• Konya27 °C

Lokman Koyuncuoğlu

12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Seçimde ne olur?

07 Haziran 2011 18:40

Cumhuriyet tarihin en kritik seçimlerinden biri olan 12 Haziran’a artık günler kaldı. Som haftada parti liderleri tempoyu iyice artırırken, partililerden eksik bir şey kalmasın diye canla başla son dönemece giriyorlar.

Başbakan Tayyip Erdoğan’ın Konya mitingi, bu yıl o zamana kadar yapılan en kalabalık miting oldu. Uzmanlar 100 bin kişinin bulunduğunu söylüyor. Cumartesi İzmir mitingi 250 bin kişi, Pazar günü ise İstanbul’da 1 milyon kişinin miting alanında olduğu genel kanaat.

Konya mitinginin açılışını Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu yaptı. Çok özel, çok net, çok anlaşılan şu cümleler döküldü Bakan Davutoğlu’nun dilinden; “Medeniyetimizin merkezi ak yüzlü, ak kalpli hemşerilerim sizi Allah’ın selamıyla selamlıyorum. 2023 hedefinin tek cümleyle hedefi, Türkiye’yi bir cihan devleti bir küresel güç yapmak.”

Miting alanında “Kökü 1453 hedefi2023”  pankartı ana muhalefet lideri Kılıçdaroğlu’nun 1923 göndermesine bir cevap gibi duruyordu. İstanbul, Fatih Sultan Mehmet  ve Tayyip Erdoğan üçlemesi güzel bir tamlama oluşturdu.

Başbakan Erdoğan gittiği şehirlerin yerel kültürleri ve atasözleriyle hitabetini Konya’da da sürdürdü. Üç ayların başlangıcında Türkiye’de sadece Konya’da olan çocukların şivlilik toplamasına gönderme yaptı. Geçtiğimiz günlerde vefat eden Tahir Büyükkörükçü Hoca’yı andı. CHP lideri Kılıçdaroğlu’nun Yunan basınına verdiği demeci, bir Konya sözü olan “Ağzına kılığına bakmadan Hasan Dağı’na oduna gider” cümlesiyle “Ti” ye aldı.

Konya sultanları tek tek sayarak şehre moral verdi. Ayrıca şu iyi düşünülmüş cümlesiyle; “Konya, Selçuklu’dan miras aldığı yiğitliği, hoşgörüyü, ilim ve irfanı hiçbir zaman terk etmedi. Konya alimleriyle, sultanlarıyla, kumandanlarıyla olduğu gibi şehitleriyle de bize örnek oldu. Bize rehberlik ettiği için Konya’ya şükran borçluyuz, Konya’ya hizmeti bir ibadet olarak telakki ediyoruz. Son nefesimize kadar da Konya’ya hizmet etmeye devam edeceğiz”  final yaptı.
Başbakan Erdoğan icraatlarla ilgili olarak 2002 -2011 kıyaslamasını Konya’da da yaptı. Yeni yatırımlar konusunda ise çok önemli iki konuya değindi. İlki geçtiğimiz günlerde Bakanlar Kurulunda imzalanan Konya Lojistik Merkez kamulaştırması, ikincisi ise KOP idaresi.

Lojistik Merkez Konya’nın henüz  2011 yılında tanıştığı bir proje. Bu kadar kısa sürede resmi bir boyut kazanması Konya açısından büyük bir kazanç. KOP idaresi ise GAP idaresi benzeri bir yapılanma ve KOP’un yerel örgütlenmesi ve bir nevi sosyal ayağı.

Bu iki projeden biri Konya tarımı için diğeri sanayisi için hayati önem taşıyor. KOP idaresi kurulması kararı benim için sürpriz oldu. Zira 2005 yılında MÜSİAD Gelişim Grubu’nun KOP Raporunda Konya’ya KOP idaresi kurulması ısrarla istenmiş ancak DPT yetkilileri yıllarca buna karşı çıkmıştı. Şimdi bunun gerçekleşecek olması Konya için ayrı bir avantaj oluyor. Hem Lojistik Merkezi hem KOP idaresini kamuoyuna taşıyıp Konya’ya kazandırılmasında büyük pay sahibi olan MÜSİAD’ın da hakkını burada vermek lazım.

Hafta sonu yapılacak seçimlerde çeşitli defalar söylediğimiz gibi meclisin bugünkü yapısından çok farklı olacağını düşünmeyenlerdenim. Konya’da ise görüntüde pek değişim olmadı. AK Parti: 11, MHP: 2 ve CHP:1. Yeni durum ise Bakan Ahmet Davutoğlu’nun Konya ve kırsalında ısrarla bıkmadan yaptığı müthiş çalışma. Bunun meyvelerinin alınacağını düşünüyorum. Özellikle MHP seçmeninin Bakan Davutoğlu’nun , “2023’ün tek hedefi, Türkiye’yi bir cihan devleti bir küresel güç yapmak” cümlesi o kadar hoşlarına gidiyor ki sanırım Ak Parti’den Abdullah Ağralı’da bu çalışmanın karşılığı olarak meclise gidecek.

Bu kritik seçimin ülkemize şimdiden hayırlar getirmesini, küresel güç ve cihan devleti yolunu açmasını diliyorum.

 

 

Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
  • Kasaplarda kıyma çektirme mesaisi
  • Artık güneş altında değil fırınlarda kurutuluyor
  • Çaldıkları paralarla tatile gittiler! Otelde yakayı ele verdiler
  • Acemi kasaplar hastanelik oldu
  • Konya’da balkondan düşen çocuk yaralandı
Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA