• Konya11 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Seçimde mühürlü pusulayla şaibe planı
26 Mart 2014 Çarşamba 15:12

Seçimde mühürlü pusulayla şaibe planı

Yerel seçimleri tartışmalı hale getirmek isteyenlerin planları tek tek deşifre oluyor.
Daha seçimler yapılmadan, 30 Mart mahalli seçimlerinin sonuçlarını tartışmalı hale getirmek isteyenler, seçime sayılı günler kala bu yöndeki çabalarını yoğunlaştırdı. Örgütlü bir şekilde çalışma yürüten yapının yeni planı da deşifre oldu.  Plana göre, AK Parti'nin güçlü olduğu bölgelerde elemanlarına boş zarfla oy kullandıracak. Pusulalar bir yerde toplanacak ve kamuoyuna çalınmış görüntüsüyle seçimde şaibe var algısı oluşturulacak
'OYLAR ÇALINDI' DİYECEKLER
Seçime nasıl gölge düşürülebileceği yönünde her gün farklı formüller üretilirken, bunlardan sonuncusu, bazı seçmenlerin oy pusulalarını zarfa koymak yerine yanına alması sağlanarak, pusulaların bir yerde toplanacağı ve sonra kamuoyuna çalınmış, sayılmamış gibi lanse edileceği yönünde.
MÜHÜRLÜ PUSULALAR TOPLANACAK
Seçim sonuçlarıyla ilgili şaibe iddiasında bulunmaya hazırlanan kesimlerin ürettiği öne sürülen bu formüle göre, AK Parti'nin kazanmasının kesin olduğu ve rakiplerinin iddialı olmadığı seçim bölgelerinde, önceden konuşulan seçmenler, oy verme kabininde rakip partilere evet mührü bastıkları oy pusulasını yanlarına alarak sandığa boş zarf atacak. Bu mühürlü pusulalar bir yerde toplanarak, seçimin tamamlanmasının ardından kamuoyuna rakip partinin oylarının sayılmadığı, çalındığı iddiasına delil olarak gösterilecek.
SANDIK BAŞINDA BOŞ ZARFLAR DA SAYILACAK
Bu iddiaları boşa çıkaracak yöntem ise seçimlerin tamamlanmasının ardından oy pusulalarının sayımı sırasında boş zarfların da sayılarak tutanak altına alınması. YSK'nın 30 Mart Mahalli İdareler Seçimleri için hazırladığı 138 Sayılı Genelge'de sandık sonuç tutanağının düzenlenmesi sırasında tutanakta doldurulması gereken bilgiler arasında, 'geçersiz oylar' alt başlığında 'İçinden hiç oy pusulası çıkmayan boş zarf sayısı' da yeralıyor. Her sandıktan çıkan boş zarf sayısının tutanak altına alınması, bu yöndeki şaibe iddialarının giderilmesi açısından önem taşıyor.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
  • Konya'da parasız kalınca tornavida ve eldiven alıp, hırsızlığa başlamış
  • Konya'da soyguncuyu etkisiz hala getiren çalışanını maaşla ödüllendirdi
  • Konya’da Bedesten bölgesi tarihi yeraltı katlı otopark ile nefes aldı
  • Konya nüfusunun 3'te 1'ini çocuk nüfus oluşturuyor
  • Tek isteği, kızını elinden tutup okula götürmek

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA