• Konya14 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
SEDEP’in yılsonu finali kutlandı
04 Haziran 2013 Salı 09:36

SEDEP’in yılsonu finali kutlandı

Konya’nın Selçuklu İlçe Belediyesi’nin önderliğinde 2012-2013 eğitim öğretim yılında ilçe genelindeki tüm ilk ve ortaokullarda uygulanan Selçuklu Değerler Eğitimi Projesi (SEDEP)’in yılsonu...
Konya’nın Selçuklu İlçe Belediyesi’nin önderliğinde 2012-2013 eğitim öğretim yılında ilçe genelindeki tüm ilk ve ortaokullarda uygulanan Selçuklu Değerler Eğitimi Projesi (SEDEP)’in yılsonu finali düzenlenen etkinliklerle kutlandı.
Selçuklu Belediyesi hizmet binası yanında gerçekleşen programa Selçuklu Belediye Başkanı Uğur İbrahim Altay, Milli Eğitim Bakanlığı Hayat Boyu Öğrenme Genel Müdürü Doç. Dr. Mustafa Kemal Biçerli, Selçuklu Kaymakamı Ali Rıza Çalışır, İl Milli Eğitim Müdürü Mukadder Gürsoy, Necmettin Erbakan Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Muzaffer Şeker, İlçe Milli Eğitim Müdürü Mustafa Koca, öğretmen, öğrenci ve veliler katıldı. Bir yıldır yürüttüğümüz projenin bugün finalini yapıyoruz diyen Selçuklu Belediye Başkanı Uğur İbrahim Altay, “Selçuklu birçok alanda çok önemli değişikler yaşadı. Yeşil alanlarıyla, sosyal-kültürel alanlarıyla insanımızın temel ihtiyaçlarının giderildiği, yaşam kalitesinin yüksek olduğu 545 bin nüfusu ile Türkiye’nin en önemli ilçelerinden biri hale geldi. Fiziki belediyecilik adına yapmış olduğumuz işlere, bugün de finalini yaptığımız çok önemli bir projeyi hayata geçirerek devam ettik. SEDEP, Selçuklu’daki tüm ilk ve ortaokulların tamamın da çocuklarımıza belirlediğimiz 8 temel üzerine bir yıl boyunca 1 milyon 900 bin üzerinde kitapla bu değerlerin anlatılması sağlandı. Bu proje sadece çocuklarımıza yönelik bir proje değil. Velilerin eğitilmesi ve eğitim camiasının buna katkısıyla önemli bir proje olarak Türkiye’de bu manada uygulanmış en büyük projelerden birisidir. Bu projede bir başarı varsa bu birlikte çalışmanın bir sonucudur. Bugün çocuklarımız sorumluluk sahibi, adaletli ve yardımsever ise bunda hepinizin katkısı çok fazla. Bu projenin tüm paydaşlarına teşekkür ediyorum. İnşallah gelecek yılda aynı programa devam edeceğiz ve çocuklarımız her geçen yıl bu değerleri daha özümsemiş ve hayatlarında daha yaşanır hale getirecekler. Programda emeği geçen herkese teşekkür ediyorum” dedi.
Türkiye’de ilk defa bu yıl öğrenme şenliklerini tertip ettiklerini belirten Milli Eğitim Bakanlığı Hayat Boyu Öğrenme Genel Müdürü Doç. Dr. Mustafa Kemal Biçerli de, “Konya öğrenme şenliklerini düzenlediğimiz dört ilimizden biri. Amacımız UNESCO’nun oluşturduğunu ‘küresel öğrenen şehirler ağında’ Türkiye’nin de yer alması. Bu etkinliklerle bizler bu dört ilimize önümüzdeki günlerde öğrenen şehir ünvanını almaları için bir şans tanıyor, fırsat veriyoruz. Ümit ediyoruz ki Konya’da, Eskişehir, Bursa ve Kocaeli gibi bu fırsatı iyi değerlendirir ve öğrenen şehir ünvanını alır” şeklinde konuştu.
Farklı isimlerde birçok eğitim faaliyetlerinin düzenlendiğini, tüm bunların özünde topluma nitelikli, değer sahibi insan yetiştirmek olduğunu belirten Selçuklu Kaymakamı Ali Rıza Çalışır da, “Ümit
ediyorum ki yürütülen iyi niyetli ve özverili gayretler öncelikle Selçuklu’yu, arkasından da Konya’mızı ve ülkemizi arzu edilen noktalara getirecektir” dedi.
Üniversiteler, belediyeler ve milli eğitim olarak hep birlikte halkımızın eğitim seviyesini yükseltmek başlıca hedeflerimizden bir tanesidir diyen İl Milli Eğitim Müdürü Mukadder Gürsoy ise, “Okullarda yıl içerisinde yapılan çalışmaların çok güzel örnekleri burada sergilenmiş. Burada emeği geçen herkese ve SEDEP projesi ile tüm evlere ulaşan Selçuklu Belediyesi ve paydaşlarına teşekkür ediyorum. Özellikle öğrenme şenliklerinin bir ilk olarak Konya’da başlamasına vesile olan genel müdürümüze teşekkür ediyorum” şeklinde konuştu.
Şenliğin şenlik olarak anılarda güzel izler bırakarak gerçekleşmesini dileyen Necmettin Erbakan Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Muzaffer Şeker de, emeği geçen herkese teşekkür etti.Konya genelinde önemli bir eğitim seferberliği başlattıklarını söyleyen İlçe Milli Eğitim Müdürü Mustafa Koca, “Öğrenme şenliklerinde birinci gün değerler eğitimi başlığında halkın eğitimi, ikinci gün okul öncesi başlığında geleceğimizin eğitimi, üçüncü gün spor etkinlikleri başlığında fiziksel eğitim, dördüncü gün halk eğitim ve meslek eğitimi başlığında yediden yetmişe eğitim ve beşinci gün özel eğitim başlığında duyguların eğitimi konularını ele aldık” diye konuştu.
Konuşmaların ardından sahneye çıkan Güzel Sanatlar Lisesi öğrencileri, şenliğe katılan misafirlere Türk sanat müziği konseri verdi. Öğrenme Şenliği halk oyunu gösterilerinin ardından protokolün sergi çadırlarını ziyareti ile devam etti
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA