalisinin Türkmen Beyi seçildi.

Pankobirlik Genel Başkanı Konuk, “Ereğli Şeker Fabrikası ile Karapınar’daki 1,5 milyar ton civarındaki kömüre talibiz. Kömür rezervini Konya Şeker alabilirse, burada iki termik santral kurarak 1000 megavat gücünde elektrik üretebiliriz. Bu memleketi parıl parıl parlatabiliriz” dedi.

Hotamış ve Havalisi Kültür ve Yardımlaşma Derneği tarafından Konya, Karaman, Çumra ve Karapınar havalisinden 36 köyü kapsayan Hotamış 9. Büyük Türkmen Kurultayı ve Hotamış 1. Tarım Fuarı, Hotomış’ta 15 bine yakın kişinin katılımıyla gerçekleştirildi.

Hotamış 9,Türkmen Büyük Kurultayı’nda Türkmen Beyi seçilen Pankobirlik Genel Başkanı, AB Holding ve Konya Şeker Yönetim Kurulu Başkanı Recep Konuk şölen alanında büyük bir coşkuyla karşılandı. Burada bir konuşma yapan Pankobirlik Genel Başkanı Recep Konuk, kendisinden önceki konuşmacıların bölgelerine Konya Şeker tarafından yatırım yapılmasını istediklerini belirterek, “Size buradan açıkça söylüyorum. Projenizi yapın getirin biz üstümüze düşeni yaparız. Yani açıkçası proje sizden, kaynak bizden” dedi ve konuşmasında şunları söyledi;

“Ben buradan açık bir beyanda bulunmak istiyorum. Belediye başkanları hangi fabrikayı kuracaklarsa projeyi bize getirirsinler kaynak ve finansman bizden. Yeter ki siz proje üretin. Bizde kaynak sıkıntısı yok. Yeterki proje üretilsin. Bu milletin artık boş lafları dinlemeye hali kalmadı. Bizim milletimiz boş laf değil icraat istiyor icraat. Yapacağız, edeceğiz değil yaptık, ettik sözleri duymak istiyor. Şimdi ben sizlerle bazı konuları paylaşmak istiyorum. Yaptıklarımızı değil, önümüzdeki günlerde yapacaklarımızı anlatmak istiyorum.

Çocuğu okuttuk, askerliğini de yaptı ve geldi. Cebine de parasını koyduk. Hükümet’ten Ereğli Şeker Fabrikası’na dünürcü olduk. Bedava verin de demiyoruz. Başbakan’dan önsöz aldık. İnşallah devamı gelir. Özellikle Ereğli, Karapınar, Karaman’ı da içine alan ve Karapınar’daki 1,5 milyar ton civarındaki kömüre talibiz. Kömür rezervini Konya Şeker alabilirse, burada iki termik santral kurarak bin megavat gücünde elektrik üretebiliriz. Bu memleketi parıl parıl parlatabiliriz. Ereğli Şeker’le birlikte bu bölgenin istihdamını çözebiliriz.”

Pankobirlik Genel Başkanı Recep Konuk’tan sonra söz alan Ak Parti Milletvekilleri Ali Öztürk ve Mustafa Kabakçı ile MHP Karaman Milletvekili Hasan Çalış ise Ereğli Şeker Fabrikası ve Karapınar’da çıkan kömür rezervinin Konya Şeker tarafından alınması hususunda ellerinden geleni yapacaklarına dair söz verdiler.

Türkmen Kurultayı’nda bölgeye daha çok yatırım yapılması ile Hotamış’ın ilçe olmasını talep eden Hotamış ve Havalisi Kültür ve Dayanışma Derneği Başkanı Ahmet Kiraz da konuşmasında, “Hotamış ve havalisinin kalkınması için Konya Şeker Yönetim kurulu Başkanı Recep Konuk Bey’den buraya yatırım yapmasını talep ediyoruz. Ereğli Şeker’de uygulanan Şeker pancarı kota uygulamasının kalkmasını arzu ediyoruz. Ayrıca, beldemizin geleceğini düşünerek başta iktidar partisi milletvekillerinden Hotamış’ın ilçe olmasını talep ediyoruz” dedi.

Daha sonra sırasıyla Hotamış Belediye Başkanı Mehmet Özüdoğru, Karapınar Belediye Başkanı Mehmet Mugayitoğlu, Tarihçi-Yazar Şükrü Özüdoğru, Çumra Belediye Başkanı Yusuf Erdem’in ardından kürsüye Irak Türkmen Cephesi Genel Başkanı Sadun Köprülü geldi. Köprülü, ''Saddam gitti, ABD işgali var. Bizi ana yurttan Türkiye'den ayırmak istediler. Ancak bizim Türkiye ile Atatürk ile gönlümüz coştu. Türkiye ile Atatürk ile gönlümüz doldu. Bağımızı koparmadık. Sizleri Kerkük sevgisiyle sevdik. Her zaman Türkiye uğruna canımızı kanımızı veririz'' dedi.

Törenin sonunda yine binlerce Türkmen’in coşkulu alkışları arasında kürsüye gelen Pankobirlik Genel Başkanı ve Konya Şeker Yönetim Kurulu Başkanı Recep Konuk,a Büyük Türkmen Şenliği’nde Hotamış ve Havalisi’nin Türkmen Beyi olarak seçilmesinden dolayı Çapan ve kalpak giydirildi.

Türkmen Kurultayına AK Parti Konya ve Karaman Milletvekilleri Ali Öztürk, Mustafa Kabakçı, Mevlüt Akgün, MHP Karaman Milletvekilleri Hasan Çalış, Irak Türkmen Cephesi Genel Başkanı Sadun Köprülü, Karaman eski milletvekili Osman Sevimli, Ak Parti, CHP, SP, BBP, DP il başkanları, Hotamış Belediye Başkanı Mehmet Özüdoğru, Karapınar Belediye Başkanı Mehmet Mugayitoğlu, Çumra Belediye Başkanı Yusuf Erdem, askerî ve mülkî erkân ile sayıları 15 bini bulan Türkmen katıldı.

 

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
  • “Konut almakta acele edin”
  • Konya'da bir şahıs polisten kaçarken kalp krizi geçirdi
  • Dr. Seyit Karaca başkanlığa devam ediyor
  • Erkon döküm, yılda 12 bin ton demir işliyor
  • Gürbüzoğulları sektöre yön veriyor

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA