• Konya2 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Savcıyı avda öldüreceklerdi
03 Mart 2010 Çarşamba 08:54

Savcıyı avda öldüreceklerdi

'Darbe Andıcı'nı Erzincan'da uygulamak isteyen Ergenekon yapılanmasını ihbar eden İliç eski Savcısı Bayram Bozkurt'un örgütün hedefi olduğu ortaya çıktı.
İddianamede gizli tanık Munzur, bir komutanın "Av sırasında kaza kurşunuyla ortadan kaldırın" dediğini anlattı.

Erzincan'daki Ergenekon yapılanmasıyla ilgili önceki gün mahkemece kabul edilen iddianame, yapılanmanın kendileri hakkında ihbarda bulunan İliç eski Savcısı'nı öldürmeyi bile göze aldığını ortaya koydu. İddianameye ifadesi giren gizli tanıklardan 'Munzur' askerlerin İliç eski savcısı Bayram Bozkurt'a yönelik suikast düzenlemeyi planladıklarını anlattı. Plana göre sürekli askerlerle ava çıkan Bayram Bozkurt, kaza kurşunuyla öldürülecekti.

SAVCIYA KOMPLO BASKISI

3. Ordu Komutanı Orgeneral Saldıray Berk ve Erzincan Cumhuriyet Savcısı İlhan Cihaner'in sanık sıfatıyla yer aldığı iddianamede ifade veren gizli tanıklardan Munzur, Erzincan'daki işyerine gelen komutanlarla samimiyet kurduğunu ve komutanların kendisini İliç Savcısı Bayram Bozkurt'a karşı kullanmak istediklerini söyledi. Savcı Bozkurt'a suikast yapmak isteyen subayların kendisini ve ilçede beden öğretmeni olarak görev yapan arkadaşı İ.'yi zorladıklarını iddia eden gizli tanık Munzur, bir akşam içki sofrasında birlikte oldukları bir üst düzey komutanın kendisine ve arkadaşı İ.'ye savcıya komplo kurmaları için baskı yaptığını anlattı.

BOMBA İSTEYİN VERELİM

Gizli tanık Munzur, masadaki en yüksek rütbeli komutanın yanlarına ge-lerek, "Bu komutan bana ve İ.'ye 'Size bir iş veriliyorsa adam gibi yapın. Niye adam gibi iş yapmıyorsunuz? Malzeme sorun değil. Bomba mı istiyorsunuz, uyuşturucu mu istiyorsunuz, silah mı istiyorsunuz? Her şey hazır yeter ki siz istediğimizi yapın. Bu savcıyı ortadan kaldırın. Size mühimmat verelim, bu mühimmatı av yapacağınız yere önceden gidip gömün. Sonra savcıyla beraber o mahalde avlanırken biz baskın yapalım. Bu mühimmatlarla birlikte savcıyı alalım. Siz de ifadenizde bu mühimmatları savcının gömdüğünü söylersiniz. Yeter ki bu savcıyı düşürün. Bütün büyükler bu masada bunların hepsi paralı adamlar bütün istedikleriniz ye-rine gelecek' diyerek kızdı" şeklinde ifade verdi.

AV ESNASINDA BİR MERMİ SIKIN

Kendisinin bu teklife sinirlenerek masadan kalktığını söyleyen gizli tanık Munzur, ifadesinin devamında, "Daha sonra İ. ile konuştuğumda bu komutan İ.'ye 'Oğlum bir savcıyı düşüremiyorsunuz. Beraber ava gidiyorsunuz. O kadar birlikte vakit geçiriyorsunuz. Av esnasında kaza süsü vererek savcıya bir mermi sıkamıyor musunuz?' di-yerek kızmış" dedi. İ.'nin kendisini bu konuda ikna etmek istediğini ve çok para kazanacakları yönünde baskı yaptığını belirten Munzur, kendisinin bu işe karışmadığını söyledi.

KENE DEĞİL KURŞUN

İliç hâkiminin ihbarı üzerine, kendisine karşı yapılacak olan suikast girişimini öğrenen savcı Bayram Bozkurt, soruşturma başlatmıştı. Suikast planıyla ilgili bazı korucular ve ilçe jandarma komutanı hakkında soruşturma açılmıştı. Savcı Bozkurt'un o dönemde arabasında bulduğu kenelerin normal olmadığını söylemesi üzerine bazı gazeteler 'Savcıya keneli suikast' şeklinde haberler yapmıştı. İddianamedeki gizli tanık Munzur'un ifadelerinde yer alan suikast planına göre savcı keneyle değil av sırasında kurşunla öldürüleceği ortaya çıktı.

Komutan, Yaşar Baş'ı ayakta karşıladı

'Darbe Andıcı'nın sivil alan sorumlusu olmakla suçlanan Erzincan Avcılar Derneği Başkanı Yaşar Baş'a komutanların büyük saygı gösterdikleri ortaya çıktı. Baş'ın birlikte ava gittiği kişilerden olduğunu söyleyen gizli tanık Munzur, "Yaşar Baş. İ, Şenol komutan ve ben birlikte Pülümür'e hafta sonu ava gittik. Gittiğimiz her köyde ağalar gibi karşılanıyorduk. Hatta benim mekanımda komutanlara yapmış olduğum eğlence gecesinde komutanlar masada otururken Yasar Baş geldi. Baş içeri girdiğinde bütün hepsi ayağa kalktı. En son Erzincan Alay Komutanı Recep Albay ayağa kalktı" şeklinde anlattı. Komutanlar ayaktayken Yaşar Baş'ın iki, üç dakika mekanı dolaştığını anlatan Munzur "Ben 'dayı bir sorun mu var' diye sordum. Yasar Baş, 'Hayır yeğenim' dedi. Bu sırada hiçbir komutan yerine oturmamıştı. Yasar Baş, oturmaları için işaret verince herkes yerine oturdu. Yaşar Baş'un bunların nazarında farklı bir yere sahip olduğunu anladım" şeklinde konuştu.

Kaynak:Yenişafak

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
  • Konya'daki patlama sesi paniğe sebep oldu
  • "Konya ve Maraş medeniyetimizin temel şehirleridir"
  • Başkan Tutal, Aktaş ve Ulukapı mahallesi sakinleri ile Hasbihal’de
  • Konya'da otomobil, TIR'ın altına girdi: 2 kardeşten 1'i öldü
  • Milletvekili Altunyaldız, gündemi değerlendirdi

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA