• Konya20 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
SBSye gündem ayarlı iptal
16 Ocak 2014 Perşembe 08:57

SBS'ye gündem ayarlı iptal

Ankara 18. İdare Mahkemesi, 2013 yılında son kez yapılan SBS yerleştirme sonuçlarını iptal ederek, 1 milyon 112 bin adayın sınav sonucunun yeniden değerlendirilmesi kararını aldı.

Ankara 18. İdare Mahkemesi, SBS sınavı ile ilgili ilginç bir karara imza atarak, 12 Temmuz 2013 tarihinde açıklanan Seviye Belirleme Sınavı (SBS) yerleştirmesinin yürütmesini durdurdu. Geçen yıl sınav sonuçlarının açıklanması ve cevap anahtarlarının karıştırıldığının ortaya çıkmasının ardından CHP İstanbul Milletvekili Aydın Ayaydın, 16 Temmuz'da SBS'nin iptali ve yürütmenin durdurulması istemiyle dava açmıştı. Bunun üzerine mahkeme, 8 Haziran'da yapılan 2013 yılının son SBS'sinin yerleştirme sonuçlarını iptal ederek, 1 milyon 112 bin 604 adayın sınav sonucunun yeniden değerlendirilmesi kararı verdi. Kararda, standart sapmaların diğer tüm öğrencilerin puanını ve Türkiye geneli başarı sıralamasını, dolayısıyla yerleştirme işlemlerini etkilediği iddia edilerek, 'Tüm adayların tamamının sınav sonuçlarının ve anahtarlarının yeniden değerlendirilmesi gerektiği sonucuna varılmıştır' denildi.

MEB İTİRAZ ETTİ

6 ay gecikmeli skandal kararın ardından harekete geçen Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) yerel mahkeme hükmünün durdurulması için Bölge İdare Mahkemesi'ne itiraz başvurusunda bulundu. MEB, öğrenciler açısından herhangi bir mağduriyetin yaşanmaması için gerekli çalışmaların yapıldığı açıklaması yaptı. Geçen yıl son kez yapılan 8. sınıf SBS'nin açıklanmasından sonra bazı öğrenciler, yabancı dil alanında puanlarının yanlış hesaplandığı şikayetiyle MEB'e başvurmuştu. MEB'in yaptığı incelemede 718 öğrencinin Fransızca ve Almanca alanlarında cevapladığı soruların yanlış hesaplandığı ortaya çıkmış, bu öğrencilerin sınavları yeniden değerlendirilmişti. Sınav kağıtları yeniden değerlendirilen adayların sınav sonuçlarının yayınlanması ile sıralamalarda da değişiklikler meydana gelmiş, MEB tarafından yapılan açıklamada ise 'Yapılan bu yanlışlık nedeniyle bütün öğrenci, veli ve ilgili herkesten Bakanlık olarak özür dileriz' ifadeleri kullanılmıştı.

Karar anlamsız

SETA Eğitim Direktörü Bekir Gür, alınan kararı anlamsız bulduğunu belirtti. 'Ankara 18. İdare Mahkemesi'nin kararı, itirazın yapıldığı geçen temmuz ayında alınsaydı, yani öğrencilerin kayıtları yapılmadan alınsaydı, o zaman MEB'in, yaptığı işlemi durdurması ve yeni bir işlem yapması veya mahkemenin konuyu esastan görüşmesini beklemesi gerekirdi. Oysa şu an için yürütmenin durdurulması, hukuken ve pratik olarak anlamsızdır. Zira ocak ayı ortası, yani neredeyse birinci dönemin bittiği bu günde, bütün çocuklar okullarına devam ediyor, yürütmesi durdurulacak bir işlem yok' diyen Gür, kimsenin öğrencilere 'okula gitmeyin' diyemeyeceğini kaydetti. Eğitim Bir Sen Genel Başkan Yardımcısı Ramazan Çakırcı da SBS kararının hukuki fayda sağlamaktan uzak olduğunu belirtti.

Etkisi yok

Ankara 18. İdare Mahkemesi'nin SBS sonuçlarını durduran kararı milyonlarca öğrenci ve velisini tedirgin etti. Milli Eğitim Bakanlığı ise savunmasında hatalı değerlendirildiği tespit edilen 718 adayın yabancı dil testlerinin, sınav sonuçlarının açıklandığı gün ilgili mevzuata uygun olarak yeniden hesaplandığı belirtilerek şunları kaydedildi: 'Yabancı dil testlerinde standart sapmada oluşan kayma binde 3 düzeyinde. Yapılacak yeni bir değerlendirme sonucunda standart sapmadaki binde 3'lük değişimin ortaöğretime yerleştirme puanını etkisi on binde bir olacak. Bu oranın öğrenci yerleştirmedeki etkisi yok denecek kadar az ama bir milyondan fazla öğrenci mağduriyet yaşayacak. Yerleştirmede esas olan ortaöğretime yerleştirme puanıdır.'

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
  • Kaldırımda beklediği sırada bacağından vuruldu
  • Gürbüzoğulları sektöre yön veriyor
  • “Konut almakta acele edin”
  • Konya'da bir şahıs polisten kaçarken kalp krizi geçirdi
  • Konya'da trafik kazası: 2 yaralı

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA