• Konya11 °C

Aydoğan Deveci

12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Sayın Kart Baykala soracağınız bir soru bile yok mu?

13 Mayıs 2010 20:50

     Geçtiğimiz haftalarda Deniz Baykal istifa edecek deseler kaçımız inanırdı? Mustafa Sarıgül dahil hiçbirimiz. Ya Deniz Bey uygunsuz ilişkisiyle anılacak denseydi? Cevap değişmezdi. Bir gerçeği teslim etmeliyiz ki Bay Baykal her halükarda haklı çıkmayı başarabiliyor. Dünyanın hangi ülkesinde böylesi bir skandalla gündeme gelen kişi için açlık grevi yapanlar veya “Bu ülke seninle gurur duyuyor” diye tempo tutanlar görülür?

          Mevzu malum, CHP Genel Başkanı ahlak dışı bir ilişki yaşamış. Gerçi medya da medeniyetmiş gibi takdim ediliyor skandal. Oysa bu hadisenin sosyal hayattaki yeri malumdur. Türk Siyaseti’nin temel dinamiği bu milletin öz kültürdür. Milletine ihanet eden politikacıları görmüş ayıplamıştık da böylesi bir edepsizliğe kol kanat gerenlerle karşılaşmamıştık. Elbette Deniz Baykal’ın yasak ilişkisinin malzeme yapılması, uygunsuz görüntülerin kamu vicdanını yaralayıcı şekilde internete servis edilmesi hayasızlıktır ama bu Deniz Baykal’ın yaptığını aklamaz; geleneğimizce de, dinimizce de, toplum yaşamımız da da evrensel ahlaka göre de en hafif ifadeyle yaşanan ahlaksızlıktır. Hadisenin birincil önemi buradan gelir. Evli bir kadına evli bir erkeğin göz koyması; erkek genel başkan, kadın milletvekili de olsa hoş karşılanmaz.

         Konya Milletvekili Atilla Kart’ın da söyleyecekleri varmış bu konuda. Bir grup CHP’li ile izledim kendisini televizyonda. “Tamam işte” dedim, Atilla Ağabey işe el koyacak. Arkası arkasına çakacak soruları. Diyecek ki “Bay Baykal CHP Genel Başkanı gömleğiyle CHP’li bayan milletvekiliyle uygunsuz ilişkiye girmeniz, Atatürk’ün Partisinin liderine yakışıyor mu?” Hızını alamayıp, “Millet anayasa görüşmelerine kilitlenmişken, vekiller sabahlara kadar meclis sıralarında mesai yaparken siz gönül mü eğlendiriyordunuz? Yoksa bunun için miydi bizleri meclis genel kuruluna sokmamanız?” Soru önergesi şampiyonu Atilla Bey’in soruları biter mi alın bir tane daha: “Skandal’da ismi geçen bayanın milletvekili olmasında yasak ilişkinizin bir etkisi oldu mu? Bu bayanın hangi özelliklerini keşfettiniz de millete vekil olması için seçimlerde üst sıralara yerleştirdiniz?” Öldürücü darbe ise sona saklanmış: “Yasak ilişkiye girdiğiniz bayanın kocasının CHP’li belediyelerden yüklü miktarda iş aldığı, kazanç sağladığı söyleniyor, bu işin içinde siz ve sizin gibi kaç CHP’li var?”

         Tabii böyle olmadı. Atilla Ağabey bir grup CHP’li ile hükümeti suçlamayı tercih etti. Genel Başkanının edepsizliğini örtmek için bu görüntüler devlet desteği olmadan internete verilemez dedi. Araştırmacı-dürüst politikacı kisvesini üzerinden çıkarmayan vekilimiz hedef şaşırtmaya çalıştı: “Yasak ilişkideki hükümet parmağı” tezi inandırıcı olmadığı gibi Sayın Kart’ın dürüstlüğü ve dobracılığına da gölge düşürdü. Bir not daha düşeyim: Atilla Bey dillendirme dürüstlüğü gösteremediğiniz soruları millet zaten soruyor, soracak. Kendi gürültünüze inanıp haklı olduğunuzu sanıyorsanız yanılıyorsunuz. Gelin bu yanlıştan dönün de tarih sizleri eyyamcılar olarak yargılamasın.

         Son sözü ulusal medyadan meslektaşlarıma sakladım: Gazeteciliğiniz kibrinize endeksli bunu biliyoruz. Kuralları ben koyarım, milleti de parmağımda oynatırım hesabındaki hatanın altını çizeyim: Anadolu insanın ahlak anlayışını hafife alıyorsunuz. Yıllarca edepsiz dizilerle, baldır bacak resimleriyle kurtulduk zannettiğiniz toplumsal haya duygularımız hala dimdik ayakta ve birinin hanımına yan gözle bakmak hala affedilmeyecek bir suç olarak kabul ediliyor. Halkımız böylesi bir hadiseyi uzaktan izlermiş gibi görünse de edepsizliği kendine yapılmış gibi algılar. Toplumumuzda kadının değeri makyajı, cilvesi, işvesiyle değil iffetiyle ölçülür. İffetli kadına hürmet anaya gösterilen saygıyla eşdeğerdir. Irz düşmanlarına gelince; onu da siz araştırın, sonuçlarından korkarsanız yurt dışında kısa bir tatil iyi gelir…

Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
  • Balıkesir'de midibüs devrildi: 17 yaralı
  • Konya - Antalya yolunda feci kaza: 2 ölü, 3 yaralı
  • İşçi işveren uyuşmazlıklarında arabuluculuk zorunlu
  • Türkiye ile BAE arasında savunma sanayisi işbirliği
  • FETÖ'nün mali yapılanmasına operasyon

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA