• Konya8 °C

Alev Ayyıldız

12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Seçim ve Korku İmparatorlukları

10 Şubat 2011 23:53

Her seçim dönemi yaklaştığında ya da ülkede birileri seçim istediğinde bu topraklar karışır. Komplo teorileri deyip, durumu basite indirgemeyi bir kenara bırakarak söyleyelim ki düğmeye basılır ve süreç başlatılır.

 
Eğer seçimlere uzun zaman varsa bu birileri (!) erken seçim taleplerini önce yumuşak bir dille kamuoyuna fısıldarlar. Zihinlere bu kavram işlendikten sonra mümkünse darbe olmazsa erken seçim için kollar sıvanır.
 
Çok çalışma yapmalarına da gerek yoktur. İstediklerine ulaşmak ve karışıklığı çıkartmak için yeterli argümana sahiptirler. Bazen basının, bazen satılmış güçlerin, terörün, sözde müttefik dost ülkelerin yardımıyla gündemi değiştirip insanları kışkırtırlar.
 
Bombalar patlar, farklı isimlerde insanlar sokağa dökülür, panik havası estirilmeye çalışılır.
 
Oluşturulan bu suni gündeme yenilerde tamda adını hak eden bir tabir bulundu “Korku İmparatorluğu”.

Bu imparatorluğun kurucuları kendisine öylesine güvenir ki istedikleri an ülkeler yıkıp, yönetim değiştirirler. Bulundukları ortamda onlardan habersiz nefes bile alınamaz. Kendi insanını ya da hitap ettiği kitleyi bile yönetilmesi gereken, aklı ermeyen canlılar olarak görür.  Bunlar, asar keser halka zulmeder gerektiğinde tepesine biner ama kimse sesini çıkaramaz. Bu zihniyetin temsilcileri etkin olarak siyasetle ve medyayla uğraşsa da ticarette, silahlı kuvvetlerde, emniyet teşkilatında, yargıda, ekonomide kısacası her yerdedir.

 
Uğraşları farklı olsa da temel amaçları ve kendi insanına bakış açıları aynıdır.  Biliyor musunuz artık onlardan da, söylediklerinden de, planlarından da çok sıkıldım. Planlarına ulaşamayan, yönetme- yönlendirme yetisini kaybeden bu insanların artık cüretleri haddi aşmaya eleştirileri hakarete varıyor. Onlara karşı net ve en önemlisi etkili bir tepki konmadığı içinde küstahlıkta sınırda tanımıyorlar.
 
Konuyla ilgili olarak Yeni Şafak gazetesinde oldukça manidar bir değerlendirme okumuştum. Son örnek olan, Müjdat Gezen, Uğur Dündar ve aynı düşüncedeki saz arkadaşlarının bir buluşmalarında sırf AK Partiyi destekleyen kesimin artmasından dolayı halkı aşağılamaları irdeleniyordu. Programın konukları ve karakteri öylesine güzel tahlil edilmiş ki, yapılan çapsız açıklamaları ince bir mizah aktarımının etkisiyle okuyorsunuz. Bu zümreye dair okuduğum en güzel tespitlerden birisiydi.
 
Aşağılamak, hor görmek, cahil saymak, şartsız hükmetme isteği sadist bir bencilliğin sardığı ruhların genel tavırları olsa da artık seçim döneminde korku imparatorluğu kurup halkı etkileme dönemleri geçti.

Nasıl ki tecrübe yenilen kazıkların aritmetik ortalamasıysa, bu millet o kadar çok tecrübelerden geçti ki anlık etkilere tepki verecek kadar saf değil.Seçimle olmadı, çalışmalarını uzun vadeye yayıp darbe hayalleri kursalar da o dönemlerde geçti.

Birkaç sözde öğrenciyi sokağa dökmekle, CHP’nin yaptığı gibi mahalle mahalle direniş yapıp sansasyonel haberler üretmekle, olmadık gündemler oluşturmakla başarıya ulaşacakları dönemler çok gerilerde kaldı.

Onlar geçmiş başarılarının avuntularıyla, aynı planları farklı senaryolarla gündeme getirseler de, muhakkak ki bu denli etkili olmayacaktır. Geçmişte yaptıkları o kadar derin yaralar açtı ki uğranılan zarar ancak üzerinden yıllar geçtikçe tam etkisiyle açığa kavuşuyor.

Korku imparatorluklarının başarılarını, gazetecisiyle, yazarıyla , yargısıyla , ordusuyla bu ülkeyi nerelere sürüklediğini hatırlamak isteyenlere Kanal A’da yayınlanan Cüneyt Polat’ın hazırlayıp sunduğu  Dünden Yarına isimli programı izlemelerini öneriyorum. Geçmişte yaşanan karanlık dönemleri,  verilen tepkileri gazete kupürleri eşliğinde hem sistemli hem de akıcı bir üslupla sunuluyor. Açıkçası izlediğim en kaliteli araştırma programlarından birisi. Menderes dönemi, 28 Şubat süreci, Kardak krizi, 12 Eylül dönemi ve daha birçok konu akılda zihinlerde kalıcı bir şekilde aktarılıyor. Acıda olsa gerçeklerle yüzleşmek ve geçmiş karanlık yılların ülkeye uğrattığı hasarı görmek için takip edilmesi gereken bir program.

Cüneyt Bey’i ve ekibini tüm yüreğimle kutluyorum ve biliyorum ki bu ülkenin geçmişini hatırlatacak  programlara ihtiyacı var.

Selamların ve duaların en güzeli onlarla olsun.

 

Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
  • Balıkesir'de midibüs devrildi: 17 yaralı
  • Konya - Antalya yolunda feci kaza: 2 ölü, 3 yaralı
  • İşçi işveren uyuşmazlıklarında arabuluculuk zorunlu
  • Türkiye ile BAE arasında savunma sanayisi işbirliği
  • FETÖ'nün mali yapılanmasına operasyon

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA