• Konya17 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Şehri can damarlarını temiz tutalım
24 Aralık 2009 Perşembe 12:53

Şehri can damarlarını temiz tutalım

Konya Büyükşehir Belediyesi KOSKİ Genel Müdürlüğü, şehrin can damarları olan yağmur suyu uzaklaştırma kanallarının her zaman temiz tutulmasının önemli olduğunu açıkladı.

Konya Büyükşehir Belediyesi KOSKİ Genel Müdürlüğü, şehrin can damarları olan yağmur suyu uzaklaştırma kanallarının her zaman temiz tutulmasının önemli olduğunu açıkladı.

KOSKİ Genel Müdürlüğü’nden konuyla ilgili yapılan açıklamada, hazırlanan Yağmur Suyu Uzaklaştırma Projesi kapsamında Mobilyacılar Sanayi’nde 5 kilometre, Larende Caddesi’nde ise kısmi bir çalışma yapılarak önemli bir rahatlama sağlandığı vurgulandı.

Bunların yanında, Sille Deresi, Küçük Muhsine Deresi ve Selbasan Çayı ıslah çalışmaları yapıldığı kaydedilen açıklamada, şehrin kuzeyindeki dağlardan gelecek selin şehre zarar vermeden uzaklaştırılması amacı ile yeni yağmur suyu uzaklaştırma kanalları yapıldığı, ayrıca mevcut kanalların temizliklerinin de sürdürüldüğü ifade edildi. Açıklama şöyle: “Keçili Kanalı’nda yapılan temizlik çalışmasından sonra Meram Taşkın Koruma Kanalı’nda (Selbasan Çayı), Meram Son Durak’tan başlayarak Müftügediği’ne kadar olan kanalda temizlik yapıldı. Meram Taşkın Koruma Kanalı’nın; çöp ve moloz atımları, ot oluşumu, yağmur sularının taşıdığı malzemenin dibe çökmesi sonucu işlevselliği azalmıştı. Özellikle Müftügediği ile Meram Son Durak arasında kalan mesafede görüntü kirliliği de oluşturan kanalın temizliği, kanalın taş örme olması sebebiyle kimi yerde iş makinesi, kimi yerde ise insan gücü ile gerçekleştirilmiştir. Kanal tabanında yaklaşık bir metre yüksekliğindeki teressubatın çıkarılmasının yanı sıra; kanal kenarındaki taş duvarların yıkık kısımlarının da tamiratı yapılmıştır.”

ŞEHRİN CAN DAMARLARINA SAHİP ÇIKALIM

Meram Taşkın Koruma Kanalı’nın en önemli işlevinin, Altınapa Baraj Havzası’ndan gelebilecek olası sel ve taşkınları bertaraf etmesi olduğu kaydedilen açıklamada, taşkın önleme özelliğinin kaybolmaması, görüntü kirliliğinin önüne geçilebilmesi için kanala çöp ve moloz dökülmemesi istendi. Yağmur suyu uzaklaştırma kanallarının şehrin can damarları olduğu vurgulanan açıklamada, şehir olarak kanallara sahip çıkılarak temiz kalmasına özen gösterilmesinin önemli olduğu vurgulandı.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
  • Konya'da HDP terörü! AK Parti ekibine saldırdılar
  • Konya'da feci kaza! 6 saat yardım bekledi
  • Konya'da gece yarısı korkutan yangın
  • NEÜ Seydişehir Sağlık Bilimleri Fakültesi Yapım ve Bağışlama Protokolü Yapıldı
  • Konya'da gergin gece! Pompalı ile dehşet saçtı: 9 yaralı

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA