• Konya25 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Satışlarımız %50 arttı
27 Mart 2012 Salı 15:05

'Satışlarımız %50 arttı'

Stratejisini global bir marka haline gelme vizyonu ile şekillendiren firmalardan biri olan Saray Holding, Avrupada öyküsü olan bir marka satın almak için görüşmeler yapıyor.
Stratejisini global bir marka haline gelme vizyonu ile şekillendiren firmalardan biri olan Saray Holding, Avrupa’da öyküsü olan bir marka satın almak için görüşmeler yapıyor.
27 Mart 2012 Salı günü Dünya Gazetesi’nde Özlem Ermiş Beyhan tarafından hazırlanan Zirveden Bakış sayfasında yayınlanan haberde yeni yatırımlarını ve hedeflerini anlatan Saray Holding Yönetim Kurulu Başkanı Sami Özdağ, bu yıl yüzde 30’luk bir büyüme hedeflediklerini ve bu hedefi rahatlıkla tutturacaklarını belirtiyor. Özdağ, “Türkiye’de kriz söz konusu değil. Ne durgunluğu, satışlarımız ilk iki ayda yüzde 50 arttı. Biz ekonominin sinir uçlarıyız. Çeklerin geri dönüşünde çok pozitif bir gelişme gözlüyoruz” diyor. Özdağ, 2012 yılında ihracatlarını 100 milyon dolar seviyesine yükselteceklerini de belirtiyor.
Borsaya açılmaya sıcak baktıklarını anlatan Özdağ, dünya piyasalarının daha reel hale gelmesi ile bu planı hayata geçireceklerini kaydediyor.
 
80 ülkeye ihracat
 
Geçen yıl 72 milyon dolarlık ihracat yapan Saray, 80 ülke için toplam 400 çeşit ürün üretiyor. Sami Özdağ, ihracatlarını kendi markaları ile yaptıklarını belirterek, “Global marka olmayı hedefliyoruz. Ortadoğu’da güçlüyüz. Dört ürünümüz bu bölgedeki beş ülkede Pazar liderliği konumuna geldi” diyor.  Avrupa’da ve ABD’de daha da güçleneceklerini ifade eden Özdağ, “Bu amaçla İsviçre’de bir şirket kurduk. Başında İsviçreli bir CEO’muz var. Avrupa ve Amerika operasyonlarımızı oradan yürütüyoruz. Daha önce bu bölgede etnik marketlere girebiliyorduk. Şimdi bu organizasyonumuz sayesinde ulusal marketlere giriyoruz. Birkaç ürünümüzde ciddi mesafe alıyoruz” diye konuşuyor.
 
Avrupa’dan tarihsel derinliği olan bir marka satın almak için arayışta
 
Avrupa’dan bir marka satın almayı da planladıklarını söyleyen Özdağ, “Öyküsü olan, tarihsel derinliği olan, bilinen, raflarda olan, o piyasada adından söz ettirmiş ama yaygınlaşmamış bir markayı küçük fabrikayı alıp büyütmek istiyoruz” diyor.
2023’te 5 milyar dolar ciro hedefliyor
Saray Gıda, 2023’te 5 milyar dolar ciro hedefliyor. İhracatının ise 500 milyon dolar olmasını öngörüyor. Sami Özdağ, “Türkiye ile birlikte büyüdüğümüz bir gerçek. 1979 yılında lokum imalatı ile başladık, 1981’de ise fabrikasyon üretime girdik. O günden bugüne Türkiye ile birlikte büyüdük” diyor.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA