• Konya9 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Savaş ihtimali yok
17 Ekim 2012 Çarşamba 08:58

'Savaş ihtimali yok'

Ricciardone, 'Türk hükumetine PKK'nın lider kadrosunun tasfiye edilmesi teklifi yaptık' dedi.
ABD’nin Ankara Büyükelçisi Francis Ricciardone, dün haber televizyonlarının Ankara’daki yöneticilerine önemli açıklamalarda bulundu. Ricciardone, “El Kaide lideri Usame Bin Ladin’i yakalayan ABD nasıl oluyor da PKK’nın yönetim kadrosundaki Murat Karayılan ve diğerlerinin yakalanmasında Türkiye’ye gerekli yardımı yapmıyor?” sorusu üzerine şöyle konuştu:
“Türk hükümetiyle PKK ve Kandil konusundaki tüm istihbarat bilgilerini paylaşıyoruz. Daha da fazlasını önerdik. Bin Ladin’in yakalanmasında, çoklu disiplinli yaklaşım sergiledik. İleri teknolojiden, özel harekattan, kolluk kuvvetlerinden yararlandık. Türk hükümetine de PKK ile mücadele konusunda önerimiz oldu, kullandığımız taktik-teknik-prosedürleri paylaşmayı önerdik. Ancak Türk yetkilileri mücadelelerini yasalara, deneyimlerine göre yapıyor. Biz daha da yakın şekilde çalışmaya hazırız. Şu ana kadar PKK’yı askeri açıdan yenmemiş olmamız hem Türkiye’nin hem ABD’nin üzüldüğü bir konu. Ama bu mücadele konusunda ABD’ye yönelik şüphe beni üzüyor, hatta sinirlendiriyor. Çünkü böyle olunca düşman müttefikler arası ilişkiye şüphe yerleştirmekte başarılı oluyor.
‘DENEYİMİ PAYLAŞMAYA HAZIRIZ’
‘Türkiye tek başına, ABD onu desteklemiyor’ diyenlere soruyorum. Biz daha akıllı yöntemlerle daha yakın çalışmaya hazırız. İstihbarat veriyoruz ama beraber yararlanmıyoruz, biz istihabarat veriyoruz. Türkiye nasıl kullancağına kendi karar veriyor. Bizim Ladin’in yakalanma sürecinde savaş uzmanlarımız, istihbaratçılarımız, kolluk kuvvetlerimiz hepsi birlikte çalıştı. Çok disiplinli bir yaklaşımla yakaladık. Biz bu deneyimi paylaşmak, yapmak için hazırız. ”
Riccardone, “Bunu açar mısınız” sorusu üzerine, “Açmam gerçekten. Düşmanımızın bizim kapasitemizi bilmesini istemeyiz. Türkiye’nin kanunlarına, geleneklerine saygı duyuyoruz. Türkiye işbirliğinin ölçüsüne kendi karar veriyor. Biz buna saygı duyuyoruz” diye konuştu.
‘SAVAŞ İHTİMALİ YOK’
Ricciardone, Suriye konusundaki sorulara şöyle yanıt verdi: “Türkiye Suriye’ye orantısal, sakin, kendinden emin yanıt verdi, tuzağa düşmedi. Askeriniz, ekonominiz bir güç kaynağı. Türkiye’nin politikaları uzak görüşlü, cömert ve akıllı. ABD Türkiye ve Ürdün gibi ortaklarına güveniyor. Esad rejimi kendi halkıyla savaşı sürdüremeyecektir. Esad rejiminin askeri kuvvetleri ne Türkiye için yeterli ne de müttefikleri için. Biz savaş ihtimali görmüyoruz.
Türkiye büyük güç ve böyle davrandı. Bunun değişeceğine dair bir neden görmüyorum. Askeri kuvvetlerimiz de temas içinde. İki ülkenin askeri uzmanları arasında bu hafta özel bir görüşme var. Asker tüm olasılıklara bakıyor. Tampon bölge ile ilgili bir karar alınmadı ama gerekli hale gelirse Türkiye ve müttefiklerinin gücü ile her türlü olasılık gündemde olacaktır.”
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
  • Ev Eşyaları Neye Göre Seçilir?
  • Spor Gereçleri ve Kullanım Şekilleri
  • Konya’da yarın elektrik olmayacak mahalleler (8 Şubat 2024)
  • Konyaspor uzatmalarda güldü!
  • Alev Alatlı hayatını kaybetti
Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA