• Konya14 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Şeb-i Arus devleti bir araya getirdi
17 Aralık 2010 Cuma 22:20

Şeb-i Arus devleti bir araya getirdi

Şeb-i Arus töreni başladı. Mevlana Kültür Merkezi'nde gerçekleştirilen törene katılan Başbakan Recep Tayip Erdoğan ile
Şeb-i Arus töreni başladı. Mevlana Kültür Merkezi'nde gerçekleştirilen törene katılan Başbakan Recep Tayip Erdoğan ile CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, törenin başında tokalaştı.
Mevlana Merkezi'ne önce Başbakan Erdoğan geldi. Daha sonra Mevlana Merkezi'ne gelen Kılıçdaroğlu, Başbakan Erdoğan ve Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç ile tokalaştı.
Basın mensuplarının görüntü almasından sonra tören Ahmet Özhan'ın konseri ile başladı.
Mevlana Celaleddin-i Rumi'nin yüz yıllar öncesinden yaptığı ''Gel ne olursan ol yine gel'' çağrısı, günümüzde de etkisini sürdürüyor.
Türk ve İslam aleminin yetiştirdiği en büyük mutasavvıflardan Mevlana Celaleddin Rumi, 737. ölüm yıl dönümünde şiir, sema ve müzikle harmanlanmış ''Şeb-i Arus'' töreninde, farklı din, dil, ırk ve mezhepten insanları bir araya getirmeye devam ediyor.
Farklı dillere çevrilmiş birçok eseri bulunan Mevlana, her yıl Aralık ayında düzenlenen programlarda, çeşitli etkinliklerle anılıyor.
Etkinliklerin en önemli unsurunu ise Kültür ve Turizm Bakanlığı Güzel Sanatlar Genel Müdürlüğü Konya Türk Tasavvuf Müziği Topluluğu semazenlerinin sunduğu sema gösterileri oluşturuyor.
Mevlana'nın 737. Vuslat Yıl Dönümü Uluslararası Anma Etkinlikleri kapsamında gerçekleştirilecek Şeb-i Arus töreni de devletin zirvesini Konya'da buluşturuyor.
 
Törenlere Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, çok sayıda Bakan ve Büyükelçi katılıyor.
 
SEMA, DİRİLİŞİ SEMBOLİZE EDİYOR
Bugün kitapları ve hakkında yazılan eserleri birçok dile çevrilen, verdiği mesajları ile farklı dine mensup insanları bir araya getiren Mevlana, her yıl Aralık ayında düzenlenen anma törenlerinde dünyanın dört bir tarafından gelen farklı din, dil, ırk ve mezhepteki insanlar tarafından anılıyor.
''Mesnevi'', ''Fihi Mafih'', ''Divanı Kebir'' ve ''Mektubat'' gibi ünlü eserleri bulunan Mevlana, daha çok törenlerde gerçekleştirilen ve Mevlana ismiyle adeta özdeşleşen sema törenleriyle biliniyor.
Mevlevilik deyince ilk akla gelen sema, lügatte işitmek manasındadır. Terim olarak, musiki nağmelerin dinlerken vecde gelip hareket etmek, kendinden geçip dönmektir.
Sema, sembolik olarak, kainatın oluşumunu, insanın alemde dirilişini, yüce yaratıcıya olan aşk ile harekete geçişini ve kulluğunu idrak edip ''İnsan-ı Kamil'' e doğru yönelişini ifade ediyor.
Mutrıb ve semazenlerin şeyh postunu selamlayıp, semahanede yerlerini almalarından sonra postnişin, semahaneye girer, mutrıb ve semazenleri selamlayıp posta oturur.
Sema töreni, Na't-ı Şerif'le başlar. Na't-ı Şerif kainatın yaratılmasına vesile olan Hz. Muhammed'i öven, Mevlana'nın bir şiiridir.
Ardından postnişin ve semazenler, sema meydanında sağdan sola doğru dairevi bir yürüyüşe başlarlar. Sema meydanını üç kez dolaşmaktan ibaret olan bu yürüyüşe ''Devr-i Veledi'' denir.
Sema Mevlevilik geleneğine göre okunan Kuran-ı Kerim ve dua ile sona erer.
DEVLETİN ZİRVESİNDEN MESAJLAR
Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, TBMM Başkanı Mehmet Ali Şahin ile Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Mevlana'nın 737. Vuslat Yıldönümü yayımladıkları mesajlarla kutladı.
Gül, Mevlana'nın, insanı ve sevgiyi temel alan, bilgi ile gönül dünyasını bütünleştiren, farklılıkları kaynaştıran yaklaşımıyla barışı, kardeşliği tesis eden bir düşüncenin temellerini attığını ifade ederek, ''Şiddetin, ayrılıkların yaşandığı bir dünyada Mevlana gibi manevi önderlerin yapıcı, birleştirici ve insanlar arasında köprüler kuran mesajlarına her zamankinden daha çok ihtiyaç duyuyoruz'' değerlendirmesinde bulundu.
Şahin de şunları kaydetti:
''Mevlana gibi fikirleri ve eserleri ile insanlığa ve milletimize yol gösteren büyük düşünürlerimiz, kültürümüzün de en önemli temsilcileri ve önderleri olmuşlardır. Medeniyetlerarası çatışmalardan söz edildiği, sevgi ve barışa ihtiyaç duyduğumuz bir dönemde Mevlana'nın felsefesi, çağımızın sorunlarının çözümüne, barış ve diyaloğa hizmet edebilecek güçlü felsefelerdendir."
Erdoğan'ın mesajında da özetle şunlar yer aldı:
"Hazreti Mevlana, milletimizin manevi köklerini besleyen, kültürel mirasımızın en güçlü, en zengin simalarından biridir. Mevlana bütün insanlığa seslenmekte, bütün insanlığa yönelik evrensel bir mesaj sunmaktadır. Hiçbir ayrım gözetmeyen sevgisi bütün mahlukata, bütün kainata yöneliktir.''
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
  • Gürbüzoğulları sektöre yön veriyor
  • Kaldırımda beklediği sırada bacağından vuruldu
  • Konya'da bir şahıs polisten kaçarken kalp krizi geçirdi
  • Konya'da trafik kazası: 2 yaralı
  • “Konut almakta acele edin”

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA