• Konya15 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Savdes-Sen Genel Başkanından basın açıklaması
15 Eylül 2015 Salı 15:02

Savdes-Sen Genel Başkanından basın açıklaması

SAVDES-SEN Genel Başkanı Tuncay Cengiz, “Kuruluş gerekçemiz, amacımızda gizli aslında” dedi ve ekledi: “Yıllardır birikmiş, el atılmamış sorunlarımız ve göz ardı edilmiş haklarımız var. Hem de çok. İşte biz, hak arama mücadelesi veriyoruz.”

SAVDES-SEN dayanışmayı sağlıyor

Savunma ve Güvenlik Destek Hizmetleri Sendikası (SAVDES-SEN) Genel Başkanı Tuncay Cengiz, sendikalarıyla alakalı açıklamalarda bulundu. Cengiz, sendikalarının bir hak arama platformu olduğunun altını çizerek, şunları kaydetti: “Her zaman söylediğimiz gibi, bizler diğer kamu kurumlarında görev yapan devlet memurlarından, görev yeri, tabi olunan mevzuat ve çalışma koşulları açısından farklıyız. Gizlilik, askeri disiplin, hiyerarşik yapı ve mesai mefhumu gözetmeksizin farklı statüdeki personel ile aynı koşullarda çalışma ve benzeri bunlara örnektir. Dolayısıyla yıllardır birikmiş, el atılmamış sorunlarımız ve göz ardı edilmiş haklarımız var. Hem de çok sayıda. Bundan dolayıdır ki, enerjimizi kendi sorunlarımıza harcamak adına dışarıdan üye almıyoruz. Aslında burada amacımızı da açıklamış oluyoruz. Kısaca ifade edersem, üyelerimizin ekonomik, sosyal ve kültürel haklarına yönelik mücadele etmek, mesleki gelişimlerini ve iş yaşamlarının geliştirilmesine yönelik çalışmalar yapmak ve her şeyden önce örgütlü bir güç oluşturarak iş ve sosyal hayatta dayanışmayı sağlamak bizim temel gayemizdir.”

ASKERİYEDEKİ SİVİL MEMURLAR BİRARADA

Sendikalarının kuruluş sürecini de anlatan Genel Başkan Tuncay Cengiz, “Sendikamız, 4688 sayılı Kamu Görevlileri Sendikaları ve Toplu Sözleşme Kanunu’nun Milli Savunma Bakanlığı ve Türk Silahlı Kuvvetleri’nde görevli devlet memurların yasak getiren 15/g maddesinin Anayasa Mahkemesi kararı ile iptal edilmesi üzerine, 22 Temmuz 2013 tarihinde yani iki yıl önce kurulmuş genç bir sendika. Mevcutta 8 bin 800 kayıtlı üyemiz var. Camiada sürekli büyüyen tek sendikayız. Sendika üyelerimiz, tamamen Milli Savunma Bakanlığı, Genelkurmay Başkanlığı, Kara, Hava ve Deniz Kuvvetleri Komutanlıkları, Jandarma Genel Komutanlığı, Sahil Güvenlik Komutanlığı ve MSB ANT İşletme Başkanlığında görevli devlet memurlarından oluşuyor. Bunun dışında aynı hizmet kolumuzda, 58 ayrı kamu kurumu olmasına rağmen biz sadece biraz önce bahsettiğim 8 kurumda örgütlendik ve diğer kurumlardan üye almıyoruz” diye konuştu.

İLKELİ BİR SENDİKA

SAVDES-SEN Konya Bölge Başkanı Hakkı Gündüz de sendikalarının ilkelerini anlattı. Gündüz, şöyle konuştu: “ Temel ilkelerimiz şeffaf ve hesap verilebilir bir sendikacılık, modern düzeyde, Talep-Hizmet Sendikacılığı kapsamında, hukuk,  hakkaniyet ve demokrasiden ayrılmadan, etkin ve üretken sendikacılık yapmak, diyalogdan yana uzlaşma bir tavır ile sorunun değil çözünün parçası olmak, kurumsallık ve ekip çalışması ve temsilde adalet. Güçlü ordu, güçlü Türkiye demektir. Bizler, zaten güçlü ve dinamik olan TSK’nın bu gücüne güç katmak için çalışıyoruz. Bundan da büyük kıvanç duyuyoruz.”

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA