• Konya21 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Şaşırtan arı ölümleri
07 Nisan 2014 Pazartesi 12:27

Şaşırtan arı ölümleri

Türkiye'de baharın en erken geldiği illerin başında yer alan Aydın'da havaların ısınması ve tarım faaliyetlerinin başlaması ile birlikte milyonlarca arı telef oldu.
Özellikle Sultanhisar, Nazilli, Yenipazar ve çevre ilçelerde meydana gelen arı ölümlerinin sebebinin belirlenmesi için çalışma başlatılırken, Aydın Arı Yetiştiricileri Birliği Başkanı Zeki Altın, ölümlerin Sulama Birliklerinin kanal ve kanaletlerde kullandığı yosun önleyici kimyasallardan kaynaklanma ihtimalinin çok yüksek olduğunu belirtti.
 
Arı ölümlerinin yaşandığı bölgelerde yapılan incelemelerde yaklaşık 3 gün önce başlayan arı ölümlerinin hızla devam ettiği belirtildi. İlaç aldıktan sonra bir şekilde kovana kadar ulaşan pek çok arının kovan önünde çırpına çırpına telef olduğu gözlenirken, ilk bulguların kesinlikle kimyasal ilaç zehirlenmesi olduğunu belirten arıcılar, her yıl aynı kabusu yaşadıklarını belirtti.
 
Sezonun en verimli günlerinde arı ölümleri ile karşılaşan arıcılar yaşanan ölüm olayından duydukları üzüntüyü dile getirirken, sorunun devam etmesi halinde arı kolonilerinin yok olacağını belirttiler. Aynı sıkıntıyı geçen yıl da yaşadıklarını ve tüm uyarılara rağmen kişilerin yanı sıra resmi kurumların da duyarsız davrandığını kaydeden Aydın Arı Yetiştiricileri birliği Başkanı Zeki Altın, zararlı ilaç kullanımın tabiata ve ekonomiye ciddi zarar verdiğini belirtti. Altın, 'Geçen yıl da aynı şeyi yaşadık. Bu sene de 3-4 gündür yine arıcılarımızdan şikayet almaya başladık. Kovanın içerisindeki taze arılar bunlar. Dışarıdan gelen işçi arılar zehirlenerek geliyor. Kovanların önünde telef oluyor. Mevsimlik normal ölümün çok ötesinde bir ölüm var. Bunun da tek sebebi tarımsal ilaçlamanın yanında sulama birlikleri tarafından kanallardaki yosunlaşmayı önlemek için kullanılan arı ve diğer canlılara zararlı kimyasallardan kaynaklanıyor. Sulama Birlikleri'nin kullandığı ilaç sadece arılara değil diğer canlılara ve dolayısıyla tarıma da zarar veriyor' dedi.
 
Kolonileri telef olan arıcılardan İrfan Sülek, Cafer Arıcı ve Şükriye Bozkurt her yıl bilinçsiz ilaçlamadan dolayı arılarının öldüğünü ve emeklerinin boşa gittiğini belirttiler.
 
Telef olan arılardan incelenmek üzere numuneler alınırken, Aydın Arı Yetiştiricileri Birliği Başkanı Zeki Altın, gerek çiftçilerin gerekse sulama birliklerinin ilaçlama yaparken daha duyarlı olmalarını istedi.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA