• Konya19 °C

Lokman Koyuncuoğlu

12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Seçim sonrası ne olur?

08 Nisan 2014 Salı 17:53

               Seçimler sonrası Türkiye sakin sayılabilecek bir haftayı geçirdi. Bazı yerlerdeki seçim sonuçlarına itirazlarda netleşince, yeni başkanlar matbatalarını alıp, koltuklarına oturmaya başladılar. Artık Türkiye için yeni bir dönem hem de farklı bir dönem başlayacak.

               Ak Parti’nin %45 gibi bir oranla seçimleri kazanması, gerçekten Türkiye’de farklı düşünen herkesin ayarlarını kaçırdı. Sadece Türkiye de değil, tüm dünyada yanlış hesap yapanların hesapları ellerinde patladı.

                Türkiye için genel bir değerlendirme yapmıştık bugün de Konya özelinde seçimlere bir bakalım. Türkiye’nin en yüksek büyükşehir oyunu Konya’nın %65’le alması beklenen bir başarıydı.

               Belki Kayseri bu oranı geçer tahmini yapılıyordu ancak Kayseri’deki Paralel yapı etkinliği, oylarının önceki seçimlere göre gerilemesine yol açtı. Konya’nın genel anlamda bu başarısı Ankara’da takdir edildi. Başbakan Erdoğan’ın ses telindeki rahatsılık dolayısıyla iptal ettiği Konya mitingine karşılık bir “teşekkür” ziyareti için Konya’ya Nisan sonu geleceği kesinleşti. Bu buluşmayı hem Başbakan Erdoğan, hem Konyalı dört gözle bekliyor.

                Konya merkez ilçeler içinde  büyük bir başarıya imza atarak %76,6 oy ile rekor kıran Karatay Belediye Başkanı Mehmet Hançerli, sadece Konya’da değil Türkiye’de herhangi bir metropol ilçede ulaşılması zor bir oy oranı ile seçimi aldı.

               Aynı şekilde Meram Belediye Başkanı Fatma Toru tahminlerin aksine yüzde 70’leri geçip, anti kadın propagandasını boşa çıkarıp, seçimi çok rahat kazanmasını bildi. Selçuklu Belediye Başkanı U.İbrahim Altay zaten kolay geçmesi beklenen bir seçimde herhangi bir süprize mahal bırakmadı. Yüzde 70’leri zorlaması gerçekten büyük işti.

              Konya’nın taşra ilçelerinde sadece 5 ilçenin muhalet tarafından kazanılması ki bunların da nüfusu 10 bini geçmeyen küçük ilçeler olması Ak Parti açısından önemli. Ereğli ve Beyşehir’de Ak Parti’nin zorlanacağı biliniyordu. Ancak buralarda da Ak Parti rüzgarı esti. Ereğli’de Ak Parti milletvekili Cem Zorlu’nun ekstra çalışması ve mevcut başkan hakkındaki belgeleri paylaşması, seçimin Ak Parti’ye dönmesine sebep oldu. Beyşehir’deki seçim ise MHP’nin seçim sonuçlarına itirazlarına rağmen değişmedi.

            Konya açısından gurur duyulacak bir sonuç ortaya çıktı. Bu, Konya’nın Başbakan Erdoğan’ı tam olarak anladığını ve gereken tepkiyi ortaya koyduğunu gösterdi.

          SUDANLI BAKAN TÜRKÇE OKUL İSTEDİ

          Hafta sonu bir dizi ekonomik görüşmeler için Konya’ya gelen Sudan Yatırım Bakanı Muhammet Tawer, ekonomik paylaşımlar dışında önemli sosyal paylaşımlarda bulundu. Konya Organize Sanayi bölgesinde işyeri ziyeretlerinde bulunan Tawer, MÜSİAD Konya şubesinin daveti üzerine Konya’ya geldi.

            Cuma akşamı iş yemeğinde buluşan heyetin konuştuğu önemli konu Sudan’da Türkçe eğitim oldu.Türkiye’nin önümüzedeki yıllarda önemli işler yapacağını öngören Bakan Tawer, Konya Valisi Muammer Erol’dan Sudan’a Türkçe eğitim verecek kurs ya da okul açılmasına destek vermesini istedi.      

             Tabiki Bakan Tawer Türkiye’de olan bitenden haberdar olduğu için, bu okulun bağımsız olmasını ve devlet tarafından yönlendirilmesini de hatırlattı. Konya Valisi Muammer Erol bu talebe olumlu cevap verdi ve en kısa zamanda Sudan’da Türkçe eğitim yapacak okul sözü verdi. Demek ki doğrusu Türk okulu değil, Türkçe eğitim veren okulmuş. Hatırlatmış olalım…

 

 

                

Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA