• Konya6 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Şefkat-Derden kefenli eylem
25 Kasım 2010 Perşembe 16:42

Şefkat-Der'den kefenli eylem

25 Kasım Kadına Yönelik Şiddetle Mücadele Günü nedemiyle Şefkat-Der şiddete uğrayan kadınlara kefen giydirerek kadına şiddete tepki gösterdi
Genel merkezi Konya'da bulunan Şefkat-Der, 25 Kasım Kadına YönelikŞiddetle Mücadele Günü nedeniyle şiddete uğrayan bazı kadınlara kefengiydirerek eylem yaptı.

Musalla Mezarlığı önünde düzenleneneylemde Şefkat-Der'e bağlı Hayata Tutunma Evleri'nde kalan şiddetmağduru bazı kadınlar, üzerlerine kefen giydiler. Ellerinde"Cumhurbaşkanı'na", "Türkiye'ye" ve "Katiline" yazılı mektuplar taşıyankadınlar adına konuşan derneğin Genel Başkanı Hayrettin Bulan,Türkiye'de günde 3, yılda ise binden fazla kadının cinayete kurbangittiğini belirterek, "Bugün sizlere bunlardan sadece birisi olan ve göz göre göre öldürülen Saadet öğretmenin öbür dünyadan Cumhurbaşkanı'na
yazdığı mektubu okuyacağım. 'Sayın Cumhurbaşkanım; Sizin şahsınızdayürütmesiyle, yasamasıyla, yargısıyla devleti oluşturan organlardanşikayetçiyim. Ben, can güvenliğimi sağlayın deyip de korunamayıp ölümeterk ettiğiniz binlerce kadından biri olan Saadet öğretmenim. Ben ne ilk ne sonum. Topraklarımız eskiden şehit kanıyla sulanırken şimdilerdeysebizim gibi şiddete kurban giden kadınların kanıyla sulanıyor. Buradayanımda yine koruyamadığınız Güldünya Tören, Zübeyde Yıldız gibi nicekatledilmesine göz yumulan ortak arkadaşlarım var. Saadet öğretmen bu cinayetlere sadece bir örnek. Kendisi savcılığa başvurmasına rağmen göz göre göre ölümüne göz yumulan birisi. Onun gibi binlerce kadın var"dedi.

Bazı kadın cinayetlerinin intihar süsü verilerek üzerininkapandığını dile getiren Hayrettin Bulan, "Bu tür cinayetlerebaktığımızda cinayete kurban giden kadınlar, sanki intihar etmiş gibigösteriliyor ve cinayetin üzeri kapanıyor. 'Balkondan düştü', 'Silahımıtemizlerken yanlışlıkla vurdum', 'Kendisi intihar etti' gibi bahaneleröne sürüp cinayetler örtbas ediliyor. Ve maalesef yargı da buna gözyumuyor. Buna tepki göstermek ve dikkat çekmek amacıyla mezarlığınönünde kadınlarımıza kefen giydirerek ve öbür dünyadan mektupları okuyarak bu kadınlarımıza dikkat çekmek istedik" şeklinde konuştu. 
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
  • Konya'da parasız kalınca tornavida ve eldiven alıp, hırsızlığa başlamış
  • Konya nüfusunun 3'te 1'ini çocuk nüfus oluşturuyor
  • Konya'da soyguncuyu etkisiz hala getiren çalışanını maaşla ödüllendirdi
  • Konya'da köylülere bedava at dağıttılar
  • Konya’da Bedesten bölgesi tarihi yeraltı katlı otopark ile nefes aldı

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA