• Konya14 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Savcılıktan böcek ve fişleme açıklaması
24 Haziran 2014 Salı 16:18

Savcılıktan "böcek" ve "fişleme" açıklaması

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı, bazı gazetelerde yer alan "böcek soruşturması" ile "emniyette fişleme" hakkında kamuoyuna yansıyan iddiaların gerçeği yansıtmadığını bildirdi.

Başsavcılıktan yapılan yazılı açıklamada, bugün bazı medya organlarında  "bir  soruşturma kapsamında cumhuriyet savcılığınca, emniyetefişleme talimatı verildiği, eylem planı yapıldığı, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın çalışma ofisinde bulunan dinleme cihazlarıyla ilgili olarak yapılan soruşturmada, tutuklama talebine ilişkin karara yapılan itirazın başsavcılığın dışındaki mercilerce verilen talimat üzerine yapıldığı" ile ilgili çıkan haberlere dikkat çekilerek bunların gerçeği yansıtmadığı belirtildi.

Açıklamada, "Başsavcılığımızca yapılan soruşturmada, dosyada bulunan şikayet ve ihbar dilekçesi özetlenmek suretiyle, emniyet birimlerine müzekkere yazılması, delillerin toplanmasının istenmesi CMK 160. madde kapsamında 'işin gerçeğini araştırmaya' matuf rutin bir uygulama olup, resen başlatılan bir işlem söz konusu değildir" denildi.

Açıklamada şu ifadelere de yer verildi:

"Başsavcılığımızca yapılan soruşturmada, tutuklama talebenin reddi halinde itiraz yoluna başvurulması CMK 267 ve müteakip maddelerde düzenlenen hükümler çerçevesinde, dosya içeriğine ve başsavcılığımızın hukuki görüşü doğrultusunda her evrak için yapılması gereken bir sorumluluk olup, itirazın başsavcılığımızın dışındaki mercilerin talimatı gereği yapıldığı iddiası temelden yoksundur."

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA