• Konya14 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
SBS tercihleri için yarın son gün
19 Temmuz 2011 Salı 11:04

SBS tercihleri için yarın son gün

Seviye Belirleme Sınavını (SBS) kazanan ilköğretim 8. sınıf öğrencileri için 8 Temmuz'da başlayan tercih başvuru süresi, yarın sona eriyor.
   
SBS 8. sınıf sonuçlarına göre, fen, sosyal bilimler, Anadolu liseleri; teknik ve endüstri meslek liseleriyle mesleki ve teknik eğitim merkezleri (Anadolu teknik lisesi, Anadolu meslek lisesi programları), tapu ve kadastro Anadolu meslek lisesi,tarımAnadolu meslek ve tarım meslek lisesi, denizcilik Anadolu meslek lisesi ve denizcilik Anadolu teknik lisesi, kız teknik ve meslek liseleri ile mesleki ve teknik eğitim merkezleri (Anadolu kız teknik lisesi, Anadolu teknik lisesi, Anadolu kız meslek Lisesi, Anadolu meslek lisesi programları); ticaret meslek liseleri (Anadolu ticaret meslek lisesi, Anadolu iletişim meslek lisesi, adalet meslek lisesi programı), otelcilik ve turizm meslek liseleri (Anadolu otelcilik ve turizm meslek lisesi programı), Anadolu öğretmen liseleri, Anadolu imam-hatip liseleri ile Anadolusağlıkmeslek liselerine öğrenci yerleştirilecek.

Ortaöğretim Yerleştirme Puanı (OYP) 196 ve üzerinde olan öğrenciler tercih işlemi yapabilecek. OYP'si 196'nın altında olan öğrenciler tercihte bulunamayacak.

SBS'yi kazanan öğrenciler, okumak istedikleri okullar arasından başvuru koşullarını da dikkate alarak tercih işlemlerini yapabilecek. Bu yıl sadece bir kez tercih başvurusu alınacağı ve başvuru yapıldıktan sonra değiştirilmeyeceği için adayların gitmek istedikleri okulları seçerken çok dikkatli olmaları isteniyor.

Adaylar tercihlerini bir önceki yılın okul taban puanlarını dikkate alarak yapabilecek. Bir öğrenci, 12 okul tercih edebilecek ve tercihler sonradan değiştirilmeyecek.

Tercihler, öğrenci velisince ''http://www.meb.gov.tr, http://oges.meb.gov.tr veya https://e-okul.meb.gov.tr''internetadreslerinde yayımlanan tercih listelerindeki okulların tercih kodlarına göre bireysel olarak yapılacak.

Bireysel tercih yapamayanlar için okul müdürlükleri tercih işlemlerini, velinin doldurup imzalayarak verdiği ''Yerleştirme İşlemi Tercih Ön Çalışma Formu''na bağlı kalarak veli adına yapacak. Okul müdürlükleri tercih formunu elektronikolarak onaylanacak.

Tercihlerle ilgili her türlü düzeltme, elektronik onaylamadan önce yapılacak. Onaylama işlemi yapıldığı anda öğrencinin tercih işlemi tamamlanmış olacak, aksi takdirde öğrenci tercih yapmamış sayılacak.

Tercihlerin elektronik ortamda hatasız, eksiksiz olarak tercih ve yerleştirme e-kılavuzuna uygun doldurulması gerekiyor. Tercih listesinden öğrenci velisi, onay işleminden ise okul müdürlüğü ve veli birlikte sorumlu olacak. Tercih ve yerleştirme ile ilgili tüm işlem ve bilgilendirmeler, ''http://www.meb.gov.tr, http://oges.meb.gov.tr ile https://e-okul.meb.gov.tr'' adreslerindeki veli bilgilendirme sisteminden sürekli yapılacak.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA