• Konya23 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Şehre ihtiyaç kalmayacak
10 Ağustos 2010 Salı 11:49

Şehre ihtiyaç kalmayacak

İl Genel Meclisi Başkanı Ali Selvi, hafta sonunu 'Konyanın parlayan yıldızı' olarak nitelendirdiği Yalıhüyükte bir dizi incelemede bulundu. Yoğunlukla organik tarım yapılan bölgede çiftçinin sulama

İl Genel Meclisi Başkanı Ali Selvi, hafta sonunu “Konya’nın parlayan yıldızı” olarak nitelendirdiği Yalıhüyük’te bir dizi incelemede bulundu. Yoğunlukla organik tarım yapılan bölgede çiftçinin sulama sorunlarını ve isteklerini dinleyen Selvi, yapılan hizmetlerle köyden şehre göçün kalmayacağını belirtirken, Gölcük Yaylası’nın doğal detoks olduğunu söyledi.

 İl Genel Meclisi Başkanı Ali Selvi, ilçelerdeki gezi ve incelemelerine devam ediyor. Hafta sonunda Yalıhüyük ve beldelerini gezerek, vatandaşlarla görüşen Selvi, İl Genel Meclisi’nin aldığı kararlar ve İl Özel İdaresi’nin hayata geçirdiği yatırımlarla artık köyden kente göçün sona ereceğini vurguladı.

Yoğunluklu olarak gurbetçilerin yaşadığı ve bin 700 olan nüfusu yaz aylarında 5 bine çıkan Yalıhüyük merkez, Kuyuözü, Çiftlik köyü, Dikmenler mevkii ve Gölcük Yaylası’nı ziyaret eden İl Genel Meclisi Başkanı Ali Selvi, İlçe Kaymakam Vekili Yusuf Selçuk’tan bilgi aldı. Selvi, ek derslik ihtiyacı olan okulları, yol yapım çalışmalarını, tarımsal sulama sistemlerini ve organik üretimleri yerinde inceledi.

KÖYLER TARIMSAL SULAMA İLE GELİŞECEK

 “Konya’nın parlayan yıldızı” olarak isimlendirdiği Yalıhüyük’te vatandaşların sorunlarını da dinleyen Selvi, “Yol Ağı Belirleme Yönetmeliği’ni çıkararak, yıllardır birikmiş müracaatları ele aldık. Yol Ağı Belirleme Komisyonumuz bununla ilgili her ay 4 ilçede inceleme çalışmalarına devam ediyor. Yalıhüyük’te ek derslik ihtiyacından dolayı öğrencilerin kayıt yaptıramadığı bilgisini aldık. En kısa zamanda bu açığı ve ilçenin ambulans ihtiyacını gidermeye çalışacağız. Ayrıca mahkemelik olan içme suyu ve tarımsal sulama sorununu çözüme kavuşturduğumuzda köylerimizin gelişmişlik düzeyi artacak. Eskiden ihaleler yetişmezdi, şimdi ise tıkır tıkır işliyor. Yerele daha fazla yetki verilirse önümüz açılacak ve yatırımları daha hızlı hayata geçireceğiz” dedi.

DOĞAL DETOKS

 Yerele verilen hizmetler daha önceden İl Genel Meclislerine ile İl Özel İdarelerine devredilseydi yol ve su hizmetlerinin şimdiye kadar tamamlanacağına değinen Selvi, köylülerin davetini kırmayarak Kuyuözü Köyü’nde de incelemelerde bulundu. Bölgede boşa giden suyun basınçlı kapalı sulama sistemine alınarak arazilerin sulanması için proje hazırlanacağını dile getiren Selvi, 1700 rakımlı Gölcük Yaylası’nda da günün yorgunluğunu atma imkanı buldu. Çamlarla çevrili doğa harikası Gölcük Yaylası’nın sağlık turizmine kazandırılması gerektiğine işaret eden Selvi, “Böyle bir yer insanlara doğal detoks olacak, yorgunluklarını atmada yardım edecektir” diye konuştu.

AMACIMIZ İNSANLARIN MÜREFFEH YAŞAMASI

 İnceleme gezisi sonrasında açıklama yapan Selvi, hizmetlerin yerine ulaşmasını görmekten duyduğu mutluluğu ifade etti. Özellikle yetiştirilen ürünlerin yerine ulaştırması noktasında büyük önem arz eden yolların yapımı işinin tamamlanmasından memnuniyetini vurgulayan Selvi, şunları söyledi: “Yapılan hizmetlerde vatandaşlarımızın mutluluğunu görmek bizi daha çok mutlu ediyor. Amacımız insanlarımızın en iyi bildikleri işi bölgelerinde yaparak mutlu ve müreffeh yaşamalarına imkan sağlamak. İnsanlarımız bölgelerinde mutlu yaşadıklarında göçü düşünmeden yaşamış olacak ve böylece hem köyler hem de şehir rahatlayacak. Halk iradesinin devlet hizmetinde belirleyici olması noktasında Meclis üyelerinin bölgedeki hizmetlerinin Meclisimize nasıl taşındığını ve onların nasıl hizmete dönüştüğünü gördük. Hayırla anılacak hizmetler noktasında azimle çalışmaya devam edeceğiz.” dedi.

 

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA