• Konya19 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
SDSye Meclisten onay
06 Temmuz 2012 Cuma 14:23

SDS'ye Meclis'ten onay

Konya İl Genel Meclisi, Temmuz ayı toplantılarında alternatif turizm çeşitleri ve SDSyi gündemine aldı.
Konya İl Genel Meclisi, Temmuz ayı toplantılarında alternatif turizm çeşitleri ve SDS’yi gündemine aldı. Turizm Komisyonu Başkanı Fikret Seyfi Kaçar tarafından raporla belirlenen alternatif turizm kaynakları arasında tanıtım ağırlık kazanıyor.
Temmuz ayının 5. birleşimine İçişleri Bakanlığı’ndan gelen teklifle başlayan Konya İl Genel Meclisi, Mısır’ın Garbiya şehri ile İl Özel İdaresi veya Büyükşehir Belediyesi arasında kardeş kent ilişkisi kurulması isteğini müzakereye açtı. Gurup başkan vekillerinin sözlü önergesi doğrultusunda Mısır’ın Garbiya şehri ile Konya’nın kardeş şehir olması Meclis’te kabul edildi.
 
Alternatif turizm çeşitlerinin Konya turizmine etkisi ve turizmin daha da canlandırılmasını araştıran Turizm Komisyonu’nun raporunda yerli ve yabancı turistlerin konaklaması, turizm envanteri, sivil havaalanı gibi maddelerin turizmi canlandıracağını dile getiren Kaçar, yapılması gerekenleri ise şöyle sıraladı:
“Konya'nın turizme bakış açısının değiştirilmesi, yerli ve yabancı turistin Konya’ya çekilebilmesi için yerel ve yaygın basından destek alınmalı. Konya'nın mevcut turizm potansiyelinin tam envanteri çıkarılmalı ve buna uygun alternatif turizm alanları sektörün hizmetine sunulmalı. Konya'nın mahalli özellikleri, mutfağı ve el sanatlarının ön plana çıkartılarak kültür turizminin geliştirilmesine çalışılmalı. Yerel yönetimler, Kültür ve Turizm Müdürlüğü, seyahat acenteleri ve derneklerin ortak çalışması ile Konya'nın Turizm yönünden tanıtımı daha etkin yapılmalı. Acilen sivil hava alanı yapılarak, Konya, yurtiçi Antalya, İzmir, Adana vb. illere ve yurtdışı belli başlı merkezlere direk uçuşlara açılmalı. Konya-Mersin, Konya-Antalya, Konya-İzmir arası Hızlı tren projeleri hızlandırılarak hayata geçirilmeli. İpek Yolu güzergahında bulunan kervansaraylar ve hanlar restore edilerek, sürdürülebilir şekilde turizmin hizmetine açılmalı. Golf sahalarının yapımı teşvik edilmeli. Konya mutfağı titizlikle ele alınıp, kültür ve turizm değeri olarak ortaya konulmalı. Konya'ya gelecek yerli ve yabancı turistlerin talepleri belirlenerek Konya'ya daha çok gelmeleri için alternatif turizm turları düzenlenmeli.”
Temmuz ayı toplantılarının son birleşiminde İl Özel İdaresi personelinin beklediği Sosyal Denge Sözleşmesi (SDS) konusu da netlik kazandı. Plan ve Bütçe Komisyonu’nun hazırladığı raporu okuyan Komisyon Üyesi Savaş Yılmaz, SDS ödemesinin komisyon tarafından uygun görüldüğünü kaydetti. İl Genel Meclisi’nin onayladığı SDS ödemesi, Vali ve ilgili sendika arasında yapılacak toplu sözleşme görüşmesiyle belirlenecek.
Meclis üyelerinin önerge verdiği toplantıda ayrıca İl Özel İdaresi Mali Hizmetler Daire Başkan Vekili Halil İbrahim Yüce de 2012 yılı çalışmaları hakkında Meclis üyelerini bilgilendirdi.  Konya İl Genel Meclisi, Ağustos ayında tatil yapacak. Meclis’in bir sonrası birleşimi Eylül ayında gerçekleştirilecek.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
  • Ankara Yolu’nda zincirleme kaza!
  • En yüksek viyadük inşaatına yolcu ilgisi
  • Beyşehir’de ay yıldızlı kavşaklar dönemi
  • AK Parti Milletvekili Recep Konuk Beyşehir'de
  • Cinayet sanığı kuzen: Tüfek yere düşüp ateş aldı

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA