• Konya21 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Savaş kelimesi altını sallıyor
13 Eylül 2013 Cuma 14:39

Savaş kelimesi altını sallıyor

Sarraf Poçan Genel Müdürü Emrah Ateş, Altın her ne kadar piyasada inişli çıkışlı bir görüntü oluştursa da uzun vadede en mantıklı yatırım aracı olmaya devam ediyor dedi.
Altının Dolar ve Euro ile bağlantılı olarak etkilendiğini söyleyen eden Sarraf Poçan Genel Müdürü Emrah Ateş, savaş kelimesinin anılmasının dahi altın piyasasını allak bullak ettiğini belirtti. Ateş, ‘‘Bilindiği üzere altın savaş ortamından birebir etkilenen bir element. Dolar ve Euro savaş ortamında etkileniyorsa altında aynı şekilde etkileniyor ve değişebiliyor. Amerika Birleşik Devletlerinin Suriye’ye yönelik müdahale edeceğini açıklamasının ardından altın müthiş bir yükselişe geçti. Belli bir süre belirsizlik oluştu.
 
Sonrasında ise müdahale olmayacağı, olsa da ileri bir tarihte gerçekleşeceğinin açıklanmasının ardından altın düşüşe geçti. Merkez bankasının politikası da zaten doları biraz daha geriye çekmekti. Bu uzun süredir belli olan bir durumdu. Merkez bankası bunu uygulamaya başladı. Bu hareket doları da geriye çekti. Doğal olarak ons-dolar paritesi altına da yansıyarak geriye gitmesini sağladı. Bununla birlikte fiyatlarda düştü’’ dedi.
 
UZUN VADELİ YATIRIMI ALTINA YAPIN
Altının uzun vadede yatırımcısına her zaman kazandıracağını dile getiren Ateş, ‘‘Altın ile ilgili kısa vadede çok net yorum yapmamız mümkün değil ama uzun vadede yine bir çıkışa geçer diye düşünüyoruz. Uzun vade olarak en az 6 ay sonrasını görüyoruz. Kısa vade olarak hepimiz bir bilinmezin içerisindeyiz, net bir şey söyleyemeyiz. Bence altın bu rakamlara alınabilir. Geri gelse bile ekstra bir düşüş olacağını düşünmüyorum. Zaten düşeceği seviyeye kadar düştü. Bence altını alıp beklemekte fayda var. Merkez Bankası, yılbaşından 7. Aya kadar çok aşırı bir talep olduğu için istenilen talebe yetişemedi. Buda ziynetlerde yükselmeye neden oldu. Buda dış piyasada, serbest piyasada devlet denetimi olmadan gizli bir şekilde çeyrek, yarım ve lira basılmasına neden oldu. Sahte değil ama devlet kontrolünde olmayan ürünler diyebiliriz. Satılırken yine aynı fiyata satılıyor ama geri dönüşte çok aşağı rakamlara gidiyor. İnternetten altın alacaklara da tavsiyem altını görmeden almayın’’ şeklinde görüşlerini belirtti.
 
ALTIN YATIRIMCILARI DİKKATLİ OLMALIDIR
Ekonomi Uzmanı Dr. M. Levent Yılmaz ise altın piyasası ile ilgili olarak, ‘‘Altın son zamana kadar yatırımcılar açısından güvenli bir liman olarak düşünülüyordu. Oysa biz yaptığımız akademik çalışmalarda 2008 Küresel Krizi’nden bu yana artık bunun böyle olmadığını tespit edip paylaştık. Zira bu tarz kriz dönemlerinde daha önceden olsaydı, altına bir hücum söz konusu olurdu. Ancak Dünya Altın Konseyi verilerine göre yatırım amaçlı altın talebinde ciddi azalmalar olduğu görülüyor. Altının ons fiyatının dolar cinsinden incelerseniz gün içerisinde 25-30 dolar inip çıktığını görürsünüz. Bu güvenli bir liman için kabul edilemez bir şey. Talep olmaksızın bir emtianın fiyatının artması o emtianın spekülatif olduğunu gösterir. Bu bakımdan altın yatırımcılarının çok dikkatli olması gereken bir süreçteyiz’’ diye konuştu.
 
Gelişmekte olan ülkelerde doların kısa sürede değerlendiğini söyleyen Yılmaz, ‘‘Dolar kurunun kısa bir süre içerisinde 1,80 seviyelerinden 2,0’ın üstüne çıkmasında FED’in politikaları yatıyor. Doların kısa sürede değerlenmesi bize has bir durum değil. Bu bizim gibi gelişmekte olan ülkelerin tamamında böyle oldu. Piyasada pek çok söylenti olduğunu görüyorum. 1 Doların 2,5 TL olacağını söyleyenler var. Ben bunları biraz panik havası ile yapılmış açıklamalar olarak nitelendiriyorum. Daha sakin olmak lazım. Bu bakımdan dolar kuru ile ilgili olarak Merkez Bankası’nın açıklamalarını dikkate almak gerekir.  Benim tahminlerime göre doların yıl sonu fiyatı 2,0’ın altında olur. Eğer Suriye müdahalesi başka bir boyut kazanıp bölgeyi ateşe sürüklemezse daha da düşecektir’’ dedi. SAMİ GEDİZ
 
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA