• Konya18 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Seçimler büyük öneme sahip
31 Mayıs 2015 Pazar 13:01

"Seçimler büyük öneme sahip"

MÜSİAD Konya Şubesi Cuma Konferanslarında bu hafta “Türkiye’nin Seçimi ve Bölgenin Geleceği” konusu konuşuldu. Konferansa konuşmacı olarak katılan N.E.Ü Uluslararası İlişkiler Bölüm Başkanı Prof. Dr. Murat Çemrek, katılımcılara 07 Haziran’da gerçekleşecek genel seçimlerin önemi, seçimlerin bölge ve dünya üzerindeki etkileri hakkında bilgiler verdi.  

 

Toplantının açılış konuşmasını yapan MÜSİAD Konya Şubesi Yönetim Kurulu Üyesi ve Cuma Komisyonu Başkanı Av. Mehmet Ali Özbuğday, “Ülke olarak son günlerde en büyük gündemimiz genel seçimler. Bu seçimler sadece ülkemizi değil; aynı zamanda bölgemizi ve dünyayı da yakından ilgilendiriyor. Yeni Türkiye’nin inşasına devam edilmesi açsından bu seçimler büyük önem arz ediyor. Bizler de bu haftaki konferansımızda seçimlerin ülkemize ve bölgemize etkilerini incelemek istedik. MÜSİAD Konya Şubesi olarak en büyük temennimiz, bu seçimlerin aklıselim içerisinde, demokratik bir ortamda geçmesi ve kazananın milletimizin olmasıdır” dedi.   

 

07 Haziranda gerçekleşecek olan seçimlerin milletimizin yanı sıra bölge ve dünya siyasetinde söz sahibi olan ülkeleri de ilgilendirdiğini vurgulayarak sözlerine başlayan Prof. Dr. Murat Çemrek, “Gerçekleşecek seçimleri bu denli önemli kılan en büyük sebep ülkemizin bölgede ve dünya üzerinde küresel aktör olmasıdır. Ülkemiz, bölgede artık söz sahibi konumda. Gerek bölgede gerekse de dünya üzerinde gerçekleşen olaylara karşı sesini yükseltmekte ve doğru olduğuna inandığı şekilde pozisyon almaktadır. Seçimler bölgedeki dengeler açısından da büyük önem arz etmektedir. Bölgeye kısaca göz atacak olursak, bölgenin gerek siyasi gerekse de ekonomik istikrarda uzak olduğunu, kaos ve savaş ortamının var olduğunu görürüz. Bölgede her alanda istikrar ve güven ortamının sağlandığı, ekonominin istikrarlı bir şekilde büyüme gösterdiği tek ülke ise Türkiye’dir. Bu sebeple küresel aktörler gözünü ülkemizdeki bu seçimlere çevirmiş durumda. Ülkemizde gerçekleşecek seçimlerden sonra yakın coğrafyalarda dengeler yeniden şekillenecek ve politikalar seçim sonuçlarına göre yeniden oluşacaktır. Bu bakımdan seçimler ülkemizin bölgedeki geleceği açısından da son derece önemlidir. Milletimizi birinci derecede ilgilendiren seçimlerle ilgili pek çok senaryo üretilmektedir. Bunlardan en önemlisi de seçimlerin bir numaralı gündem maddesi olan başkanlık sistemi ve yeni anayasa konusudur. Mevcut iktidarın seçimlerden güçlenerek çıkması halinde başkanlık sistemi ve yeni anayasa çalışmaları hız kazanacaktır. Bu konular seçim sonrası da ülkemizin konuştuğu en büyük gündem maddesi olmaya devam edecektir. Seçimler ülkemizin ekonomisini de yakından ilgilendiriyor. Seçimlerden dolayı durgunluk gösteren ekonomimizin yeniden canlanması gerekiyor. Seçimlerden sonra yatırımlara devam edilmesi, piyasaların yeniden hareketlenmesi, üretimin artması ve istikrarın sürmesi, ülkemizin hedefleri açısından hayati öneme sahip. Tüm bu gelişmeleri birlikte değerlendirdiğimizde ülkemizin geleceği açısından bu seçimlerin ne derece önemli olduğu bir kez daha ortaya çıkmaktadır. Şu ana kadar demokratik ve olgun bir ortamda geçen seçim ortamının seçim sonrasında da sürmesi hepimizin en büyük dileği. Seçimlerin sonucunda ülkede kazanılan istikrar ve güven ortamı mutlaka devam etmeli, bölgede ve dünya üzerinde küresel aktör olma misyonu sürdürülmeli, ekonomide yakalanan ivme artırılarak korunmalıdır” ifadelerini kullandı.                       

 

Toplantının ardından MÜSİAD Konya Şubesi Yönetim Kurulu Üyesi ve Cuma Komisyonu Başkanı Av. Mehmet Ali Özbuğday, günün anısına Prof. Dr. Murat Çemrek’e hediye takdim etti. 

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
  • Kaldırımda beklediği sırada bacağından vuruldu
  • Gürbüzoğulları sektöre yön veriyor
  • Konya'da bir şahıs polisten kaçarken kalp krizi geçirdi
  • “Konut almakta acele edin”
  • Konya'da trafik kazası: 2 yaralı

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA