• Konya15 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Şeb-i Arus hicri takvime göre yapılmalı
01 Aralık 2015 Salı 12:10

Şeb-i Arus hicri takvime göre yapılmalı

Şeb-i Arus’un Konya için çok önemli olduğunu ifade eden Hotel Balıkçılar, Satış ve Pazarlama Müdürü Yusuf Öncel Şeb-i Arus’un miladi takvim yerine kameri takvime göre yapılması gerektiğini bu sayede bu önemli organizasyonun yılın 12 ayına da yayılacağını söyledi.

Mevlana’nın felsefi değerlerini çok önemseyen kişilerin olduğunu söyleyen Yusuf Öncel ‘’Bu kişilerin daha da çoğaltılması için çalışmalar yapılmalı. 3 yıl önce bir toplantıda ben Şeb-i Arus’un Miladi takvime göre değil de hicri takvime göre yapılmasını önerdim. Şeb-i Arus her sene 10 gün öncesinden gelmiş olsa yıl boyunca 12 aya dağıtılmış olur. Hatta yıl boyunca iki kez Şeb-i Arus kutlamış oluruz ama şu anda Miladi takvime göre 7-17 Aralık sabitlenmiş durumda. Şeb-i Arus törenlerinde 3 periyodumuz var. 7-10, 10-14-14-18. 7-10 grubunda daha çok yerli gruplarımız geliyor. 10-14 ve 14-18 asrında gelenler ise daha çok yurt dışı ağırlıklı olarak gelenler. Daha çok İran ve Orta doğu pazarından geliyorlar. Şu an için herhangi bir iptal gelmedi. Rusya’nın bize bir son dakika golü olmazsa bu seneden umutluyuz, güzel geçeceğini umut ediyoruz. ‘’dedi.

yusuf-oncel.jpg

HERŞEYİN YERİNDE YAPILMASI GÜZEL

Şeb-i Arus törenlerinin iki seneden beri İstanbul’da da yapılması ile ilgili de konuşan Öncel, ‘’Her şeyin yerinde yapılması güzeldir. Bunu aslında herkes de biliyor. Konya’ya Peri Bacalarını yaparsanız sadece Konyalılar gider. Hiçbir evrenselliği olmaz. Bu konuda da kimse bir şey yapmıyor. Konya’nın değerleri konusunda kimse elini taşın altına koymuyor. Şeb-i Arus törenleri nedeniyle her şeyden önce Konya’da bir şenlik oluyor. Bir protokol oluyor. 17 Aralık gecesi o otellerdeki, sokaklardaki hareketliliği normal bir vatandaş sezmeyebilir ama dışardan gelenler bunu çok net bir şekilde görebiliyorlar. Bayram öncesi arife akşamı nasıl bir hareketlilik oluyorsa benzeri bir hareketlilik de 17 Aralık gecesi yaşanıyor. İstanbul için ise aynı şeyleri söylemek oldukça güç. Bu seneki Şeb-i Arus inşallah Konya’mız için hayırlı olur.’’ şeklinde konuştu.
İSMAİL KOÇ / YENİ HABER GAZETESİ

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA