• Konya10 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Şark-ül Evsat Gazetesinde Obama tespiti
08 Şubat 2011 Salı 15:12

Şark-ül Evsat Gazetesinde 'Obama' tespiti

Londrada Arapça yayımlanan Şark ül Evsat gazetesi yazarlarndan Abdurrahman El Raşid, 'Obama ve Hamaney'in Mısır Yarışı' başlıklı bir yazı kaleme aldı. Yazar, Mısır'ı kendi haline bırakın mesajı verdi
Londra’da Arapça yayımlanan Şark ül Evsat gazetesi yazarlarından Abdurrahman El Raşid, "Obama ve Hamaney'in Mısır Yarışı" başlıklı bir yazı kaleme aldı. Yazar, Mısır'ı kendi haline bırakın mesajı verdi. İşte o makale:
 
Obama ve Hamaney'in Mısır yarışı
Kanımca ABD Başkanı Barack Obama’yla İran’ın ruhani lideri Ayetullah Ali Hamaney’in hemfikir olduğu tek nokta şu: İkisi de Mısır’daki rejim karşıtı göstericileri destekledi ve Mısır Devlet Başkanı Hüsnü Mübarek’in koltuğundan uzaklaştırılmasından yana olduklarını açıkladı. Her iki liderin arkasında, kendi memurları durdu. Amerikan Başkan Yardımcısı göstericilere desteğini tekrarlarken, İran Şûra Meclisi Başkanı da ona katıldı. Geriye Washington ve Tahran’da Mübarek’in gitmesini isteyen gösteriler kaldı. Acaba gelecek başkan konusunda bir ABD-İran yarışı mı yaşanacak?
 
ABD’nin tutumu anlaşılmaz
Kahire’de rejimin düşmesini isteyen İran’ın tutumunu anlıyorum. Zira Mısır, bölgenin temel direği ve rejiminin düşürülmesi, zayıflatılması veya meşgul edilmesi, bölgede yayılmaya çalışan İran’ın çıkarına. İran, yıllardır Mısır’la ilan edilmemiş bir savaş hali içindeydi.
 
Fakat ABD’nin ortaya koyduğu hamaseti ve Mübarek’in gitmesine yönelik açık talebini anlayamıyorum. Zira Mısırlılar, dış vesayeti ve başkalarının kendi iç meselelerine müdahalesini reddedecek. Ayrıca Amerikan tutumuna kendilerini destekleyen bir tutum olarak bakmayacak.
Sarayla Tahrir meydanı arasındaki anlaşmazlıksa, başkanın veya rejimin değiştirilmesi hakkında. Mübarek de her an koltuğunu bırakabilir. Yine de tek başına rejim değişikliği, muhalifler tarafından kabul edilmemekte.
ABD’nin krize burnunu sokmasıysa, kendisine bir etkileme seçeneği sunmaz. Aksine rejimi zayıflatacak, muhalefeti yaralayacak ve taraflar arasındaki uçurumu genişletecektir. Bu durum, birçoklarını ABD’nin tutumunun bir intikam hali olup olmadığını açıklamaya sevk eder. Zira ABD reform talebini tekrarlasa da Mübarek bunu reddetmiş ve hatta geçen seçimlerde muhalefetin tamamen uzaklaştırılmasına göz yummuştu. Peki ABD, Mısır’ın yeni gücü olan gençler ve muhalefetle ilişkileri düzeltilmek ve onları destekleyen bir tavır mı sergilemek istiyor? Yoksa sadece olayları ve sonuçları etkileme amaçlı uluslararası bir yarış mı bu?
 
Mısır’ı kendi haline bırakın
Rejimin düşüşüne bel bağlamak, İran ve ABD yönetimleri için büyük bir hata. Hatta yönetime muhalefetten yeni yüzler katılsa dahi, ülkenin dış çıkarları değişmeyecek ve Mısır yönetimi, İran’ın yayılmacı girişimlerine karşı olacak. ABD ise rejim düşene kadar destek verecek; düştüğü zaman da yeni galip gelene meşruiyet verecek. Böylelikle kendi çıkarlarına hizmet edecek. Fakat Obama, şimdi müdahalede bulunarak ve Mübarek’in derhal gitmesini talep ederek maceraya sürükleniyor. Mısır içindeki birçok grubu provoke ediyor, bütün bölgeyi endişelendiriyor ve İran’ı müdahalede bulunmaya teşvik ediyor.
Hamaney ise, Mısır’daki göstericileri desteklemek için göstericilerin devrim yolunda gittiklerini iddia etti ve İran’dakine benzer bir dini rejim kurulması çağrısında bulundu.
 
İran’ın düşmanları ve ondan korkanlar, spontane bir gençlik hareketi olarak başlayan bu muhalif hareketi desteklemeyecektir. Geriye kalanlarsa, İran rejiminin kötü bir model olduğunun farkında.
Yine de Mısır’ı Mısırlılara bırakmak gerekiyor ki işlerini hızlı biçimde ve kendi aralarında halledebilsinler. Yoksa barışçıl gösteriler, iç ve dış kamplaşmalar halini alacak.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
  • "Tarihi dizilerin ürünlerimize faydası çok"
  • Konya'daki feci kazadan kötü haber! Yaralı kadın hayatını kaybetti
  • Kiraz üreticileri "don" nöbetinde
  • Seydişehir'de "sulama sezonu" açıldı
  • Beyşehir'de yurtta kalan öğrencilere doğa gezisi

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA