• Konya10 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Şeb-i Arus isimli defile düzenledi
30 Aralık 2009 Çarşamba 16:13

Şeb-i Arus isimli defile düzenledi

Konya Selçuk Üniversitesi Mesleki Eğitim Fakültesi Giyim Endüstrisi ve Giyim Sanatları Bölümü tarafından hazırlanan 'Şeb-i Arus' isimli sergide mini bir defile düzenlendi.
Konya Selçuk Üniversitesi Mesleki Eğitim Fakültesi Giyim Endüstrisi ve Giyim Sanatları Bölümü tarafından hazırlanan 'Şeb-i Arus' isimli sergide mini bir defile düzenlendi.

Mevlana'nın giydiği kıyafetlerin yanı sıra Mevlana Müzesi'nde sergilenen giysilerden de esinlenerek hazırlanan defilenin tanıtımı yapıldı. Atatürk'ün portresi ile 'Barış İstiyorum' yazılı giysiler de defilede yer aldı.

Proje ile ilgili çalışmalara, müzede bulunan ve Mevlana'ya atfedilen giysilerin incelenmesi konulu yüksek lisans tezi ile başlandığını belirten Yrd. Doç. Dr. Miyase Çağdaş, "Mini defilenin birinci bölümünde Mevlana Müzesi'nde bulunan Mevlana'ya ve Sultan Veled'e atfedilen giysilerin reprodüksiyonu, ikinci bölüde ise bu giysilerin model ve kesim tekniğinden esinlenerek hazırladığımız tasarımlar yer aldı." dedi.

Defilede sergilenen eserlere 3 yıl emek verdiklerini belirten Çağdaş, "Sergide yer alan giysi tasarımları, Mevlana temalı çağdaş giysilerden oluşmaktadır. Giyim tasarımlarında ağırlıklı olarak Mevlana'nın özlü sözlerinden esinlendik. Çağdaş giysilerin ve giysi tasarımlarının süslemesinde Mevlana döneminde kullanılan sikke, destar, habbe gibi objelerle sema eden laleyi kullandık. Mevlana Müzesi'nde bulunan seccade, tablo gibi eserlerin motifleriyle Mevlana Müzesi mimari özellikleri ve Selçuklu dönemi mimari motiflerine yer verdik." diye konuştu.

Mesleki Eğitim Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Kadircan Özkan ise Mevlana'nın giysilerinden esinlenerek tasarlanan defilenin hazırlanmasında öğretim üyeleri ve öğrencilerin büyük çaba harcadığını belirtti. Serginin 10 Ocak'a kadar açık kalacağını ifade eden Dekan Özkan, modayı yakından takip edenleri davet etti.

Defileyi; Konya Valisi Aydın Nezih Doğan'ın eşi Hatice Doğan, Selçuk Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Süleyman Okudan'ın eşi Doç. Dr. Nilsel Okudan, Konya Bölge İdare Mahkemesi Başkanı Oğuz Yağlıcı'nın eşi Arzu Yağlıcı ve Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Şefik Bilir'in eşi Oya Bilir, öğretim üyeleri ve öğrenciler izledi.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA