• Konya18 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Şeker fabrikalarının yeni sahibi belli oldu
08 Aralık 2009 Salı 17:27

Şeker fabrikalarının yeni sahibi belli oldu

Türkiye Şekere ait Kastamonu, Kırşehir, Turhal, Yozgat, Çorum ve Çarşamba Şeker fabrikalarının bir bütün halinde portföy grubu olarak özelleştirme ihalelerinin nihai pazarlık bitti
Türkiye Şeker Fabrikaları A.Ş'ye ait Kastamonu, Kırşehir, Turhal, Yozgat, Çorum ve Çarşamba Şeker fabrikalarının bir bütün halinde portföy grubu olarak (Portföy C) özelleştirme ihalelerinin nihai pazarlık görüşmeleri başladı.

İhalede nihai pazarlık görüşmelerine, Türkiye Tarım Kooperatifleri Merkez Birliği, Konya Şeker Sanayi ve Ticaret A.Ş, Kuzey Anadolu Şeker Fabrikaları Ortak Girişim Grubu, Torunlar Gıda Sanayi ve Tic. A.Ş-Gülsan Holding A.Ş Ortak Girişim Grubu, Elektrosan Elektrobakır Sanayi A.Ş, Ak-Can Şeker Sanayi ve Tic. A.Ş, Yıldırım Holding A.Ş, Özaltın İnşaat Tic. ve Sanayi A.Ş, Çelikler Taahhüt İnşaat ve Sanayi A.Ş. katıldı. 

İhale, Özelleştirme İdaresi Başkan Yardımcısı Sami Ölmeztoprak başkanlığında yapıldı.

Pazarlık görüşmelerinde yapılan elemesiz turda en yüksek teklif 391 milyon dolar olarak belirlendi. İhalede 4 elemeli yazılı tur yapıldı. Birinci elemeli turda en yüksek teklif 426 milyon dolar olurken, Çelikler Taahhüt İnşaat ve Sanayi A.Ş. elendi. İkinci elemeli turda en yüksek teklif 453 milyon 750 bin dolar oldu. Bu turda Türkiye Tarım Kooperatifleri Merkez Birliği elendi. Üçüncü elemeli turda en yüksek teklif 481 milyon 300 bin dolara yükseldi. Bu turda Torunlar Gıda Sanayi ve Tic. A.Ş-Gülsan Holding A.Ş Ortak Girişim Grubu elendi. Dördüncü turda Elektrosan Elektrobakır Sanayi A.Ş. elendi.

Yazılı elemeli turların ardından 506 milyon dolar başlangıç tutarı, 500 bin dolar artırım aralığıyla açık artırmaya geçildi. 

Türkiye Şeker Fabrikaları A.Ş'ye ait Kastamonu, Kırşehir, Turhal, Yozgat, Çorum ve Çarşamba Şeker fabrikalarının bir bütün halinde portföy grubu olarak (Portföy C) özelleştirme ihalelerinin nihai pazarlık görüşmelerinde, en yüksek teklifi 605 milyon 500 dolarla Ak-Can Şeker Sanayi ve Tic. A.Ş. verdi.

Türkiye Şeker Fabrikaları A.Ş'ye ait Kastamonu, Kırşehir, Turhal, Yozgat, Çorum ve Çarşamba Şeker fabrikalarının bir bütün halinde portföy grubu olarak (Portföy C) özelleştirme ihalelerinin nihai pazarlık görüşmelerinde en yüksek teklifi 606 milyon dolarla Ak-Can Şeker Sanayi ve Ticaret A.Ş verdi.

Özelleştirme İdaresi Başkan Yardımcısı Sami Ölmeztoprak başkanlığında yapılan ihalenin nihai pazarlık görüşmelerine 9 firma katıldı.

Pazarlık görüşmelerinde elemesiz yapılan ilk turda en yüksek teklif 391 milyon dolar olarak belirlendi. Daha sonra 4 elemeli yazılı tur yapıldı ve birinci elemeli turda en yüksek teklif 426 milyon dolar olurken, Çelikler Taahhüt İnşaat ve Sanayi A.Ş. elendi. İkinci elemeli turda en yüksek teklif 453 milyon 750 bin dolar oldu. Bu turda Türkiye Tarım Kooperatifleri Merkez Birliği elenirken, üçüncü elemeli turda ise en yüksek teklif 481 milyon 300 bin dolara çıktı.

Bu turda Torunlar Gıda Sanayi ve Tic. A.Ş-Gülsan Holding A.Ş Ortak Girişim Grubu elendi. Dördüncü turda da Elektrosan Elektrobakır Sanayi A.Ş elendi.

Yazılı elemeli turların ardından komisyon tarafından belirlenen 506 milyon dolar başlangıç tutarı ve 500 bin dolar artırım aralığıyla açık artırmaya geçildi.

Açık artırma 35 tur sürdü. Açık artırmada sırasıyla Özaltın İnşaat Tic. ve San. A.Ş, Konya Şeker San. ve Tic. A.Ş, Yıldırım Holding A.Ş çekildi. 35. turda, Ak-Can Şeker Sanayi ve Ticaret A.Ş'nin 605 milyon 500 bin dolarlık teklifinin ardından Kuzey Anadolu Şeker Fabrikaları Ortak Girişim Grubu da ihaleden çekildiğini açıkladı.

Böylelikle ihalede en yüksek teklifi Ak-Can Şeker San. ve Tic. A.Ş vermiş oldu. İhale Komisyon Başkanı Sami Ölmeztoprak'ın, Ak-Can Şeker San. ve Tic. A.Ş'ye ''rakamı düzeltelim mi?'' diye sorması üzerine, söz konusu şirketin yetkilileri teklifini 606 milyon dolara yükseltti. Komisyon Başkanı Ölmeztoprak, ihalenin teknik olarak sonuçlandığını belirtti.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA