• Konya15 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
SAVAŞ İLANI GİBİ
12 Haziran 2014 Perşembe 08:54

SAVAŞ İLANI GİBİ

Musul'u ele geçiren IŞİD Türk Konsolosluğu'na girdi. 900'den fazla kişi ile Musul Konsolosluğu'na baskın yapan örgüt Türkiye'nin Musul Başkonsolosu Öztürk Yılmaz ve görevli diplomatlarla beraber 49 kişiyi rehin aldı. Rehineler arasında 'sivil halka zarar gelmemesi için çatışmadan kaçının' talimatı üzerine geri çekilen özel harekatçılar ve 3 çocuk da var.

 

Irak'ın Musul kentinde Türk Konsolosluğu'na baskın düzenleyen IŞİD militanları, Konsolos Öztürk Yılmaz'ın da aralarında olduğu 3'ü çocuk, 49 kişiyi rehin aldı. Rehinlerin sağlık durumunun iyi olduğu öğrenildi. IŞİD 908 kişilik bir grup militanla önceki akşam başkonsolosluğun etrafını sardı.

SAAT 19.45'TE FARK EDİLDİ

IŞİD militanlarının başkonsolosluk etrafındaki hareketliliği Türk timleri tarafından saat 19:45'de farkedildi. Hareketlilik 20:00'de güvenlik defterine işlendi. Konsoloslukta 30 kişilik bir özel hareket tim grubu bulunuyordu. Musul'daki olayların meydana geldiği ilk saatlerden itibaren tüm izinler kaldırıldı ve tüm güvenlik personeli 3 günden bu yana nöbet halindeydi.

SABAH HAREKETE GEÇTİLER

Sabah saat 06:00'da 18 kişilik bir IŞİD grubunun havalimanı istikametinden başkonsolosluk binasına doğru hareket ettiği belirlendi. 3 günden buyana Musul krizini takip eden diplomatlar IŞİD'in doğrudan başkonsolosluğu hedef almayacağını düşünüyorlardı. Zira önceki gün Türkmenler üzerinden konsolosluğa mesaj yollayan IŞİD'in Musul operasyonunu sürdüren Abdurrahman El Baasi konsolosluğu hedef almayacaklarını iletmişti. 18 kişilik grup saat 7:30'da konsolosluk çalışanları ile iletişim kurmaya çalıştığı ancak konsolosluğun IŞİD'in görüşme isteğine yanıt vermediği kaydedildi.

ANKARA İLE SON İRTİBAT 10:23'TE

IŞİD grubunun daha sonra geri çekildiği kaydedildi. Ankara ile Musul arasında en son 10:23'de irtibatın kurulduğu da öğrenildi. İrtibatın ardından önce Tayaran Mahallesi'nde konuşlanan 514 kişilik militan grup 4'e bölünerek havalimanı ve kuzey cepheden harekete geçti ve başkonsolosluğun arkasındaki Devasa Harici Caddesi'nden ağır silahlarla gelen ikinci grup başkonsolosluk kampüsünün etrafını sardı.

PAZARLIK BİR SAAT SÜRDÜ

Özel harekat görevlileri, militanlara kapıyı açmadılar. Bomba tehdidinde bulunan militanlarla pazarlık yapıldı. Saat 11:30'da başlayan pazarlık 11:40'a dek devam etti. Görevliler, devam eden tehdidler nedeniyle militanları içeri almak zorunda kaldı. Bu aşamadan sonra konsolosluğa giren militanların diplomatlarımızı ve sivil çalışanları rehin alındığı öğrenildi.

IŞİD: TÜRKLERLE GÖRÜŞECEĞİZ

IŞİD'in bölgedeki operasyonlarını yürüten Abdarrahman el Baasi rehinelerin sağlık durumlarının iyi olduğunu ve güvenli bölgede tutulduklarını söyledi. IŞİD'in bölgedeki lideri olan El Baasi, Türk yetkililerin kendileri iletişime geçip geçmediği sorusuna ise, 'Türk yetkililerle görüşmeye hazırız' şeklinde yanıt verdi.

MUSUL VALİLİĞİ'NE GÖTÜRÜLDÜLER

Öte yandan rehinelerin Musul Valiliği'ne getirildiği de iddia edildi. 49 rehineyi kentin dışına çıkarmaya hazırlanan IŞİD'in bu kararından vazgeçtiği ileri sürüldü.

31 KİŞİ DE GEYARA'DA TUTULUYOR

Dışişleri Bakanlığı ise yaptığı açıklamadan Musul'un Geyara ilçesindeki bir elektrik santralinde de 31 vatandaşımız aynı grup tarafından rehin alındığını açıkladı.

Çatışmadan kaçınıldı

IŞİD militanlarının başkonsolosluğa girmeye çalıştığı saatlerde, diplomatların güvenlik güçlerine karşılık vermemeleri konusunda uyarıldığı öğrenildi. Zira başkonsolosluk kentin en kalabalık semti Tayaran semtinde olmasından dolayı çok sayıda sivile zarar vereceğinden korkulduğu ifade edildi.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA