• Konya20 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Satışlarının yüzde 80i yurtdışına!
06 Şubat 2010 Cumartesi 13:16

Satışlarının yüzde 80'i yurtdışına!

Konya'nın Seydişehir ilçesinde bulunan ve 2005 yılında özelleştirilen Eti Alüminyum A.Ş. 5 yılda 190 milyon dolar civarında yatırım yapıldığı bildirildi.
Konya'nın Seydişehir ilçesinde bulunan ve 2005 yılında özelleştirilen Eti Alüminyum A.Ş. 5 yılda 190 milyon dolar civarında yatırım yapıldığı bildirildi.
 
Eti Alüminyum A.Ş. Genel Koordinatörü Cemil Tiryakioğlu, 5 yıllık süre içinde personel, teknik yapılanma ve maliyet konusunda çok büyük değişiklikler yaşandığını söyledi.
Fabrikada bin 100 kişinin çalıştığını ifade eden Tiryakioğlu, bunun nedenini ise yaşanan ekonomik krize bağladı. Özel sektörlerde devlet anlayışıyla hareket edilmediğini, para kazanmanın önemli olduğunu vurgulayan Tiryakioğlu, ''Bir kısım personelimiz teknik olarak yetişmemiş. Eskiden kalan hiçbir şeyi sürdürmüyoruz. 3 yıl üretimde tam kapasite çalıştık. Fakat geçen yıl ekonomik kriz nedeniyle kapasitemiz düştü. Elektrolizlerde kapasitemiz yüzde 40, alüminada ise yüzde 35'lere kadar geriledi. Ama 2010 yılında yeniden kapasitemizi artırdık'' dedi.
    
     -190 MİLYON DOLAR YATIRIM YAPILDI-
    
Tiryakioğlu, fabrikada 5 yılda 190 milyon dolar civarında yatırım yaptıklarını ifade ederek, her bölümde yenilemeye ve modernizasyona gittiklerini belirtti. Alüminyum konusunda Norveç'te bir firmayla çalıştıklarını anlatan Tiryakioğlu, kuru gaz temizleme konusunda da çalışmalarının sürdüğünü kaydetti. Kanada’da faaliyet gösteren HEC firmasıyla 280 milyon Kanada Dolarına anlaştıklarını dile getiren Tiryakioğlu, alümina kalitesinin iyileştirilmesi konusunda çaba sarf ettiklerini belirtti.
    
     -TÜRKİYE'DE BİR İLK-
    
Alüminyum sektöründe yaptıkları çalışmalarla yüzde 99,9'luk bir kalite yakaladıklarına dikkati çeken Tiryakioğlu, ''Bu kalite oranıyla Türkiye'de bir ilki başardık. Alüminyumda kaliteyi yakalayınca tabii ki en kaliteli metali üretmiş olduk. Bu aşamadan sonra hem alümina hem alüminyumda ilgili firmalarla görüştük. Yıllık toplam 60 bin ton alüminyum üretim kapasitemiz var. Hidratta ise 400 bin ton üretime geldik'' diye konuştu.
Tiryakioğlu, alüminyumun her sektörde kullanım alanı olduğunu ifade ederek, şunları kaydetti:''Alüminyumun öncelikli olarak otomobil, uçak ve silah sanayinde kullanılıyor. Alüminyum satışımızın yüzde 80'ini yurt dışına yapıyoruz. Türkiye olarak üretimimiz dünya üretimine oranla çok az. Alüminyumda dünya sektöründe 35 milyon ton üretim var. Bizim üretimde payımız yüzde 1.''
Seydişehir'de doğal gaz dağıtım ihalesini kazandıklarını da hatırlatan Tiryakioğlu, tesis olarak doğal gaz kullanımında Konya'yı geçtiklerini, Çumra Şeker Fabrikası'nın da doğal gazı Selçuk Doğalgaz A.Ş'den kullandığını söyledi.
Tiryakioğlu, ihaleyle Seydişehir ve Çumra bölgesinin dağıtımını 20 yıllığına aldıklarını ifade ederek, ''Seydişehir Belediyesi'nin yüzde 5'lik ortaklığı var. Botaş doğal gaz döşemesini yakın mesafeye kadar getirdi. Biz de geri kalan kısmını tamamlayarak dağıtımını yapmaya başladık. Şu an 700 abonemiz var'' dedi.

 

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA