• Konya3 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Sayaç parasını kamu ödesin
01 Mart 2013 Cuma 17:41

'Sayaç parasını kamu ödesin'

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, yaz saati uygulamasına bu yıl da devam edileceğini söyledi.
Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, yaz saati uygulamasına bu yıl da devam edileceğini söyledi.
Konya’da bulunan Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, AK Parti İl Teşkilatı tarafından organize edilen “Tanıtım Medya Günleri” toplantısına katıldı. Toplantıya Bakan Yıldız’ın yanı sıra AK Parti Konya Milletvekilleri, Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Akyürek ve İl Başkanı Ahmet Sorgun da katıldı. AK Parti İl Başkanı Ahmet Sorgun, "Konya’da tanıtım medya günleri kapsamında bakanlarımızı birinci elden buluşturup, medyanın sorularını yanıtlamasını sağlıyoruz. Bugün enerji konusunda Türkiye’deki en yetkilisi olan bakanımız aramızda” dedi.
Türkiye'nin bir değişim ve büyüme içerisinde olduğuna vurgu yapan Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız da, nükleer enerjiden, Doğu Akdeniz'de yapılan aramalar ve yaz saati uygulamasının devam edeceği ile açıklamalarda bulundu. Öncelikle Konya’da MEDAŞ’ın vergi dairesini İstanbul’a taşımasıyla ilgili soruya değinen Bakan Yıldız, "Bu şirketin genel merkezi Konya’da, hizmetlerini burada üretiyor. Mantıklı olan vergi dairesinin de burada olmasıdır. Kendileri ile konuştuk ve Konya’ya bunu tekrar taşıyacaklar. Bunun Konya’ya faydası var, belediye payı var. Bunlar şehre katkı sağlıyor” dedi.
"SAYAÇ PARASINI 1 OCAK 2014’TEN İTİBAREN KAMU ÖDESİN"
Enerji dağıtım şirketlerinde vatandaşların sorunlarını anlatacak ve çözüm bulacak yerler bulamadığı ve sayaçların değişmesi karşılığında alınan ücretlerle ilgili konuşan Bakan Yıldız, "Şirketler muhatap olmamakla savunulamaz. Her vatandaşımız muhatabını bulacak. Biz bununla ilgili şirketten yapılanmalarını istedik. Kamunun ve özel sektörünün üzerine düşenler var. Kamunun yapmadıkları var, bunu açıkça söylüyorum. Özel sektörün de yapmadıkları var. Biz bununla ilgili çalışmayı yapıyoruz. Sayaçların değişmesiyle ilgili ister MEDAŞ veya başka bir firma 3 şey teklif edebilir. Onlar da siz sayacı alın, siz almıyorsanız biz alırız ya da mevcut sayacı rehabilite edeceğiz olur. Türkiye’de kamu, kaçakları azaltmak için yeni sayaçların 10 yılda bir değişmesi gerekiyor. Bu sayacın parasını 1 Ocak 2014 tarihinden itibaren kamu ödesin ve vatandaşına ödetmesin. 2014'ün 1. ayına kadar ne olacak. Bizim amacımız vatandaşa sayaç parasını ödetmemek. Bunu yaparken bizim vatandaşa sunduğumuz 3 seçenek var. Başka bir şey söyleyemez" dedi.
“DOĞALGAZ SANTRALLERİNİ DURDURACAĞIZ”
Nükleer enerjinin Türkiye'nin dışa olan bağımlılığını azaltacağını ifade eden Bakan Yıldız, "Nükleer bize ait değil derken, dışa olan bağımlılığımız daha da artacak diye düşünenler var. Bu yanlış arkadaşlar. Biz kuracağımız nükleer santralleri barajları durdurarak elektrik üretmeyeceğiz. Bizler doğalgaz santralinin üretimini durdurarak bunların üretimine devam edeceğiz. Türkiye önümüzdeki hedefler doğrultusunda iki katına çıkacak. Bizler hem Akdeniz, hem de Karadeniz'e nükleer santral kurmayı doğru bulduk. Bununla alakalı çalışmamız Ruslarla Mersin Akkuyu’da devam ediyor. Sinop için de teklifleri ileride netleştirmiş oluruz” şeklinde konuştu.
YAZ SAATİ UYGULAMASINA DEVAM
Zaman zaman gündeme gelen yaz saati uygulamasına açıklık getiren Bakan Yıldız, "Yaz saati uygulaması enerji sektörü açısından kamuoyu ile bilgimizi paylaştık. Nasıl bir tasarrufa karşılık geldiğini de açıkladık. Diğer sektörler açısından bakıldığında bir müddet daha devam etmesi kararı çıktı. 2013 yılında da saatlerin ileri ve bir süre sonra geri alınması kararı çıktı. Bu yıl da devam edeceğiz. Önümüzdeki yıllarda da tekrar değerlendireceğiz” dedi.
“İMRALI İLE İLGİLİ ALAKALI KİŞİLERİN KONUŞMASI LAZIM”
İmralı tutanaklarının kimler tarafından verilmiş olabileceğine yönelik soruya Bakan Yıldız, "İmralı tutanakları ile alakalı çok dikkatli bir üslup kullanılması lazım. Türkiye önemli bir süreci takip ediyor. Bu konuyla ilgisi olmayan arkadaşların çok az konuşması lazım. Ama bilgim olsa dahi toz dumanın arasında çok fazla konuşmamak lazım. Bu konuda kendimi konuşmaya memur hissetmiyorum. İlgili arkadaşlar ve Başbakanımız var. Bu konuyla alakalı konuşması gerekenler onlar ve bilgilendiriyorlar” şeklinde cevapladı.
Türkiye’de elektrik kaçaklarının Dicle ve Van bölgesi çıkartıldığında AB ülkelerinin altında olduğunu ancak eklendiğinde ise yüzde 15’lere çıktığını söyleyen Bakan Yıldız, orada vatandaşın PKK’nın ödemeyin tehdidiyle karşılaştığının da altını çizdi.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
  • Kiraz üreticileri "don" nöbetinde
  • Konya'da üniversite öğrencilerinden örnek davranış
  • Konya'daki feci kazadan kötü haber! Yaralı kadın hayatını kaybetti
  • Seydişehir'de "sulama sezonu" açıldı
  • Beyşehir'de yurtta kalan öğrencilere doğa gezisi

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA