• Konya32 °C

Lokman Koyuncuoğlu

12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Seçim zamanı kriterleri

31 Aralık 2008 18:31
Seçim gündeminin zirveye çıktığı bu günlerde, herkesin bir beklentisi birde tahmini var. Beklentiler karşılanabilir mi bilemem ancak; tahminler için kriterleri ortaya iyi koymak lazım. Konya’da süreç sadece siyasi seçimlerden yana devam etmese de, seçimlerle ilgili oldukça hareketli günler yaşıyoruz.

Bu konuda Ak Parti milletvekili Sami Güçlü’den gazeteci arkadaşlarında katıldığı görüşmede önemli işaretler aldığımı söylemeliyim. Yaklaşan yerel seçimlerle ilgili Sami Bey’in ısrarla ve özellikle belirttiği konu; Ak Partili aday adaylarının mutlaka kamuoyu desteğine sahip olma gerçeği. Hafta sonu Türkiye genelinde Ak Partili belediye başkan aday adayları için yapılacak temayül yoklaması ile anket sonuçları adaylık için temel kriter olacak. Adayların hem teşkilatlarda hem de bölgelerinde kabul gören bir desteği sağlamaları gerekiyor.

Mevcut başkanlar veya yeni adayların, Ak Parti Genel Merkezinde kabul görmesi için halkın bu isimlere mutlaka sıcak bakması, dolayısıyla en az önceki seçimler kadar oy alabilecek durumda olmaları gerekiyor. Bunun dışında adaylar için konuşulan, başarılıdır, şunun bunun yakınıdır konularını geçiniz ve halk bu isme sıcak bakıyor mu? Sorusuna cevap verin. Bu net soruyu sorun ve başkanınızı belirleyin.

Çok bilinmeyen bir şey söylemedim tabi. Ancak bu seçim için tek gerçek Ak Parti için halk desteği olacak. Bu konuda Sami Güçlü’nün geçtiğimiz Pazar günü için yaptığı yorumu aktarayım, olay daha netleşsin. Sami Bey, Başbakan Erdoğan’ın hafta sonu adaylıklarının açıklanmasına kesin gözle bakılan ve parti tarafından başarılı bulunan bazı başkanların, halk desteği tam olmadığı için tekrar bir yoklamaya tabi olacaklarını, öte yandan parti tarafından çok da istenmeyen adayların çok yüksek kamuoyu desteği aldığı için Başbakan tarafından aday yapıldıklarını ifade etti. Buradan çıkarılacak sonucu yinelemeye gerek yok sanırım. Bu çerçevede aday tahmini yapmak daha da kolaylaşıyor olmalı.

Sami Güçlü ile seçim tahlili yapmak için bir araya gelmiştik ancak iki konu var ki bunları da paylaşmalıyım. Bunlar Selçuk Üniversite’sinin durumu ve Konya’nın yeni Emniyet Müdürü.

Malumunuz geçtiğimiz hafta Kocaeli Emniyet Müdürü, Hüseyin Namal Konya’ya atandı. Hüseyin Namal için herkesin merak ettiği konu, önceki emniyet müdürü Salih Tuzcu’nun yakaladığı başarı grafiğini Konya’da yakalayıp, yakalayamayacağı. Bu konuda İç işleri Bakanı Beşir Atalay’ın, Konya için en uygun müdürlerden dediği Namal’ın çok başarılı bir sicili var. Özellikle terör ve asayiş konularında Hüseyin Namal’ın çok başarılı biri olduğunu, Konya’nın yakaladığı huzur trendinin bu dönemde de devam edeceğini çok rahat söyleyebiliriz.

Milli Eğitim Bakanı Hüseyin Çelik’in Konya ziyaretinde dile getirdiği Selçuk Üniversitesi’nin (S.Ü.) bölünmesi konusu ile ilgili S.Ü rektörlüğünün bir rapor hazırladığı ve sürecin tümüyle başladığını belirtmeliyiz ilkin. Bundan daha önemli diğer konu ise şuanda idari bir tıkanma yaşanan S.Ü rektörlük konusunun nasıl çözümleneceği. Bu konuda yargılanma ile ilgili çıkan bir kararın olmaması sürecin gecikmesinin tek sebebi. YÖK’ün bu konuda daha hızlı bir karar almasını beklediğimizi Sami Güçlü’ye ilettik.

Konya ve Türkiye seçimlere odaklanmışken, Gazze’den gelen acı haber hepimizi sarstı. Bu vesile ile İslam Dünyasının İsrail’e çok ciddi bir ders vermesi gerektiğini bir kez de biz satırlarımızdan hatırlatmış olalım.

Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
  • Konya'da borç kavgasında tabancayla öldürüldü! 3 kişi gözaltında
  • Konya’daki bu meslek lisesi, Türkiye’de parmakla gösteriliyor
  • Konyalı genç kendini denemek için girdiği YKS'de birinci oldu!
  • Solmaz ve Öztürk’ten Konya Gazeteciler Cemiyeti’ne ziyaret
  • Meram’da Köyceğiz Caddesi yenilendi
Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA