• Konya16 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
SAYEDde Konya etkisi
22 Şubat 2013 Cuma 14:28

SAYED'de Konya etkisi

Sağlık Yönetimi ve Eğitimi Derneğince(SAYED), Sağlık Bakanlığı ve bağlı kuruluşlarda görev yapan yöneticilere yönelik, Ankara Kızılcahamam'da, çalıştay gerçekleştirildi.
Sağlık Yönetimi ve Eğitimi Derneğince(SAYED), Sağlık Bakanlığı ve bağlı kuruluşlarda görev yapan yöneticilere yönelik, Ankara Kızılcahamam'da,  çalıştay gerçekleştirildi. Sağlık yönetimi kalitesinin uluslararası standartlara ulaşması, dayanışma ve bilgi paylaşımının arttırılması amacıyla gerçekleştirilen etkinlik kapsamında çeşitli paneller ve sempozyumlar düzenlendi.
Sağlıkta Yeniden Yapılanmanın Erken Dönem Değerlendirmesi adıyla 15-17 Şubat tarihleri arasında gerçekleştirilen programda, köklü değişikliklere gidilerek yeniden yapılandırılan sağlık sisteminde, birkaç ayı bulan uygulama sonrasında gelinen nokta değerlendirilerek, çözüm önerileri sunulup, sağlık yöneticilerinin saha tecrübelerinin paylaşıldı.
Çalıştay’da grup çalışmaları kapsamında; Sağlık Bakanlığı Merkez Teşkilat Yapılanması, Genel Sekreterlikler: Merkez Teşkilat ve Hastanelerle İlişkiler, İl Düzeyinde Kurumlararası İlişkiler, Hastane İçi Yönetim Organizasyonları, Hastanelerin Ortak Kullanımı ve Yeni Dönemde Eğitim Araştırma Faaliyetleri konularında konuşmacılar yer aldı. Ayrıca Sağlıkta Yeni Dönemde Yeni Bilgi Yönetim Vizyonu konulu panel kapsamında da ;Yeni Dönemde e- Sağlık Uygulamaları, Sağlık Bilişim Standartları ve Veri Gizliliği, Merkezi Sistemler ve Yerel Ağ Mimarisi, Dijital Hastane Çözümleri, 3. Basamak Hastanelerde HBYS İşletimi, Çok Katmanlı HBYS Kullanımı ve HBYS – ABYS Entegrasyonu başlıkları altında konuşmalar gerçekleştirildi.
Konya Kamu Hastaneleri Birliği Genel Sekreteri Prof. Dr. Mehmet Bekerecioğlu’nun yanı sıra, İdari Hizmet Başkanı Dr. Ahmet Ergin, Mali Hizmetler Başkanı Halil Yıldırım,  Konya Beyhekim Devlet Hastanesinden Yönetici Opr. Dr. Gökhan Darılmaz, Başhekim Uzm. Dr. Orhan Külahçı, İdari Mali Hizmetler Müdürü Arif Kıyak, Konya Numune Hastanesi’nden Yönetici Uzm. Dr. Süleyman Dönmez, Başhekim Uzm. Dr. Halit Karaca, Başhekim Yardımcısı Uzm. Dr. Mehmet Mermer, İdari Mali Hizmetler Müdürü Ömer Faruk Üste, Ereğli Bölge Hastanesinden Başhekim Opr. Dr. Alper Dırık, İdari Mali İşler Müdürü Oğuzhan Dursun’un da Konya adına katıldığı toplantının açılış konuşmasını yapan Sağlık Bakanı Uzm. Dr. Mehmet Müezzinoğlu, konuşmasında özellikle son dönemlerde artan sağlıkta şiddet kavramına ve çözüm önerilerine değindi.  Yaşanan şiddet olaylarının iki kategoride aşılabileceğinin altını çizen Müezzinoğlu sözlerini “Sağlıkta şiddetin önlenmesi ancak güvenlik tedbirlerinin arttırılması ve toplumsal bilincin oluşturulmasıyla mümkündür.Yalnızca emniyet güçlerinin önlemleriyle, yaşanan  şiddet olayları tamamen önlenemez. Bu noktada ise oldukça önemli olan diğer basamak yani toplumsal bilinç oluşturma ön plana çıkmaktadır. Halkımızın nazarında bu bunu oluşurumaksa ancak, medya , siyaset ve kültür öğelerinin etkisiyle mümkündür. Ancak burada  en önemli görev sağlık yöneticilerine düşmektedir. Onların hastanelerimizde yapacağı hizmetlerle, inanıyorum ki hepimizi oldukça üzen , yaşanan olaylarının önüne geçilecektir” diyerek sürdürdü. Sağlık alanında yapılan çalışmalara da dikkat çeken Sağlık Bakanı Uzm. Dr. Mehmet Müezzinoğlu sözlerini “Sağlıkta dönüşüm programıyla son on yılda gurur duyacağımız işler gerçekleştirildi. Bugün sadece Türkiye’de değil, Dünya’da örnek alınacak bir oluşum sergiledik. Muhakkak ki son yılda yapılan çalışmalar oldukça önemlidir. Lakin bizler yalnızca son on yılda yapılan değişiklikler için değil daha önceki dönemlerde yapılan hizmetlere de teşekkür etmeliyiz” diyerek sürdürdü.
Konuşmasında sağlıkta hizmet çalışmaları kapsamında üniversitelerin önemine de değinen  Müezzinoğlu, özellikle dünyada sağlık adına sayılı bir yer tutmanın ancak, akademik çalışmaların etkin bir şekilde sürdürülmesiyle gerçekleşeceğini söyledi.
Üniversitelerin güncellenmesine yönelik programlarda,  finansman açısından herhangi bir sıkıntı çekmeyeceklerine de belirten Sağlık Bakanı Uzm. Dr. Mehmet Müezzinoğlu, israfın engellenmesi ve finansal yönetim anlayışının tam olarak uygulanmasıyla başarının yakalanacağına dikkat çekti. Konuşmasında hastane yöneticilerine çeşitli tavsiyelerde bulunan Bakan Müezzinoğlu sözlerini “Bütün yöneticilerime işlerini yaparken rehber olacak iki kavramı hatırlatmak istiyorum.Bunlardan biri samimiyet diğeri ise gayrettir. Eğer yaptığımız her işte samimi olursak, samimi işler gerçekleştirirsek ve o işin gerektirdiği kadar gayret içerisinde olursak başarımızın önünü hiçbir şey engelleyemez” diyerek tamamladı.
Sağlık Bakanının konuşmasının ardı kürsüye gelen Sağlık Bakanlığı Müsteşarı Prof. Dr. Nihat Tosun ise yaklaşık yarım saatlik bir sunum eşliğinde dünden bugüne sağlıkta gelinen noktaları gazete manşetleri eşliğinde sundu. Yeninde yapılandırmanın felsefesini ve kısa dönem sonuçlarını değerlendiren Tosun, yeni yapılandırmanın da riskler taşıdığını ancak şu ana kadar yapılan çalışmaların tamamında eski uygulamalar oranla oldukça başarılı sonuçlar alındığını ifade etti.
Daha sonra kürsüye gelen TBMM Sağlık Komisyonu Başkanı Prof. Dr. Necdet Ünüvar ise , geçmiş dönemlerde sağlık alanında yaşanan ve adeta kronikleşen sorunlara dikkat çekerek “ Artık sağlık hizmetlerinde öyle güzel noktalara geldik ki, geçmişte SSK’ların aşırı  yoğunluktan ve düzensizlikte hizmet veremez hale geldiği, yeşil kartlı hastaların ilaç alamadığı adeta tedavi olmanın çileye dönüştüğü yılları yeni nesle anlatmamız mümkün değil. Çünkü onlara, devrim niteliğindeki değişikliklerle, insanımıza ve ülkemize yakışır bir kalitede sağlık hizmeti sunduk” dedi.
Sağlık çalıştayının 2. günün de panelistler tarafından ayrıntılı sunumlar gerçekleştirildi. Konya Kamu Hastaneleri Genel Sekreteri Prof. Dr. Mehmet Bekerecioğlu’da, İl Düzeyinde Kurumlararası İlişkiler konulu panelde, konuşmacı olarak yer aldı. İzleyicilerin notlar alıp büyük bir dikkatle ve takdirle takip ettikleri örnek bir sunum gerçekleştiren Bekerecioğlu sunumunda, yeni üçlü yapılanmanın (Kamu Hastaneleri Birliği, Halk Sağlığı ve Sağlık Müdürlüğü)  dengeli olması durumunda müthiş bir sinerji oluşturacağını, ancak şu ana kadar net olmayan güç dengesinin bulunduğunu , yer yer yetki kargaşası olduğuna dikkat çekerek “Her alanda olduğu gibi sağlık alanında da içinde uygulanan yeni oluşumun başlangıç aşamasında bir takım zorluklar yaşanabilir. Bizlerde aramızda istişare ederek ve bakanlığımız bünyesindeki bu tür çalıştaylar ve toplantılar vesilesiyle, eksikler ve yapılabilecek çalışmaları daha iyi görmekteyiz “ diyerek sürdürdü.
Renkli slaytlar eşliğinde gerçekleştirdiği sunumunda, üçlü yapıyı gerçekleştirmenin emek ve dikkat gerektirdiğine dikkat çekerek, Konya’da el ele vererek bu süreci oluşturduklarını  ifade eden Konya Kamu Hastaneleri Genel Sekreteri Prof. Dr. Mehmet Bekerecioğlu’nun sunumu, katılımcılar tarafından büyük bir ilgi görürken, birçok katılımcı sunum talebinde bulundu. İkili görüşmelerde de genel sekreterlikler yapılandırılmasında Konya’nın yaptığı çalışmalarla, yeni oluşumu başarıyla gerçekleştirildiği belirtilirken, Konya grubu sağlık çalıştayın da fırsat bulduğu her ortamda ele alınan konuları kendi arasında istişare etti.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA