• Konya22 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Seçimlerden sonra reformlara odaklanacağız
30 Eylül 2015 Çarşamba 09:43

'Seçimlerden sonra reformlara odaklanacağız'

Başbakan Davutoğlu, "Seçimlerden hemen sonra bizler ekonomik reformlara odaklanacağız. Toplumun yapısal dönüşümünü sağlayacak reformlar yapacağız. Bu sayede daha iyi bir vizyon sahibi olacağız" dedi.

Başbakan Ahmet Davutoğlu, DEİK ve Goldman Sachs ev sahipliğinde Plaza Hotel'de düzenlenen 7. Türkiye Yatırım Konferansı'nda yaptığı konuşmada, Türkiye'nin G20 dönem başkanlığını aldığı geçen yıl, dünya ekonomisinin işsizlik, finans sistemindeki dalgalanmalar gibi sorunlarla karşı karşıya olduğunu belirtti.

Açık bir vizyon, güçlü bir siyasi irade ve dünyada yaşananlara tutarlı bir yaklaşımla tüm sorunların aşılabileceğini dile getiren Davutoğlu, gerçekçi olmak ama kötümser olmamak gerektiğini belirtti. Etrafında kırılgan ülkeler bulunan Türkiye'nin gücünü demokrasiden, genç nüfusundan ve bulunduğu coğrafyadan aldığını bildiren Davutoğlu, İstanbul'un 2 milyar insana erişim sağlanabilecek bir kapı haline geldiğini söyledi. İstanbul'dan çıkacak bir hızlı trenin Selanik'e, Belgrad'a gitmesiyle bu kentlerin birbirleriyle tekrar bağlanacağını kaydeden Davutoğlu, yatırımcılara "İstanbul'a baktığınızda Türkiye'nin geleceğini görebilirsiniz" diye seslendi.

"1 Kasım'da belirsizlik olmayacak"

Türkiye'de son iki yılda dört seçim yapıldığını anlatan Davutoğlu, New York'taki temasları sırasında Türkiye'ye döndüğünde başlatacağı seçim kampanyasını da düşündüğünü belirtti. 7 Haziran öncesinde 81 ile gittiğini, bu kez de en az 40 ile gitmeyi hedeflediğini aktaran Davutoğlu, "Şimdi ikinci turu yapacağım. Bu sefer umarım son olacak. Demokrasi, güç kaynağıdır. Hiçbirinizin bu seçimin Türkiye için bir yük olduğunu düşünmesini istemem. Kasım ayının 1'inde bir belirsizlik olmayacak, bizim geleceğimiz için bir belirlilik kaynağı olacak" değerlendirmesini yaptı.

"Ekonomideki güzel göstergeler devam edecek"

Davutoğlu, bankacılık sektörünün de şoklara dayanaklı olduğunu, bu sektörde hiçbir risk olmadığını belirterek, ihracatın artması için ihraç piyasasının ve mallarının çeşitlendirilmesinin önemine dikkati çekti ve Türkiye'nin bunu başardığını ifade etti. Çeşitlendirmenin ihracat için bir teminat anlamına geldiğine vurgu yapan Davutoğlu, büyümede de en az yüzde 5-6'ların hedeflendiğini söyledi. 

Davutoğlu, dünya ekonomisindeki değişimlere Türk ekonomisinin rahatlıkla yanıt verebildiğini dile getirerek, "Kasım'daki seçimlerde ne olursa olsun, ki ben sizi iyi şeyler olacağına temin ederim, ekonomideki bu güzel göstergeler devam edecek" değerlendirmesini yaptı.

Başbakan Davutoğlu, yapısal reformlar ve sürdürülebilir ekonomik kalkınmanın uzun vadedeki önemine de dikkati çekerek, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Seçimlerden hemen sonra bizler ekonomik reformlara odaklanacağız. Adli reformlar, demokratik reformlar yani toplumun yapısal dönüşümünü sağlayacak reformlar yapacağız. Bu sayede daha iyi bir vizyon sahibi olacağız. 

Siyasi liderler olarak bizim birinci hedefimiz toplumu yönetmek, riskleri en alt düzeye indirmek ve ekonomiyi, siyaseti etraftaki herhangi bir şoka karşı hazırlıklı tutmak. Terör bunlardan biri, şu anda bunu yaşıyoruz. Sadece bu değil, ülkemizi kısa vadeli gelişmelere hazırlarken yeni bir vizyon da oluşturmak durumundayız. Bu da Türkiye'yi önümüzdeki 10 yıla, 100 yıla hazırlayacaktır. Dolayısıyla bizim vizyonumuz statik değil, dinamiktir. Sorunlara karşı hazırlıklıdır. Riskler yanında potansiyelleri ve avantajları da göz önünde bulundurur."

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
  • Konya'da parasız kalınca tornavida ve eldiven alıp, hırsızlığa başlamış
  • Konya’da Bedesten bölgesi tarihi yeraltı katlı otopark ile nefes aldı
  • Tek isteği, kızını elinden tutup okula götürmek
  • Konya'da soyguncuyu etkisiz hala getiren çalışanını maaşla ödüllendirdi
  • Selçuk’ta Türkiye – Afrika İlişkileri Anlatıldı

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA