• Konya6 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Sarin gazı İngiltereden
02 Eylül 2013 Pazartesi 10:10

Sarin gazı İngiltere'den

Şam yönetiminin, sinir gazı yapımında kullanılan potasyum florid ve sodyum florid gibi maddeleri İngiltere'den aldığı ortaya çaktı.
Suriye krizinde insan hakları ve demokrasi havariliği yapan İngiltere'nin Beşar Esed'e geçen Ocak ayına kadar kimyasal silah yapımında kullanılan maddeleri sattığı ileri sürüldü. İskoç gazetesi Sunday Mail'in haberine göre Londra, 2013'e kadar sinir gazı yapımında kullanılan potasyum florid ve sodyum florid gibi maddeleri Suriye'ye ihraç etmiş. İngiltere'nin 21 Ağusto'ta 425'i çocuk bin 500'e yakın masum sivili katleden Esed yönetimine bu yılın başına kadar sinir gazında bulunan kimyasal maddelerin satışına izin verildiğini belirten gazete, 'İngiliz hükümeti potasyum ve sodyum florid gibi maddelerin ihracat lisanslarını askıya almadı. Kimyasal madde ihracat lisanslarına Vince Cable'ın başında olduğu İş ve Yetenekler Bakanlığı izin verdi. Şam ile imzalanan anlaşmalar ancak geçen Ocak ayında, Avrupa Birliği'nin Esed rejimine yönelik sert yaptırımlar alma kararından sonra askıya alındı' dedi.
 
'CAMERON CEVAP VER'
 
Sunday Mail, bazı milletvekillerinin İngiltere Başbakanı David Cameron'dan bu konuda 'cevap' beklediğini ve Suriye'de iç savaşın başladığı ve devam ettiği 10 ay boyunca neden kimyasal maddelerle ilgili ihracat anlaşmalarının askıya alınmadığı sorusunu yönelttiğini kaydetti. Muhalefetteki İşçi Partisi'nden Silah İhracat Komitesi Başkanı Thomas Docherty, Cameron hükümeti hakkında parlamentoya bugün soruşturma önergesi vereceğini açıkladı.
 
'HEPİMİZ DEHŞETE DÜŞTÜK'
 
Dochery, 'Burada en iyimser ihtimalle bir ihmal en kötümser ihtimalle de bir kasıt olabilir. Biz dehşete düştük. Hükmetin Suriye'ye kimyasal maddeleri satmasından dolayı da öfkeliyiz' dedi. İngiliz vekil Docherty, parlamentoya verdiği önergede Suriye'ye satılan maddelerin 21 Ağustos'taki saldırıda kullanılıp kullanılmadığının araştırılmasını isteyeceğini vurgularken Angus Robertson isimli vekil de, 'Önergeyi destekliyorum. Kimyasalların kime ve nereye gittiğinin ve kime karşı kullanıldığının ortaya çıkarılması lazım' diye konuştu.
 
ÇERÇEVELER İÇİN SATILMIŞ!
 
Şam'ın potasyum florid ve sodyum florid gibi kimyasal maddeleri İngiltere'den alüminyum pencere çerçevelerinde kullanmak üzere satın aldığı kaydediliyor. Leeds Üniversitesi'nden Alastair Hay, 'Potasyum ve sodyum florid endüstriyel alanda geniş bir kullanıma sahip. Bu maddelerden sinir gazı üretmek kolay. Özellikle de yüksek oranda toksik içeren florid maddesinden' diye konuştu.
 
'Silah tüccarı' Cameron
 
İngiltere hükümetinin Suriye'ye yönelik düzmece insan hakları ve demokrasi politikasının ortaya çıkan skandalla deşifre olduğunu ileri süren İngiliz vekillerden Angus Robertson, 'Kimyasal silah yapımında kullanılan öldürücü maddelerin satışı ciddi bir insalık suçudur' diyerek kirli pazarlığın peşini bırakmayacaklarını vurguladı. Silah satışına karşı kampanya yürüten Mark Bitel ise, İngiliz hükümetinin yabancı ülkelere yönelik silah ihracatında ilan ettiği etik değerleri çiğnediğini kaydetti. Bitel, 'Kimyasal silahlara karşı çıkan hükümetin iki yüzlülüğü ortaya çıktı. Bunun son kanıtı ise Suriye'ye silah ihracatına izin verilmesidir. Zaten Arap Baharı başladığında Başbakan David Cameron silah şirketleriyle Körfez ülkelerini ziyaret ederek anlaşmalar yapmaya çalışmıştı' diye konuştu.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
  • Konya'da parasız kalınca tornavida ve eldiven alıp, hırsızlığa başlamış
  • Konya'da soyguncuyu etkisiz hala getiren çalışanını maaşla ödüllendirdi
  • Konya nüfusunun 3'te 1'ini çocuk nüfus oluşturuyor
  • Konya'da köylülere bedava at dağıttılar
  • Konya’da Bedesten bölgesi tarihi yeraltı katlı otopark ile nefes aldı

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA