• Konya24 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Şebeke suyuna kanalizasyon karıştı iddiası
06 Eylül 2011 Salı 18:17

Şebeke suyuna kanalizasyon karıştı iddiası

Karatay ilçesi Ulubatlı Hasan Mahallesi'nde yaşayan vatandaşlar şebeke suyuna kanalizasyon karıştığını, sularının çamurlu ve kötü kokulu aktığını iddia etti. KOSKİ Genel Müdürlüğü, yapılan...
Karatay ilçesi Ulubatlı Hasan Mahallesi'nde yaşayan vatandaşlar şebeke suyuna kanalizasyon karıştığını, sularının çamurlu ve kötü kokulu aktığını iddia etti. KOSKİ Genel Müdürlüğü, yapılan laboratuvar testlerinde şebeke suyunun temiz ve sağlıklı olduğunu bildirdi.
    
Ulubatlı Hasan Mahallesi Karkent Siteleri'nde yaşayanlar dün akşam saat 18.00'den itibaren musluklarından çamurlu ve kötü kokulu su akması üzerine KOSKİ yetkililerine sorunun giderilmesi için bilgi verdiklerini savundular.
    
Karkent Sitesi blok yöneticisi Yusuf Bacak, gazetecilere yaptığı açıklamada, yetkililerin, suların sağlıklı ve içilebilir olduğunu söylemesi üzerine mahalle sakinlerinin, evlerine gelen su vanalarını kapatarak en yakın tatlı su çeşmesinden su ihtiyacını karşılamaya başladığını belirtti.
    
Yetkililerin kendilerine şebeke suyuna toprak karıştığını söylediğini anlatan Bacak, yetkililerin yine toprakla kirlenen depoları en kısa zamanda temizleyeceğini belirttiğini kaydetti.
    
''Sularımıza lağım karıştığını iddia ediyoruz'' diyen Bacak, buna rağmen herhangi bir yetkilinin mahalleye gelmediğini öne sürdü.
    
Taşıma suyla ihtiyaçlarını karşıladıklarını açıklayan Bacak, yaklaşık 3 bin kişinin mağdur olduğunu vurguladı.
    
Suda kötü bir koku ve tortular olduğunu da ileri süren Bacak, ''İnsan sağlığına verilen değer ortada'' diye konuştu.
    
Sitede yaşayan Ahmet İnceli ise evlerde taşıma sularla temizlik yapıldığını, taşıma suyla bulaşık ve çamaşır yıkandığını söyledi.
    
Apartmanlardaki su depolarının kirli sularla dolu olduğunu kaydeden İnceli, ''Depolar temizleniyor' denilmesine rağmen kimse gelip depoları temizlemedi. Gelen giden yok'' dedi.
    
     - ''ŞEBEKE SUYUMUZ TEMİZ VE SAĞLIKLIDIR'' -
    
     Konya Büyükşehir Belediyesi KOSKİ Genel Müdürlüğü tarafından yapılan açıklamada ise Fetih Caddesi üzerinde yapılan ıslah çalışması esnasında şebeke borusuna çamurlu killi toprak karışması sonucu şebeke suyunda geçici kirlilik oluştuğu kaydedildi.
     Bu durumun doğal olarak aboneleri huzursuz ettiğinin aktarıldığı açıklamada, söz konusu kirliliğin olduğu bölgelerden alınmış olunan numunelerde şebeke suyunda herhangi bir bakteriyolojik sıkıntı doğuracak durum bulunmadığının tespit edildiği açıklandı.
     Suda sadece fiziki anlamda kirlilik oluştuğunun bildirildiği açıklamada, bu konuda yapılmış olan gerekli laboratuvar sonuçlarına göre şebeke suyunun temiz ve sağlıklı olduğu belirtildi.
     Açıklamada, sitelerin depolarındaki suyun tahliyesi için KOSKİ ekiplerinin yoğun bir şekilde çalıştığı vurgulandı.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA