• Konya3 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Sav: Partide kavga yok var gibi gösteriliyor
02 Ocak 2011 Pazar 22:53

Sav: Partide kavga yok var gibi gösteriliyor

CHP eski genel sekreteri Önder Sav, parti içinde birlik olarak çalışmaya devam edeceklerini söyledi.
Eski CHP Genel Sekreteri Önder Sav, parti içinde kavga olmadığını, dışardan varmış gibi gösterildiğini belirterek, 'Ufak tefek dışardan bakıldığı zaman parti içi sürtüşme, tartışma gibi algılanan şeylerin aile içindeki düzen olduğunu düşünmek durumundayız' dedi.

CHP Mamak İlçe Örgütünün Vedat Dalokay Kokteyl Salonu'nda düzenlediği aşure etkinliğine katılan Sav, gazetecilerin sorularını yanıtladı. 

CHP'nin yeni yönetimine ilişkin sorular üzerine Sav, her dönemin kendine göre özellikleri bulunduğunu, yeni dönemin özelliklerine göre yeni bir yönetim belirlendiğini söyledi. 

Yeni Merkez Yönetim Kurulu'nun genel başkan ve genel sekreterle birlikte 18 kişiden oluştuğunu anımsatan Sav, seçimlere doğru yoğun bir çalışma dönemini yaşanacağını, her genel başkan yardımcısının da kendi alanında çalışmalarını yoğunlaştırarak, sağlıklı bir yapının oluşmasına katkı vereceğini belirtti. 

CHP'de ikinci kez bir kadın genel sekreterin görev yaptığını belirten Sav, Altan Öymen döneminde de Oya Araslı'nın ilk kadın genel sekreter olduğunu hatırlattı. 

Genel Sekreter Bihlun Tamaylıgil'in, deneyimli, yerel yönetimleri iyi bilen, örgütü yakından tanıyan bir siyasetçi olduğunu kaydeden Sav, 'Hem yerel yöneticileri hem örgüt yöneticilerini tanıyan bir insanın genel sekreterlik görevine getirilmesini önemsiyorum. Hele bunun bir deneyimli hanımefendi arkadaşımız olması, işin önemini biraz daha artırıyor. Hanımların gösterdiği engin dikkat, hassasiyet içinde görevini hakkıyla yerine getireceğini düşünüyorum. CHP'de önümüzdeki dönemde artık hep beraber çalışma ve partiyi başarıya ulaştırma, bu siyasal iktidarın sultasından kurtarma günleri yaşayacağız' diye konuştu. 

 

'AĞAÇLARA DEĞİL, ORMANA BAKIYORUM'

'Parti içi kavga artık bitti diyebilir miyiz?' sorusuna karşılık Sav, şunları söyledi: 

'Parti içi kavga yoktu. Kavgayı biraz sizler dışardan kavga varmış gibi gösteriyordunuz. Benim demeçlerimde, benim sözlerimde hep partinin dışa dönük başarısının altı çizilmiştir. Bu dışa dönük başarıyı vurgularken, demokratik, laik Cumhuriyetin, devletin ülkesiyle, milletiyle bölünmez bütünlüğünün de altını çizmişimdir. 

Cumhuriyeti azaltarak demokrasiyi çoğaltamayacağımızı bilmeliyiz. Cumhuriyetle demokrasiyi eşdeğer yaşatmanın yollarını bulmalıyız. CHP'ye o bakımdan büyük önem düştüğünü görüyorum. Bu önem çerçevesinde ufak tefek dışardan bakıldığı zaman parti içi sürtüşme, tartışma gibi algılanan şeylerin aile içindeki düzen olduğunu düşünmek durumundayız. Bu düzen doğrultusunda herkes üzerine düşeni yaptığı, parti içi demokrasi de işlediği takdirde başarıya ulaşmamak için bir neden görmüyorum.'

'Kurultayda 'Ben olsam böyle bir liste yapmazdım' demiştiniz' denilmesi üzerine Sav, 'Kemal Bey'in dışında hangi siyasi adam olsa o sözü söyler. Her siyasi adamın kendi tarzı, kendine göre bir liste oluşum biçimi vardır. Sayın Baykal da olsa böyle bir liste yapmazdı. 'Böyle bir liste yapmazdı' demek listeye girenleri küçültmek anlamına gelmez. Belki benim yapacağım liste, o listeden daha az albenisi olan bir liste olabilirdi. O bana mahsus bir şey' dedi.

Önder Sav, bir gazetecinin, '(Parti Meclis'ine alınan bazı isimler CHP'nin söylemlerini değiştiriyor) şeklinde eleştiriler vardı' demesi üzerine, bu tür spekülasyonlara girmeyeceğini söyledi. Sav, 'Listeyi kuran mantığın, listeyi oluşturan siyasi anlayışın böyle bir liste kompozisyonunda da bir anlamı belirlediği anlaşılıyor. O anlam doğrultusunda ben listede insanlarla kişilerle uğraşarak hedef çizmek istemem. Ağaçlara değil, ormana bakıyorum ben; partiye, partinin başarısına, partinin geleceğine bakıyorum' şeklinde konuştu. 

Etkinliğe iştirak edeceği duyurulan CHP Genel Başkan Yardımcısı Gürsel Tekin, programa katılmadı.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
  • Kiraz üreticileri "don" nöbetinde
  • Konya'da üniversite öğrencilerinden örnek davranış
  • Konya'daki feci kazadan kötü haber! Yaralı kadın hayatını kaybetti
  • Seydişehir'de "sulama sezonu" açıldı
  • Beyşehir'de yurtta kalan öğrencilere doğa gezisi

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA